Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PP/443-13-1-GK/07
z 21 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-13-1-GK/07
Data
2007.02.21



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
faktura VAT
nota korygująca
obliczenie podatku
obniżenie podatku należnego
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Spółka zadała pytanie czy może akceptować faktury wystawione po dniu 30 listopada 2006 r. na Spółkę „A” i obniżyć kwotę podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikającego z tych faktur VAT, pod warunkiem otrzymania potwierdzonej przez wystawcę faktury noty korygującej dotyczącej błędnej faktury, zmieniającej odbiorcę na prawidłowego.


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Podatnika przedstawione w piśmie z dnia 20 grudnia 2006 r. w zakresie podatku od towarów i usług dotyczące konieczności posiadania potwierdzenia noty korygującej dla realizacji prawa odliczenia podatku VAT, jest nieprawidłowe.

POSTANOWIENIE

Pismem z dnia 20 grudnia 2006 r. (złożonym w tut. Urzędzie dnia 20 grudnia 2006 r.), Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółka przejęła z dniem 30 listopada 2006 r. Spółkę „A”, której była jedynym udziałowcem. Zgodnie z treścią art. 494 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), spółka przejmująca wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej. W związku z powyższym Spółka stała się stroną wszystkich umów zawartych przez Spółkę „A”. Sukcesja wszystkich praw i obowiązków nastąpiła z mocy prawa. Zgodnie z przesłaną informacją o przejęciu oraz datą wpisu zmiany do KRS, kontrahenci winni wystawiać wszystkie faktury (od dnia 01.12.2006r.) na Spółkę. Jednakże część kontrahentów nadal wystawiają faktury na Spółkę „A”, wykreśloną z KRS z dniem 30 listopada 2006 r.

Spółka zadała pytanie czy może akceptować faktury wystawione po dniu 30 listopada 2006 r. na Spółkę „A” i obniżyć kwotę podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikającego z tych faktur VAT, pod warunkiem otrzymania potwierdzonej przez wystawcę faktury noty korygującej dotyczącej błędnej faktury, zmieniającej odbiorcę na prawidłowego.

W opinii Podatnika dla zachowania prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego niezbędnym jest wystawienie not korygujących do przedmiotowych faktur VAT i otrzymanie potwierdzonych przez wystawcę faktury not korygujących nazwę Spółki.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanowiska w sprawie, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż:

Na wstępie należy zaznaczyć, iż tut. organ podatkowy postanowieniem z dnia 01 lutego 2007 r. nr PP/443-92-1-GK/06/07 przedstawił stanowisko, iż w przedstawionym stanie faktycznym Spółka winna wystawić faktury nazwane notami korygującymi.

Zgodnie z § 18 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm. – zwanym dalej „rozporządzeniem”) nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą lub oznaczeniem towaru lub usługi, z wyjątkiem pomyłek w pozycjach faktury określonych w § 9 ust. 1 pkt 5-12, może wystawić fakturę nazwaną notą korygującą. Przepisy rozporządzenia nie zawierają zapisów, które uzależniałyby możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego w przypadku braku posiadania przez wystawcę noty korygującej, jej potwierdzenia przez sprzedawcę. Wprawdzie zgodnie z § 18 ust. 2 rozporządzenia nota korygująca jest przesyłana wystawcy faktury lub faktury korygującej, wraz z kopią, natomiast zgodnie z § 18 ust. 4 rozporządzenia jeżeli wystawca faktury lub faktury korygującej akceptuje treść noty, potwierdza ją podpisem osoby uprawnionej do wystawienia faktury lub faktury korygującej, to jednak z przepisów tych nie wynika, aby brak tego potwierdzenia uniemożliwiał dokonanie obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego. Należy również zwrócić uwagę, iż przepisy rozporządzenia dotyczące not korygujących nie zawierają zapisów analogicznych jak w przypadku faktur korygujących, jak również nie odsyłają do tych przepisów. Jak wynika z § 16 ust. 4 rozporządzenia sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę; nie dotyczy to eksportu towarów, przypadków określonych w § 11 ust. 2 pkt 3, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz dostawy towarów, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3 ustawy - w rozliczeniu za kwartał, w którym to potwierdzenie otrzymali, z uwzględnieniem zasad, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy. Jednakże powołany § 18 rozporządzenia regulujący zasady wystawiania faktur zwanych notą korygującą nie zawierają analogicznych zapisów.

Reasumując brak potwierdza noty korygującej nie pozbawia nabywcy towaru prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego.

Mając na uwadze zaistniałe okoliczności postanowiono jak na wstępie.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.

Ponadto informuje się, iż zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, ale jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany, uchylenia przez organ odwoławczy, lub zmiany przepisów prawnych.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj