Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszkowie
1421/BF/415-90/GJ/06
z 29 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1421/BF/415-90/GJ/06
Data
2007.01.29



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszkowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
kapitał zakładowy
podwyższenie kapitału
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
wkłady niepieniężne


Pytanie podatnika
Czy podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością poprzez zwiększenie wartości nominalnej udziałów wspólników w zamian za wkład niepieniężny podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r., nr 8, poz. 60 z późn. zm. ) , art. 10 ust. 1 pkt 7, art. 17 ust. 1 pkt 9, art. 17 ust. 1a pkt 2, art. 22 ust. 1e i 1i oraz art. 30b ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( t.j. Dz. U. z 2000r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), art. 257 § 2 ustawy z dnia 15.09.2000r. - Kodeks spółek handlowych ( Dz. U. nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) w związku z wnioskiem z dnia 28.11.2006r.w sprawie skutków w zakresie podatku dochodowego podwyższenia kapitału zakładowego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością poprzez zwiększenie wartości nominalnej udziałów wspólników ( osoby fizyczne) w zamian za wkład niepieniężny , Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie potwierdza stanowisko wnioskodawcy i uznaje je za prawidłowe .

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny sprawy przedstawiony przez wnioskodawcę:

Wnioskodawca – wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wraz z innymi wspólnikami ma zamiar podwyższyć kapitał zakładowy spółki przez zwiększenie wartości nominalnej istniejących w spółce udziałów w zamian za wkłady niepieniężne ( aporty) w formie praw autorskich . Czy skutkiem powyższych działań będzie powstanie przychodu po stronie wspólników ( osób fizycznych), podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Stanowisko w sprawie:

Zdaniem wnioskodawcy aport do spółki kapitałowej nie spowoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Ocena prawna stanowiska:

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15.09.2000r. - Kodeks spółek handlowych ( Dz. U. nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) podwyższenie kapitału zakładowego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością następuje przez podwyższenie wartości nominalnej udziałów istniejących lub ustanowienie nowych ( art. 257 § 2 k.s.h.). Stosownie do przepisu art. 258 § 2 k.s.h. oświadczenie dotychczasowego wspólnika o objęciu podwyższenia wartości istniejącego udziału bądź udziałów wymaga formy aktu notarialnego. Podwyższenie kapitału zakładowego następuje z chwilą wpisania do rejestru w sądzie rejestrowym.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( t.j. Dz. U. z 2000r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodów są m. in. kapitały pieniężne. Za przychody z kapitałów pieniężnych stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 9 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznej uważa się nominalną wartość udziałów ( akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny

Z literalnego brzmienia przepisu art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym wynika, że ustawodawca wiąże określone skutki prawne w zakresie podatku dochodowego z objęciem udziałów w zamian za aport po stronie podmiotów wnoszących wkład. Gdy podatnik wnosi do spółki z o.o. wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, osiąga w związku z tą operacją przychód. Jest nim nominalna wartość udziałów w spółce z o. o. objętych w zamian za wkład niepieniężny. Przychód ten powstaje w dniu wpisu do rejestru podwyższenia kapitału zakładowego spółki z o. o. - art. 17 ust. 1a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przedmiotem opodatkowania jest dochód, czyli różnica między przychodem a kosztami uzyskania przychodu, które należy ustalić na podstawie art. 22 ust. 1e pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dochód podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym w wysokości 19% uzyskanego dochodu – art. 30b ust. 2 pkt 5 ustawy.

Odnosząc powyższe przepisy do stanu faktycznego opisanego we wniosku organ podatkowy w Pruszkowie stoi na stanowisku, że w przedmiotowej sprawie przepis art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma zastosowania. Wynika to ze stanowiska, że w przedmiotowym stanie faktycznym mamy do czynienia nie ze zmianą ilości udziałów poszczególnych udziałowców, lecz z podniesieniem wartości udziałów już będących w posiadaniu wspólników. Nie występuje tutaj objęcie nowych udziałów. Zatem podwyższenie kapitału zakładowego przez wspólników w drodze wniesienia dodatkowych wkładów niepieniężnych nie jest przychodem dla wspólników - osób fizycznych.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie zgadza się ze stanowiskiem wnioskodawcy wyrażonym we wniosku.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z przepisem art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj