Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Tomyślu
ZM/436-01/07
z 26 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZM/436-01/07
Data
2007.02.26



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Tomyślu


Temat
Podatek od spadków i darowizn


Słowa kluczowe
darowizna
nieruchomości
przedsiębiorstwa


Pytanie podatnika
Czy umowa darowizny majątku dokonana przez rodziców na rzecz syna podlega podatkowi od spadków i darowizn?


W przedmiotowym wniosku Podatnik zwraca się o przedstawienie skutków podatkowychw zakresie podatku od spadków i darowizn, umowy darowizny majątku dokonanej przez rodziców na rzecz syna.Podatnik wskazuje, iż przedmiotem darowizny będzie nieruchomość zabudowana wrazz prowadzonym przez Niego przedsiębiorstwem. Nabycie całego majątku w drodze darowizny nastąpi na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.Według Podatnika obdarowany, zgodnie z przepisami znowelizowanej ustawy o podatku od spadków i darowizn, będzie zwolniony od podatku od spadków i darowizn oraz nie będzie miał obowiązku zgłoszenia darowizny właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadkówi darowizn (t.j. Dz.U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.) podatkowi od spadków i darowizn podlega m.in. nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem darowizny.Stosownie do art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny(Dz.U. z 1964r. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przez umowę darowizny rozumie się zobowiązanie darczyńcy do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.Oświadczenie darczyńcy, zgodnie z art. 890 Kodeksu cywilnego, powinno być złożonew formie aktu notarialnego, przy czym umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione.

W przypadku darowizny, której przedmiotem jest nieruchomość wymagana jest forma aktu notarialnego ( art. 158 Kodeksu cywilnego). W myśl art. 4a ust. 1 wyżej cytowanej ustawy o podatku od spadków i darowizn w brzmieniu obowiązującym po dniu 1 stycznia 2007r., nabycie rzeczy lub praw majątkowych przez zstępnych (syna), jest zwolnione od podatku pod warunkiem, że podatnik:1)zgłosi nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego.Obowiązek podatkowy przy nabyciu w drodze darowizny powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowybez zachowania przewidzianej formy – z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia;Obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy nabycie majątku następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego oraz gdy wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, nie przekracza kwoty 9.637,00 zł ( art. 4a ust. 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn).

Zgodnie z art. 4a ust. 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn, w przypadku niespełnienia warunków, o których mowa wyżej, nabycie własności rzeczy i praw majątkowych podlega opodatkowaniu na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.

Reasumując, darowizna majątku dokonana przez rodziców na rzecz syna, na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego, jest zwolniona od podatku od spadków i darowizn oraz nie ma obowiązku zgłaszania jej właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj