Interpretacja Prezydenta Miasta Białegostoku
Fn.IV.0717-I-6/2006
z 20 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
Fn.IV.0717-I-6/2006
Data
2006.11.20



Autor
Prezydent Miasta Białegostoku



Słowa kluczowe
nabycie nieruchomości
odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe
postępowanie upadłościowe
prawo upadłościowe
sprzedaż
sprzedaż nieruchomości
upadły


Pytanie podatnika
Czy nabywca nieruchomości stanowiącej składnik majątku przedsiębiorstwa - nabywanej w ramach postępowania upadłościowego - odpowiada za zaległości podatkowe przedsiębiorstwa znajdującego się w stanie upadłości?


STAN FAKTYCZNY

Wnioskiem z dnia 16 października 2006 r. „P.” sp. j. w B. wystąpiła do tut. organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji w trybie art. 14a powoływanej na wstępie ustawy - Ordynacja podatkowa. Z wniosku wynika, iż „P.” sp. j. w B. zamierza nabyć od syndyka masy upadłości „F.” sp. z o. o. w upadłości w B. - w trybie sprzedaży z wolnej ręki - nieruchomość zabudowaną obciążoną hipoteką przymusową m. in. z tytułu zaległości w podatku od nieruchomości, wobec Gminy Białystok. Powyżej wskazane zobowiązania zostały uznane przez syndyka masy upadłości i ujęte na Liście Wierzytelności „F.” sp. z o. o. w upadłości.

STANOWISKO PODMIOTU UPRAWNIONEGO DO ZŁOŻENIA WNIOSKU

Zdaniem wnioskodawcy w przypadku sprzedaży w postępowaniu upadłościowym nieruchomości wykorzystywanej na potrzeby działalności gospodarczej upadłego nie znajduje zastosowania przepis art. 112 § 1 pkt 3 powoływanej na wstępie ustawy - Ordynacja podatkowa, w związku z czym nabywca przedmiotowej nieruchomości nie odpowiada jako osoba trzecia za zaległości podatkowe zbywcy. Strona podnosi, że za taką interpretacją przemawia wykładnia przepisów ustawy z dnia 28 lutego 2003 roku - Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. Nr 60, poz. 535 z późn. zm.), które mają charakter uregulowań szczególnych w stosunku do przepisów powoływanej na wstępie ustawy - Ordynacja podatkowa dotyczących odpowiedzialności nabywcy za zobowiązania podatkowe zbywcy, w konsekwencji czego wyłączają ich zastosowanie.

OCENA PRAWNA STANOWISKA PYTAJĄCEGO Z PRZYTOCZENIEM PRZEPISÓW PRAWA

Wyjaśnia się, że w przedstawionym we wniosku stanie faktycznym i prawnym, dotyczącym odpowiedzialności nabywcy za należności podatkowe ma zastosowanie przepis art. 313 powoływanej wyżej ustawy - Prawo upadłościowe i naprawcze. Zgodnie z treścią art. 313 ust. 1 tejże ustawy sprzedaż dokonana w postępowaniu upadłościowym ma skutki sprzedaży egzekucyjnej. Nabycie rzeczy w toku egzekucji uważane jest za nabycie o charakterze pierwotnym (wolnym od obciążeń). W myśl art. 313 ust. 2 powyższej ustawy sprzedaż nieruchomości powoduje wygaśnięcie praw oraz praw i roszczeń osobistych ujawnionych przez wpis do księgi wieczystej lub nieujawnionych w ten sposób, lecz zgłoszonych sędziemu - komisarzowi w terminie określonym w art. 51 ust. 1 pkt 5. W miejsce prawa, które wygasło, uprawniony nabywa prawo do zaspokojenia wartości wygasłego prawa z ceny uzyskanej ze sprzedaży obciążonej nieruchomości. Skutek ten powstaje z chwilą zawarcia umowy sprzedaży. Podstawą do wykreślenia praw, które wygasły na skutek sprzedaży, jest prawomocny plan podziału sumy uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości obciążonej .

Z tego wynika, iż nabywca składników majątku upadłego w postępowaniu upadłościowym, w związku z nabyciem pierwotnym, nie ponosi odpowiedzialności za zaległości podatkowe upadłego na podstawie art. 112 powoływanej na wstępie ustawy - Ordynacja podatkowa. Stosownie do brzmienia art. 112 § 1 pkt 3 ustawy - Ordynacja podatkowa - w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2006 r. - nabywca składników majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą o wartości co najmniej 15.700 zł odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z podatnikiem za powstałe od dnia nabycia zaległości podatkowe zbywcy związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. W tym miejscu należy również zauważyć, że skutki sprzedaży nieruchomości w postępowaniu upadłościowym, jeśli chodzi o zakres odpowiedzialności nabywcy, uregulowane są całościowo w art. 313 ust. 2-4 powoływanej ustawy - Prawo upadłościowe i naprawcze.

Ponadto wskazuje się, że art. 313 ustawy - Prawo upadłościowe i naprawcze ma charakter normy szczególnej w stosunku do art. 112 ustawy - Ordynacja podatkowa, w związku z czym wyłącza zastosowanie prawa podatkowego, w sytuacji kiedy nabycie następuje w postępowaniu upadłościowym.

„P.” sp. j. w B. w przypadku nabycia w postępowaniu upadłościowym nieruchomości wchodzącej w skład przedsiębiorstwa postawionego w stan upadłości nie ponosi odpowiedzialności za zaległe zobowiązania podatkowe byłego właściciela, ponieważ na gruncie przedstawianego stanu faktycznego przepisy ustawy - Ordynacja podatkowa o odpowiedzialności nabywcy za zaległości podatkowe zbywcy nie mają zastosowania (za wyjątkiem służebności gruntowych wymienionych w art. 313 ust. 3 i 4 Prawo Upadłościowe i Naprawcze).

Nadmienić należy, że powoływany przez wnioskodawcę przepis art. 317 § 2 Prawa upadłościowego i naprawczego odnosi się do sprzedaży całego przedsiębiorstwa, co nie ma miejsca w przedstawionym stanie faktycznym, zatem nie ma zastosowania w omawianym przypadku.

Informuje się, że niniejsza interpretacja udzielana jest w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące na dzień złożenia zapytania w organie podatkowym i dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 16 października 2006 r.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5 powoływanej ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj