Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszkowie
1421/BF/415-83/GJ/06
z 24 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1421/BF/415-83/GJ/06
Data
2007.01.24



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszkowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
diety
miejsce pracy
podróż służbowa (delegacja)


Pytanie podatnika
Czy diety otrzymywane w związku z wyjazdami służbowymi poza miejsce zamieszkania oraz dochody uzyskiwane ze stosunku pracy wykonywanej za granicą są wolne od opodatkowania?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa ( t.j. z 2005r. Dz. U. nr 8, poz. 60 z późn. zm. ), art. 21 ust. 1 pkt 16, art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( t.j. Dz. U. z 2000r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w związku z Pana wnioskiem z dnia 06.11.2006r. w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym diet otrzymywanych w związku z wyjazdami służbowymi poza miejsce zamieszkania oraz części dochodów uzyskanego ze stosunku pracy wykonywanego za granicą , Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie potwierdza Pana stanowisko i uznaje je za prawidłowe .

U Z A S A D N I E N I E


Stan faktyczny sprawy przedstawiony przez wnioskodawcę:

Wnioskodawca – obywatel polski , będąc pracownikiem firmy niemieckiej z siedzibą w Niemczech wykonuje swoją pracę w Polsce, a także w Niemczech, na Węgrzech, na Słowacji i w innych krajach europejskich. Czy diety , które otrzymuje w związku z wyjazdami służbowymi są wolne od opodatkowania?

Stanowisko w sprawie:

Zdaniem wnioskodawcy diety wypłacane mu przez pracodawcę są na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolnione od podatku dochodowego. Również na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy wolna od podatku jest część dochodu uzyskanego poza granicami kraju ze stosunku pracy.

Ocena prawna stanowiska:

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( t.j. Dz. U. z 2000r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika poza granicami kraju - do wysokości określonej w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19.12.2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej , z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju ( Dz. U. nr 236, poz. 1991 z późn. zm.).

Warunkiem zastosowania powyższego zwolnienia jest odbycie podróży służbowej przez pracownika. Ustawa o podatku dochodowym nie zawiera definicji podróży służbowej. W myśl art. 775 § 1 ustawy z dnia 26.06.1974r. - Kodeks pracy ( Dz. U. z 1998r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością , w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. O podróży służbowej decyduje zatem:

- wydanie przez pracodawcę polecenia wykonania zadania,

- konieczność wykonania tego zadania poza miejscowością , w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy pracownika.

Stosownie do regulacji art. 29 § 1 kodeksu pracy miejsce wykonywania pracy przez pracownika powinno być określone w treści umowy o pracę . Wskazanie w umowie o pracę miejsca wykonywania pracy ma decydujące znaczenie w przedmiotowej sprawie. Należy uznać, że w sytuacji wyjazdów do krajów Europy Wschodniej pracownika mającego miejsce zamieszkania w Polsce, zwrot kosztów podróży służbowych w postaci diet i innych należności związanych z podróżą służbową podlega zwolnieniu od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym.

„ Skorzystanie przez podatnika ze zwolnienia podatkowego z art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (.....) zależne jest od stwierdzenia , że w danym roku podatkowym uzyskiwał on dochody ze stosunku pracy w okresie przebywania czasowo za granicą , przy czym pojęcie tzw. pobytu czasowego należy rozumieć zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 10.04.1974r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych.”- wyrok Sądu Najwyższego z dnia 20.12.2000r. ( sygn. Akt III RN 31/00, publ.OSNAP 2001/114/456).

Z art. 21 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynikają dwa łączne warunki:

1.czasowe przebywanie za granicą - pojęcie tzw. pobytu czasowego w odróżnieniu od tzw. pobytu stałego oznacza , że osoba fizyczna faktycznie przebywa, czyli zamieszkuje „ bez zamiaru zmiany miejsca pobytu stałego, w innej miejscowości pod oznaczonym adresem”.

2.uzyskiwanie dochodów ze stosunku pracy.

Warunki powyższe w odniesieniu do wnioskodawcy należy uznać za spełnione , wobec tego zwolnienie części dochodów w wysokości stanowiącej równowartość diety z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, za każdy dzień, w którym była wykonywana praca ma zastosowanie. Zwolnienie dotyczy dochodów nieprzekraczających rocznie równowartości trzydziestu diet. W przypadku pracy w danym roku podatkowym w różnych krajach kwotę zwolnienia stanowi suma diet wyliczona proporcjonalnie do okresu przebywania w danym kraju, która nie może przekroczyć 30 diet rocznie ( takie zwolnienie przysługiwało do 31.12.2006r. Od 01.01. 2007r. zwolniona od podatku dochodowego jest część przychodów osób przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy, za każdy dzień pobytu za granicą, w którym podatnik pozostawał w stosunku pracy, w kwocie odpowiadającej 30% diety, określonej w przepisach w/w Rozporządzenia Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19.12.2002r. - art. 1 pkt 14) lit a) ustawy z dnia 16.11.2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw – Dz. U. nr 217 , poz. 1588).

Reasumując, stanowisko wnioskodawcy w zakresie przedstawionego we wniosku stanu faktycznego jest prawidłowe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj