Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszkowie
1421/BF/415-87/GJ/06
z 20 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1421/BF/415-87/GJ/06
Data
2007.02.20



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszkowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
cel służbowy
dojazdy
samochód prywatny
zwrot kosztów


Pytanie podatnika
Czy otrzymywany od pracodawcy zwrot kosztów z tytułu używania własnego samochodu przez inkasenta podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa ( t.j. z 2005r. Dz. U. nr 8, poz. 60 z późn. zm. ), art. 12 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) i pkt 23b ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( t.j. Dz. U. z 2000r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w związku z Pana wnioskiem z dnia 22.11.2006r. ( data wpływu do tut. Organu – 23.11.2006r. ) w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym należności z tytułu zwrotu kosztów związanych z dojazdami na miejsce wykonywania czynności wynikających z umowy o pracę, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie nie potwierdza Pana stanowiska i uznaje je za nieprawidłowe .

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny sprawy przedstawiony przez wnioskodawcę:

Wnioskodawca będąc pracownikiem Zakładu Energetycznego w charakterze inkasenta wykorzystuje samochód prywatny do celów służbowych. Czy otrzymywany od pracodawcy zwrot kosztów z tytułu używania samochodu na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Stanowisko w sprawie:

Zdaniem wnioskodawcy należności wypłacane mu jako zwrot kosztów dojazdów na miejsce wykonywania czynności inkasenta są zwolnione od podatku dochodowego. Podatek dochodowy płacony jest od dochodu , a nie przychodu.

Ocena prawna stanowiska:

Ustawodawca w ustawie z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( t.j. Dz. U. z 2000r., nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wyraźnie różnicuje skutki podatkowe w zakresie zwrotu kosztów z tytułu używania własnego samochodu do:

1.jazd lokalnych ,

2.jazd zamiejscowych( podróży służbowej).

Ad. 1. Jazdą lokalną określa się jazdę w granicach administracyjnych miasta lub gminy. Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , w brzmieniu obowiązującym do końca 2003r. , wolne od podatku dochodowego były kwoty otrzymane przez pracowników z tytułu kosztów używania pojazdów samochodowych dla potrzeb zakładu pracy w jazdach lokalnych , określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra, jeżeli przebieg pojazdu, z wyłączeniem wypłat ryczałtu pieniężnego, był udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej przez pracownika według obowiązującego wzoru.

Nowela do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 12.11.2003r.( Dz. U. nr 202, poz. 1956 i nr 222, poz. 2201) uchyliła powyższy przepis, a ustawa z dnia 20.04.2004r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw ( Dz. U. nr 93, poz. 894) dodała w art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pkt 23b. Na podstawie dodanego przepisu wolny od podatku dochodowego jest zwrot kosztów poniesionych przez pracownika z tytułu używania pojazdów stanowiących własność pracownika, dla potrzeb zakładu pracy, w jazdach lokalnych, jeżeli obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy albo możliwość przyznania prawa do zwrotu tych kosztów wynika wprost z przepisów innych ustaw- do wysokości miesięcznego ryczałtu pieniężnego albo do wysokości nieprzekraczającej kwoty ustalonej przy zastosowaniu stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu, określonych w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra, jeżeli przebieg pojazdu, z wyłączeniem wypłat ryczałtu pieniężnego, jest udokumentowany w ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej przez pracownika. Przepisami innych ustaw do których odwołuje się art. 21 ust. 1 pkt 23b są przepisy ustaw:

- ustawy z dnia 30.07.1997r. o państwowym przedsiębiorstwie użyteczności publicznej Poczta Polska,

- ustawy z dnia 28.09.1991r. o lasach .

Z przedmiotowego zwolnienia korzystają tylko listonosze oraz pracownicy leśni.

Ad. 2. Zgodnie z art. 775 § 1 ustawy z dnia 26.06.1974r. - Kodeks Pracy ( t.j. Dz. U. z 1998r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje sie siedziba pracodawcy, przysługuje zwrot kosztów związanych z podróżą służbową. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych świadczenia z tytułu podróży służbowej w tym wydatki z tytułu używania przez pracownika samochodu na potrzeby służbowe są wolne od podatku dochodowego do wysokości określonej w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19.12.2002r. ( Dz. U. nr 236, poz. 1990). Podróż służbowa oznacza zadanie odrębnie określone i o charakterze przejściowym, które nie wynika wprost z umowy o pracę i ma być wykonywane – na wyraźne polecenie zakładu pracy – poza miejscem pracy. W wyroku z dnia 11.04.2001r. ( sygn. Akt. I PKN 350/2000) Sąd Najwyższy orzekł, że nie jest podróżą służbową stałe wykonywanie zadań w różnych miejscowościach i terminach, których wyboru dokonuje każdorazowo sam pracownik w ramach uzgodnionego rodzaju pracy.

W świetle art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21 i 52. Zatem wszelkie dochody podatnika nie wymienione enumeratywnie w katalogu zwolnień przedmiotowych podlegają opodatkowaniu.

Odnosząc powyższe przepisy do stanu faktycznego opisanego we wniosku, należy uznać, że w przedmiotowej sprawie wnioskodawcy jako inkasentowi przysługuje zwrot kosztów używania samochodu niebędącego własnością pracodawcy na podstawie umowy cywilnoprawnej o używaniu pojazdu do celów służbowych, zawartej między pracodawcą a pracownikiem. Koszty używania pojazdu do celów służbowych pokrywa pracodawca wyliczając wysokość miesięcznego ryczałtu jako iloczyn stawki za jeden kilometr i ilości kilometrów wynikających z ewidencji przebiegu pojazdu. Art. 21 ustawy o podatku dochodowym nie wymienia tego świadczenia , jako przychodu korzystającego ze zwolnienia od podatku dochodowego. Wypłacany wnioskodawcy ekwiwalent pieniężny podlega zatem opodatkowaniu zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jako przychód ze stosunku pracy. Przychodem ze stosunku pracy są bowiem wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartości pieniężne świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty bez względu na źródło ich finansowania.

Konsekwencją zakwalifikowania świadczenia wypłacanego wnioskodawcy do przychodów ze stosunku pracy jest możliwość stosowania tylko zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów na tych samych zasadach co wynagrodzenia ze stosunku pracy ustalanych na podstawie ogólnych przepisów art. 22 ustawy o podatku dochodowym . Podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym jest zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania czyli dochód.

Biorąc powyższe pod uwagę , Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie uznaje stanowisko wnioskodawcy w zakresie przedstawionego we wniosku stanu faktycznego za nieprawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z przepisem art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj