Interpretacja Lubelskiego Urzędu Skarbowego
PD.423-84/06
z 8 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD.423-84/06
Data
2007.03.08



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
opłata notarialna
opłaty sądowe
podatek od czynności cywilnoprawnych
podwyższenie kapitału zakładowego


Pytanie podatnika
Czy przy zmianie umowy spółki i podwyższeniu kapitału zakładowego poniesione koszty podatku od czynności cywilnoprawnych, koszty obsługi notarialnej i opłaty sądowe stanowią koszty uzyskania przychodu?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216 w związku z art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.) stwierdzam, że stanowisko Spółki zawarte we wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 28 grudnia 2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 29.12.2006 r.) znak: xyz Spółka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, że w trakcie roku podatkowego Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy dokonuje zmian umowy spółki akcyjnej i podwyższa kapitał zakładowy. Od zmiany umowy spółki opłacany jest podatek od czynności cywilnoprawnych, jak również ponoszone są koszty obsługi notarialnej. Ponadto przy zgłaszaniu tejże umowy do KRS ponoszone są dodatkowe opłaty sądowe.

Pytanie Spółki brzmi:

Czy w opisanej powyżej sytuacji poniesione koszty podatku od czynności cywilnoprawnych, koszty obsługi notarialnej i opłaty sądowe stanowią koszty uzyskania przychodu?

Stanowisko Spółki w tej sprawie:

Zdaniem Spółki związek poniesionego kosztu w postaci opłaty skarbowej, sądowej oraz taksy notarialnej dotyczącej podwyższenia kapitału zakładowego z jej przychodami w świetle art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest niewątpliwy. Zwiększenie kapitału zakładowego wpływa na osiąganie przychodów w związku z rozszerzeniem zakresu działalności. Podniesienie kapitału jest jedynym ze sposobów pozyskania środków na działalność gospodarczą, z której generowane są przychody. Ponadto podatek od czynności cywilnoprawnych czy też wynagrodzenie notariusza nie są wydatkami na podwyższenie kapitału zakładowego, a są to wydatki związane ze zmianą umowy spółki. W świetle powyższego Spółka uważa, iż nie ma przeszkód aby wydatki te zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Oceniając stanowisko Spółki wyrażone w sprawie, stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Z powołanego wyżej przepisu jednoznacznie wynika, że pomiędzy kosztami uzyskania, zachowania bądź zabezpieczenia przychodów a przychodami musi zachodzić związek przyczynowo – skutkowy. Są to zatem koszty bezpośrednio lub pośrednio związane z uzyskiwanym przychodem oraz dotyczą całokształtu działalności podatnika, wobec tego związane są z funkcjonowaniem firmy.

Kwota podwyższenia kapitału zakładowego nie powoduje powstania przychodu w Spółce. Wynika to z art. 12 ust. 4 pkt 4 cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym do przychodów nie zalicza się „przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, funduszu udziałowego albo funduszu założycielskiego (...)”.

Natomiast art. 7 ust. 3 pkt 1 i 3 tejże ustawy, pozostający w związku z powołanym wyżej przepisem stanowi, iż przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się przychodów ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Skutkiem tego uregulowania jest przyjęcie, że związane z tymi przychodami koszty, w tym przypadku opłacony od czynności cywilnoprawnych podatek od zmiany umowy spółki, koszty obsługi notarialnej, opłaty związane z wpisem do KRS, są neutralne podatkowo, tj. nie mogą pomniejszać przychodów uzyskiwanych z innych źródeł, ponieważ są związane z przychodem niepodlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Ponadto podwyższenie kapitału zakładowego w spółce akcyjnej zgodnie z art. 431 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037, z późn. zm.) Kodeks spółek handlowych wymaga zmiany statutu. Tak więc bez znaczenia jest to, czy wydatki powiązane są ze zmianą statutu spółki, czy podwyższeniem kapitału zakładowego, ponieważ w myśl art. 301 § 2 - Kodeksu spółek handlowych statut spółki akcyjnej powinien być sporządzony w formie aktu notarialnego.

Wobec powyższego, poniesione koszty podatku od czynności cywilnoprawnych, koszty obsługi notarialnej i opłaty sądowe nie stanowią kosztu uzyskania przychodu.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta natomiast wiąże organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy– do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14 a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowejw Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Lubelskiego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj