Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszkowie
1421/BF/415-89/GJ/06
z 17 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1421/BF/415-89/GJ/06
Data
2007.01.17



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszkowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
podatek dochodowy
spadek
sprzedaż nieruchomości
zniesienie współwłasności
zwrot nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż lokali mieszkalnych, mieszczących się w budynku zwróconym na mocy decyzji administracyjnej prawowitym właścicielom po bezprawnym użytkowaniu przez kilkadziesiąt lat przez Państwo podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa ( t.j. Dz. U. z 2005r., nr 8, poz. 60 z późn.zm.), art. 10 ust. 1 pkt 8 , art. 19 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a/ oraz art. 28 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. , nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2007r. w związku z wnioskiem z dnia 19.10.2006r. , uzupełnionym w dniu 19.11.2007r. ( data wpływu do tut. Organu – 24.11.2006r.) w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości , Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie nie potwierdza stanowiska podatnika i uznaje je za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny sprawy przedstawiony przez wnioskodawcę:

Dekretem z 26.10. 1945r. zabudowana nieruchomość prywatna położona w Warszawie przeszła na własność gminy m. st. Warszawy, od 1950r. na własność Skarbu Państwa , a po 1990r. po reformie administracji na własność gmin. Właścicielce gruntu przysługiwało prawo do złożenia wniosku o przyznanie prawa użytkowania wieczystego gruntu, z którego skorzystała składając taki wniosek w 1949r. Nie uzyskawszy decyzji w sprawie ustanowienia użytkowania wieczystego w 1956r. poprzednia właścicielka sprzedała własność budynku ( budynek stanowi odrębną nieruchomość w rozumieniu dekretu z 1945r.) wraz z roszczeniem do gruntu o ustanowienie użytkowania wieczystego rodzicom podatniczki. Sprawa ustanowienia wieczystego użytkowania nieruchomości zakończyła się dopiero w 2001r. wydaniem decyzji Burmistrza Gminy Warszawa-Centrum oraz w wykonaniu postanowień tej decyzji zawarciem w 2004r. w formie aktu notarialnego umowy o oddaniu przedmiotowego gruntu w użytkowanie wieczyste matce podatniczki w części 5/8 oraz po 1/8 części bratu i siostrze podatniczki i jej samej, jako spadkobiercom ich zmarłego ojca. W tych samych częściach osoby wyżej wymienione do 2005r. były właścicielami budynku na nieruchomości na zasadach współwłasności , którą w 2005r. zniesiono w ten sposób, że prawo własności budynku oraz całe prawo wieczystego użytkowania gruntu nabyła podatniczka.

W 2006r. podatniczka dokonała sprzedaży 2 z pośród 9 lokali mieszkalnych o powierzchni 94,21 m² stanowiących część budynku mieszkalnego o powierzchni 404,63 m² nabytej na skutek zniesienia współwłasności w 2005r. Czy przychód ze sprzedaży lokali podlega 10% zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu?

Stanowisko w sprawie:

Zdaniem podatniczki , przychód ze sprzedaży lokali mieszkalnych nie podlega zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu. Lokale mieściły się w budynku zwróconym na mocy decyzji administracyjnej prawowitym właścicielom po bezprawnym użytkowaniu przez kilkadziesiąt lat przez Państwo . Zapis art. 10 ustawy o podatku dochodowym , mówiący o opodatkowaniu przychodu w sytuacji zbycia nieruchomości przed upływem 5 lat od jej nabycia w przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania.

Ocena prawna stanowiska:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit.a ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2007r. ( t. j. Dz. U. z 2000r. nr 14, poz 176 z późn. zm.) sprzedaż nieruchomości lub ich części , jeżeli nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej, dokonana przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, jest źródłem przychodu i na podstawie art. 28 ust 2 tejże ustawy podlega opodatkowaniu zryczałtowanym 10% podatkiem dochodowym płatnym w terminie 14 dni od dnia sprzedaży, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Podstawę opodatkowania stanowi wartość wyrażona w cenie sprzedaży , pomniejszona o koszty sprzedaży . W terminie płatności podatku podatnik jest obowiązany złożyć deklarację PIT-23.

Jeżeli w tym samym terminie podatnik złoży oświadczenie, że uzyskany przychód ze sprzedaży przeznaczy na cele mieszkaniowe, to zgodnie z art. 28 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym podatek ulega zawieszeniu na okres dwóch lat od dnia sprzedaży. Wydatki na cele mieszkaniowe wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit a/ ustawy o podatku dochodowym dotyczą:

1. nabycia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,

2.nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,

3.nabycia gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,

4.budowy, rozbudowy, nadbudowy, przebudowy, remontu lub modernizacji własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, lit. e) spłaty kredytu lub pożyczki , a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele wymienione w pkt 1-4 w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, w tym na spłatę kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Poniesienie wydatku na jeden z powyższych celów nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży powoduje zwolnienie przychodu ze sprzedaży od podatku dochodowego. Z kolei nie spełnienie powyższego warunku powoduje obowiązek zapłacenia podatku wraz z odsetkami, liczonymi od dnia sprzedaży zgodnie z art. 28 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponadto ustawodawca w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwalnia od podatku dochodowego przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości w całości, jeżeli ich nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny.

Odnosząc powyższe przepisy do stanu faktycznego opisanego we wniosku organ podatkowy nie zgadza się z podatniczką w zakresie braku opodatkowania podatkiem dochodowym przychodu ze sprzedaży dwóch spośród dziewięciu lokali mieszkalnych mieszczących się w budynku, który po kilkudziesięciu latach bezprawnego użytkowania przez Państwo, został zwrócony prawowitym właścicielom. W przedmiotowej sprawie , decyzję administracyjną wydaną w 2001r. w zakresie budynku można uznać jako decyzję zwrotu nieruchomości dotychczasowym właścicielom . Właścicielami , którzy nabyli budynek w 1956 r. byli rodzice podatniczki. Z uwagi jednak na to, że ojciec wnioskodawczyni nie żyje, mamy w zakresie jego udziału w budynku (#189;) następców prawnych czyli żonę oraz troje dzieci, którzy postanowieniem Sądu z 1992r. o stwierdzeniu praw do spadku po zmarłym nabyli po #188; części spadku każde z nich. Wobec powyższego w całym budynku udział poszczególnych osób wynosił: matki wnioskodawczyni 5/8 oraz po 1/8 części każdego z dzieci. Własność budynku przysługiwała w/w osobom na zasadach współwłasności. Po zniesieniu współwłasności w 2005r. właścicielem całego budynku stała się podatniczka.

Rozpatrując kwestię opodatkowania podatkiem dochodowym przychodu uzyskanego ze sprzedaży 2 lokali mieszkalnych należy zauważyć, że podatniczce na podstawie w/w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. d) ustawy o podatku dochodowym przysługuje zwolnienie od podatku dochodowego tej części przychodu, która odpowiada udziałowi w nieruchomości nabytemu w drodze spadku, czyli 1/8 całości. Odnośnie pozostałej części budynku tj. 7/8 całości , nabytej w 2005r. na skutek zniesienia współwłasności, termin pięcioletni liczony od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie , ma zastosowanie.

Wobec powyższego , Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie nie zgadza się ze stanowiskiem wnioskodawcy w zakresie braku obowiązku podatkowego w sytuacji przedstawionej we wniosku.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z przepisem art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj