Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPF/415-95/06/ML
z 27 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPF/415-95/06/ML
Data
2006.12.27



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
samochód prywatny
samochód używany
umowa użyczenia
zwolnienia przedmiotowe
zwrot kosztów


Pytanie podatnika
Czy zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy o PDOF i art. 6b ustawy o państwowym przedsiębiorstwie <...> zwrot kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania przez niego pojazdu na rzecz pracodawcy będzie podlegał zwolnieniu od podatku dochodowego tylko wtedy, gdy pojazd ten stanowić będzie własność pracownika? .


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm./, po rozpatrzeniu wniosku Przedsiębiorstwa "X" o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujący stan prawny

P O S T A N A W I A

- uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Przedsiębiorstwo "X" na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 23b oraz art. 6b ustawy o państwowym przedsiębiorstwie "X" dokonuje zwrotu kosztów ponoszonych przez listonoszy z tytułu używania pojazdów stanowiących własność pracownika, dla potrzeb zakładu pracy bez potrącania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Zdarzają się jednak sytuacje, że pojazd prywatny, który używa listonosz podczas wykonywania pracy nie stanowi jego jego własności lub współwłasności, ale jest użytkowany na zasadzie umowy - użyczenia.

Zdaniem Spółki, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy o PDOF i art. 6b ustawy o państwowym przedsiębiorstwie "X" zwrot kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania przez niego pojazdu na rzecz pracodawcy będzie podlegał zwolnieniu od podatku dochodowego tylko wtedy, gdy pojazd ten stanowić będzie własność pracownika.

W ocenie Naczelnika tut. Urzędu stanowisko Spółki jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy z dnia 26 lipca 1991 PDOF /Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm./ wolny od podatku dochodowego jest zwrot kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania pojazdów stanowiących własność pracownika, dla potrzeb zakładu pracy, w jazdach lokalnych, jeżeli obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów wynika wprost z przepisów innych ustaw - do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nieprzekraczającej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu, określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra, jeżeli przebieg pojazdu, z wyłączeniem wypłat ryczałtu pieniężnego, jest udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej przez pracownika. Przepisami przyznającymi listonoszom prawo do zwrotu kosztów z tytułu używania własnych pojazdów do celów służbowych jest ustawa z dnia 30 lipca 1997r. o państwowym przedsiębiorstwei "X" <...>.

Na podstawie art. 6a w/w ustawy listonoszom używającym własnych pojazdów do celów służbowych, w jazdach lokalnych może być przyznane prawo do zwrotu kosztów związanych z używaniem tych pojazdów - do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego lub do wysokości nieprzekraczającej stawek za 1 km przebiegu pojazdu, określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra, jeżeli przebieg pojazdu, z wyłączeniem ryczałtu pieniężnego jest udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej przez pracownika.

Jak wynika z powyższego, zarówno powołany art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy PDOF jak i art. 6a ustawy o państwowym przedsiębiorstwie "X" stanowi o zwrocie kosztów używania pojazdów będących własnością pracowników, natomiast wątpliwość Spółki dotyczy pojazdów użytkowanych na podstawie umowy użyczenia.

Zatem w ocenie Naczelnika tut. Urzędu, w przypadku używania przez listonoszy pojazdów dla potrzeb dla potrzeb zakładu pracy nie będących ich własnością, zwrot kosztów używania tych pojazdów nie podlega zwolnieniu zawartemu w art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z powyższym w/w należności stanowią przychód ze stosunku pracy, od którego Spółka jako płatnik zobowiązana jest do poboru zaliczek na podatek dochodowy stosownie do art. 31 w/w ustawy.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.
Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj