Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
RO-XV/415/PDOF-62/41/US/07
z 13 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RO-XV/415/PDOF-62/41/US/07
Data
2007.03.13



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
kasa mieszkaniowa
spłata kredytu
wycofanie oszczędności
zakup gruntu


Pytanie podatnika
czy środki zgromadzone w kasie mieszkaniowej mogą być wykorzystane na spłatę wcześniej zaciągniętego kredytu na kupno działki pod budowę domu?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz.U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 07.02.2007 r., stwierdza, że wycofanie oszczędności z kasy mieszkaniowej, a następnie przeznaczenie ich na spłatę pożyczki zaciągniętej na zakup działki pod budowę domu, spowoduje konieczność zwrotu odliczonej ulgi podatkowej z tytułu systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 07.02.2007 r., uzupełnionym dnia 01.03.2007 r., zwróciła się Pani z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

W dniu 11 grudnia 1997 r. zawarła Pani umowę z Bankiem PKO S.A. - Kasa Mieszkaniowa z siedzibą w Warszawie na otwarcie rachunku oszczędnościowo – kredytowego. Fundusze zgromadzone na w/w rachunku mogą być wykorzystane na pokrycie własnych potrzeb mieszkaniowych takich jak ”... nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, na której jest lub ma być położony lokal mieszkalny posiadacza rachunku.” W okresie gromadzenia środków w kasie mieszkaniowej korzystała Pani z przysługującej ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych, co zostało ujęte w składanych zeznaniach podatkowych.

Zgromadzone na rachunku środki zamierza Pani przeznaczyć na zakup działki budowlanej przeznaczonej pod budowę domu mieszkalnego. Jednakże na rynku nieruchomości trudno jest znaleźć działkę typowo budowlaną, ale istnieją działki rolne z prawem zabudowy budynku mieszkalnego, które swoim położeniem, wielkością, powierzchnią i kształtem geometrycznym świadczą o tym, że mogą być wykorzystane tylko pod budowę domu. Na rynku nieruchomości są również do nabycia działki wydzielone z terenów rolnych, których kształt geometryczny, jak i położenie świadczą o możliwości zabudowy budownictwem jednorodzinnym i możliwości uzyskania przez nabywcę warunków zabudowy. Taki stan rzeczy wynika z tego, iż wiele terenów położonych w Białymstoku i okolicach nie posiada planu zagospodarowania przestrzennego.

Ponadto trudności z wykorzystaniem zgromadzonych oszczędności w kasie mieszkaniowej na zakup działki stanowi również długi okres procedur związanych z przelewem tych środków na konto właściciela rachunku oszczędnościowo - kredytowego. Według oceny Banku PKO S.A. trwa to około 3 miesięcy. Bank zaproponował Pani udzielenie pożyczki na zakup działki pod budowę domu, którą może Pani uzyskać w okresie nie dłuższym niż 1,5 do 2 tygodni i jednocześnie rozpocząć procedurę pozyskania środków zgromadzonych w kasie mieszkaniowej przeznaczając je na spłatę zaciągniętej pożyczki bankowej na zakup działki. Ten sposób wykorzystania środków zgromadzonych w kasie mieszkaniowej jest znacznie prostszy, gdyż pozwala nie czekając na załatwienie formalności z kasą mieszkaniową sfinalizować zakup działki. Żaden sprzedający nie chce słyszeć o czekaniu około 3 miesięcy na zapłatę.

W związku z powyższym sformułowała Pani następujące pytanie:czy środki zgromadzone w kasie mieszkaniowej mogą być wykorzystane na spłatę wcześniej zaciągniętego kredytu na kupno działki pod budowę domu?

Sformułowała Pani też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż:wykorzystanie środków zgromadzonych na rachunku oszczędnościowo – kredytowym w kasie mieszkaniowej na w/w cel nie spowoduje utraty ulgi podatkowej.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z art 27 a ust. 13 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2002 r., jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo – kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach, a następnie wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę – to do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tego tytułu.

Z powołanego wyżej przepisu wynika zatem, że w sytuacji gdy wycofane oszczędności z kasy mieszkaniowej, po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania, zostały wydatkowane przez podatnika na cele mieszkaniowe, w tym samym roku co ich wycofanie, podatnik nie ma obowiązku doliczania do dochodu (przychodu) lub podatku kwot uprzednio odliczonych z tego tytułu.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 134, poz. 1509) przepis art. 27a ust. 13 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r., w jego brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r. - ma moc obowiązującą również do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po 1 stycznia 2002 r.

Katalog celów mieszkaniowych, na które podatnik może przeznaczyć systematycznie gromadzone w kasie mieszkaniowej oszczędności określony został w art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 29 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U z 2000 r. Nr 98, poz. 1070 ze zm.). Stosownie do w/w przepisu celami mieszkaniowymi, służącymi zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych są:1.nabycie, budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu lub lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,2.uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,3.remont domu albo lokalu, o którym mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,4.spłata kredytu mieszkaniowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3,5.nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.

Zatem wymieniając cele mieszkaniowe, na które podatnik może przeznaczyć środki wycofane z kasy mieszkaniowej, ustawodawca nie przewidział jednak spłaty pożyczki czy kredytu bankowego zaciągniętego na zakup działki budowlanej.

Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, iż z uwagi na długi okres procedur związanych z przelewem środków zgromadzonych w kasie mieszkaniowej na konto właściciela rachunku oszczędnościowo – kredytowego ma Pani możliwość zaciągnięcia pożyczki na zakup działki pod budowę domu, w banku prowadzącym kasę mieszkaniową. Wówczas środki zgromadzone w kasie mieszkaniowej zostaną przeznaczone przez Panią na spłatę przedmiotowej pożyczki.

Zgodnie z treścią cytowanych powyżej przepisów jednym z celów mieszkaniowych jest spłata kredytu mieszkaniowego zaciągniętego na cele wymienione w cytowanym wyżej art. 8 ust. 2 pkt 1 – 3 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Przepis ten reguluje, iż musi być to kredyt mieszkaniowy zaciągnięty na: nabycie, budowę, przebudowę, rozbudowę lub nadbudowę domu lub lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość lub uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub też remont domu albo lokalu mieszkalnego, z wyjątkiem jego bieżącej konserwacji i odnowienia.

Zatem wycofanie przez Panią oszczędności z kasy mieszkaniowej po upływie okresu systematycznego oszczędzania ustalonego w umowie o kredyt kontraktowy i wydatkowanie ich na inne cele niż wymienione w art. 8 ust. 2 cyt. wyżej ustawy, w tym m.in. na spłatę kredytu (pożyczki) zaciągniętej na zakup działki budowlanej, spowoduje konieczność zwrotu odliczonej ulgi podatkowej z tytułu systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej.

Zatem Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku uznaje, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 07.02.2007 r. jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj