Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/FD1/415/63/06/BC
z 6 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/FD1/415/63/06/BC
Data
2007.02.06



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Karta podatkowa


Słowa kluczowe
karta podatkowa
sprzedaż towarów
utrata prawa


Pytanie podatnika
Prowadzę pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie usług fotograficznych, opodatkowaną w formie karty podatkowej. Moje pytanie dotyczy możliwości dokonywania sprzedaży niewielkiej ilości filmów fotograficznych, ramek i beterii w ramach prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej w formie karty podatkowej. W mojej opinii, sprzedaż w/w artykułów nie spowoduje utraty prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej.


POSTANOWIENIE


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście, działając na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1-5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ) w związku z Pana wnioskiem w sprawie interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego


postanawia


nie potwierdzić stanowiska zawartego we wniosku.


UZASADNIENIE


Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, iż prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie usług fotograficznych, opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej. Pana pytanie dotyczy możliwości sprzedaży niewielkiej ilości filmów fotograficznych, ramek i baterii w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, opodatkowanej w formie karty podatkowej.W Pana opinii, sprzedaż artykułów przemysłowych nie spowoduje utraty prawa do opodatkowania w formie karty podatkowej.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ( Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm. ), zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą opłacać podatnicy prowadzący działalność usługową lub usługowo-wytwórczą, określoną w części I tabeli stanowiącej załącznik nr 3 do w/w ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku w zakresie wymienionym w załączniku nr 4 - przy zatrudnieniu nie przekraczającym stanu określonego w tabeli.

Świadczone przez Pana usługi fotograficzne wymienione zostały w pozycji 90 części I tabeli stanowiącej załącznik nr 3 do w/cyt. ustawy, natomiast przedmiot działalności został scharakteryzowany w załączniku nr 4 do w/cyt. ustawy jako: "Wykonywanie w zakładzie i poza zakładem fotografii, filmów i przeźroczy: portretowych, reportażowych, okolicznościowych, krajobrazowych, technicznych, itp; wykonywanie fotokopii, wykonywanie prac powierzonych, sporządzanie odbitek fotograficznych na papierze, porcelanie, itp; przedmiot działalności nie obejmuje prac wykonywanych na kasetach magnetowidowych".
Z uwagi na fakt, iż sprzedaż filmów, baterii i ramek nie została wymieniona w pozycji nr 90 załącznika nr 4 do w/cyt. ustawy, nie ma Pan prawa do ich sprzedaży w ramach prowadzonej działalności gospodarczej ( usługi fotograficzne ) opodatkowanej w formie karty podatkowej.

Zgodnie z art. 25 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy, podatnicy prowadzący działalność gospodarczą ( o której mowa art. 23 ustawy )podlegają opodatkowaniu, jeśli we wniosku o zastosowanie karty podatkowej zgłoszą prowadzenie działalności wymienionej w jednej z 12 tabeli. Zatem ustawodawca nie dopuszcza opodatkowania kartą podatkową w przypadku łączenia działalności, które znajdują się w różnych tabelach stanowiących załącznik do w/cyt. ustawy z dnia 20.11.1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ( Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm. ).

Odnosząc powyższe do opisanego stanu faktycznego, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście postanowił jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj