Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NTR2/443-400/06/MP
z 17 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NTR2/443-400/06/MP
Data
2007.01.17



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
faktura
faktura korygująca
potwierdzenie
potwierdzenie odbioru


Pytanie podatnika
Strona zwróciła się o potwierdzenie stanowiska, iż przedmiotowa specyfikacja płatności wraz ze wskazaniem, którego kontrahenta one dotyczą, przekazywana Jej jako załącznik do przelewu dokonanego przez w/w kontrahentów, nie stanowi w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług potwierdzenia odbioru przez kontrahenta faktur korygujących, a w konsekwencji otrzymanie tej specyfikacji nie daje Jej prawa do obniżenia kwoty podatku należnego.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm), po rozpatrzeniu wniosku Spółki Akcyjnej z dnia 16.10.2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie – biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


postanawia:


uznać stanowisko Strony za prawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


Jak wynika z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, Strona do końca maja 2006r. otrzymywała od kontrahentów, mających siedziby na terytorium kraju, specyfikacje potwierdzające odbiór wystawionych przez Nią faktur korygujących. Na podstawie tych specyfikacji dokonywała obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym je otrzymała. Począwszy od czerwca 2006r. Strona nie otrzymuje potwierdzenia odbioru faktur korygujących bezpośrednio od tych kontrahentów.

Obecnie, zgodnie z zawartymi umowami o współpracy handlowej, jedynym dowodem otrzymania przez kontrahentów faktur korygujących jest ich wyszczególnienie w przesyłanej Stronie specyfikacji płatności sporządzanej przez agenta płatności w/w kontrahentów, posiadającego siedzibę w państwie trzecim.

W związku z powyższym Strona zwróciła się o potwierdzenie stanowiska, iż przedmiotowa specyfikacja płatności wraz ze wskazaniem, którego kontrahenta one dotyczą, przekazywana Jej jako załącznik do przelewu dokonanego przez w/w kontrahentów, nie stanowi w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług potwierdzenia odbioru przez kontrahenta faktur korygujących, a w konsekwencji otrzymanie tej specyfikacji nie daje Jej prawa do obniżenia kwoty podatku należnego.

Zgodnie z § 16 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom (...) (Dz. U. Nr 95, poz. 798.) sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę; nie dotyczy to eksportu towarów, przypadków określonych w § 11 ust. 2 pkt 3 (tj. sprzedaży energii elektrycznej i cieplnej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych oraz usług wymienionych w poz. 138 i 153 załącznika nr 3 do ustawy), wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz dostawy towarów, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3 ustawy - w rozliczeniu za kwartał, w którym to potwierdzenie otrzymali, z uwzględnieniem zasad, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy.

Przepisy o podatku od towarów i usług nie określają przy tym formy, w jakiej powinno nastąpić potwierdzenie odbioru faktury korygującej. Potwierdzenie takie może więc być dokonane w każdej formie, która pozwala na jednoznaczne stwierdzenie, iż odbiorca otrzymał tę fakturę. Niemniej brzmienie cytowanego przepisu wskazuje, iż potwierdzenie to powinno być dokonane przez nabywcę towaru lub usługi (względnie osobę upoważnioną do odbioru faktur w jego imieniu). Bowiem faktura korygująca - w przypadkach innych niż wymienione w ust. 4 § 16 w/w rozporządzenia - musi zostać nie tylko wystawiona ale także doręczona nabywcy. O fakcie tym, tj. o doręczeniu nabywcy faktury korygującej, sprzedawca musi posiadać wiedzę, o ile zamierza on dokonać korekty in minus podatku należnego.

Z tego punktu widzenia za dopuszczalne uznać np. należy dokonanie odrębnego pisemnego potwierdzenia faktu otrzymania faktury korygującej w postaci specyfikacji sprzedaży przez osobę upoważnioną przez nabywcę do odbioru faktur. Natomiast przekazanie w formie załącznika do przelewu specyfikacji płatności faktur dokonanych przez agenta podatnika (nabywcy) stanowi jedynie informację, iż określone faktury korygujące uwzględnione zostały przez tego agenta przy dokonywaniu przez niego płatności na zlecenie nabywcy towaru lub usługi.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak we wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj