Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszkowie
1421/BF/415-81/GJ/06
z 24 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1421/BF/415-81/GJ/06
Data
2007.01.24



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszkowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
emerytura
Francja


Pytanie podatnika
Czy świadczenia otrzymywane przez żonę z Francji z tytułu dobrowolnego oszczędzania przez jej męża środków pieniężnych w celu zapewnienia mu w przyszłości wyższej emerytury podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r., nr 8, poz. 60 z późn. zm. ) , art. 3 ust. 1, art. 4a, art. 9 ust. 1 , 11 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 58 lit. b) i pkt 58a lit. a) i b), art. 32 ust. 1-1c oraz art. 35 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( t.j. Dz. U. z 2000r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w związku z wnioskiem z dnia 30.10.2006r. ( data wpływu do tut. Organu – 02.11.2006r. ) w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym świadczeń emerytalnych wypłacanych osobie uprawnionej po zmarłym mężu, otrzymywanych z Francji, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie nie potwierdza stanowiska wnioskodawcy i uznaje je za nieprawidłowe .

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny sprawy przedstawiony przez wnioskodawcę:

Wnioskodawca – żona zmarłego męża otrzymuje z Francji świadczenia emerytalne z tytułu zatrudnienia męża. Oprócz tzw. emerytury państwowej na jej konto wpływają również świadczenia z tytułu dobrowolnego oszczędzania przez jej męża środków pieniężnych w celu zapewnienia mu w przyszłości wyższej emerytury . Czy dochody te podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym ?

Stanowisko w sprawie:

Zdaniem wnioskodawcy emerytura państwowa męża otrzymywana przez nią jako osobę uprawnioną po śmierci ubezpieczonego podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Natomiast pozostałe świadczenia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 58 lit. b i ust. 58a pkt a i b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są zwolnione od opodatkowania.

Ocena prawna stanowiska:

Zgodnie z przepisem art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( t.j. Dz. U. z 2000r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) osoby fizyczne , jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów ( nieograniczony obowiązek podatkowy). Stosownie do art. 4a ustawy powołany wyżej przepis stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. W większości umów międzynarodowych w tym również w Umowie między Polską a Francją z dnia 20 czerwca 1975r. ( Dz. U. z 1977r., nr 1, poz. 5) określona jest zasada, zgodnie z którą emerytury i podobne wynagrodzenia z tytułu poprzedniego zatrudnienia, wypłacane osobie zamieszkałej w jednym umawiającym się Państwie, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie tj. w Państwie zamieszkania.( art. 18 umowy). Zatem emerytury i inne świadczenia emerytalne francuskie wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania w Polsce podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym w Polsce.

W przedmiotowej sprawie w miejsce ubezpieczonego weszła żona jako osoba uprawniona, wskazana przez niego do otrzymywania świadczeń emerytalnych na wypadek jego śmierci.

Ustawodawca w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolnił od opodatkowania podatkiem dochodowym wypłaty środków zgromadzonych w pracowniczym programie emerytalnym dokonane na rzecz uczestnika lub osób uprawnionych do tych środków po śmierci uczestnika- art. 21 ust. 1 pkt 58 lit. b) ustawy. Ponadto przepis art. 21 ust. 1 pkt 58a lit. a) i b) ustawy przewiduje zwolnienie dochodów z tytułu oszczędzania na indywidualnym koncie emerytalnym, w rozumieniu przepisów o indywidualnych kontach emerytalnych, uzyskane w związku z gromadzeniem i wypłatą środków przez oszczędzającego oraz wypłatą środków dokonaną na rzecz osób uprawnionych do tych środków po śmierci oszczędzającego. Biorąc powyższe przepisy pod uwagę należy uznać, że możliwość zwolnienia pewnych świadczeń emerytalnych przyznana została wyłącznie wypłatom tych świadczeń związanych z polskim systemem emerytalnym.

Literalne brzmienie w/w przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , w ocenie organu podatkowego w Pruszkowie, uniemożliwia ich zastosowanie do dochodów otrzymywanych z zagranicy. Powołane wyżej przepisy mówią o :

1.pracowniczych programach emerytalnych

2.indywidualnych kontach emerytalnych

uregulowanych odpowiednio przepisami ustaw polskich :

ad. 1) ustawą z dnia 20.04.2004r. o pracowniczych programach emerytalnych ( Dz. U. nr 116, poz. 1207), która określa zasady tworzenia i działania pracowniczych programów emerytalnych, warunki, które powinny spełniać podmioty realizujące programy oraz warunki uczestnictwa w tych programach,

ad. 2) ustawą z dnia 20.04.2004r. o indywidualnych kontach emerytalnych ( Dz. U. nr 116, poz. 1205), która określa zasady gromadzenia oszczędności na indywidualnych kontach emerytalnych, zwanych „IKE”, oraz dokonywania wpłat, wypłat transferowych wypłat i zwrotu środków zgromadzonych na tych kontach.

W ocenie organu podatkowego nie ma podstaw prawnych do zastosowania w/w przepisów do wypłat świadczeń zagranicznych. Oznacza to brak możliwości zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym świadczeń otrzymywanych z zagranicznych systemów emerytalnych. W chwili obecnej nie ma wspólnotowego aktu normatywnego, który regulowałby inaczej kwestie emerytalne i który dawałby mu pierwszeństwo przed prawem krajowym.

Wobec powyższego przedmiotowe świadczenia stanowią przychód wnioskodawcy w rozumieniu art. 11 ustawy o podatku dochodowym, którym są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne. Przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut.

Stosownie do art. 35 ustawy o podatku dochodowym do poboru zaliczek na podatek dochodowy od wypłacanych świadczeń emerytalnych obowiązany jest bank ( płatnik), przy czym podatnik przy odbiorze świadczenia może wpłacić w banku ustaloną zaliczkę w złotych. Wpłatę tę uznaje się za zaliczkę potrąconą przez płatnika. Zaliczki miesięczne ustala się w sposób określony w art. 32 ust. 1-1c, z tym że w przypadku poboru zaliczek od emerytur i rent zagranicznych stosuje się postanowienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawartej z państwem, z którego pochodzą te emerytury i renty.

Reasumując , Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie nie zgadza się ze stanowiskiem wnioskodawcy wyrażonym we wniosku.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Zgodnie z przepisem art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj