Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszkowie
1421/BF/415-78/2/GJ/06
z 17 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1421/BF/415-78/2/GJ/06
Data
2007.01.17



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszkowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
kasa mieszkaniowa
umowa kupna-sprzedaży
umowa przedwstępna
wycofanie oszczędności
zadatek


Pytanie podatnika
Czy w sytuacji wycofania środków z kasy mieszkaniowej i wpłaty zadatku przed zawarciem umowy właściwej zakupu działki budowlanej ( wszystkie działania będą podjęte w 2007r.), zadatek można potraktować jako formę realizacji celów mieszkaniowych?


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 oraz art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) art. 27a ust. 13 pkt 4 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2002r.( t.j. Dz. U. z 2000r. nr 14, poz. 176 z późn. zm. ), art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21.11.2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ( Dz. U. nr 134, poz. 1509), art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 26.10.1995r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego ( Dz. U. z 2000r., nr 98, poz. 1070 z późn. zm. ) w związku z wnioskiem z dnia 18.10.2006r. w sprawie wydatkowania wycofanych oszczędności z kasy mieszkaniowej, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie potwierdza stanowisko wnioskodawcy i uznaje je za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny sprawy przedstawiony przez wnioskodawcę.

Wnioskodawca zamierza dokonać zakupu działki budowlanej za oszczędności zgromadzone w kasie mieszkaniowej oraz kredyt hipoteczny. Umowa kupna nieruchomości zostanie zawarta w 2007r. , wycofanie środków z kasy mieszkaniowej również nastąpi w 2007r. Umowa finalna zakupu działki budowlanej zostanie poprzedzona umową przedwstępną oraz wpłatą zadatku. Czy w sytuacji wycofania środków z kasy mieszkaniowej i wpłaty zadatku przed zawarciem umowy właściwej, zadatek można potraktować jako formę realizacji celów mieszkaniowych?

Stanowisko w sprawie:

Zdaniem wnioskodawcy, wydatkowanie wycofanych z kasy mieszkaniowej środków na zadatek wpłacony przy podpisywaniu umowy przedwstępnej zakupu działki budowlanej na poczet ceny zakupu działki jest zgodne z celami systematycznego oszczędzania na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych wnioskodawcy.

Ocena prawna stanowiska:

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21.11.2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ( Dz. U. nr 134, poz. 1509) , przepis art. 27a ust. 13 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( t.j. Dz. U. z 2000r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002r. , ma zastosowanie do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1 stycznia 2002r. Zgodnie z art. 27a ust. 13 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym podatnik traci prawo do wykorzystania odliczeń związanych z oszczędzaniem w kasie mieszkaniowej ( poprzez doliczenie do podatku kwoty uprzednio odliczonej), jeżeli wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania zostanie w danym roku wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę, na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych podatnika. Celami mieszkaniowymi służącymi zaspokojeniu własnych potrzeb mieszkaniowych kredytobiorcy są cele określone w ustawie z dnia 26.10.1995r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego ( Dz. U. z 2000r. nr 98, poz. 1070 z późn. zm.) :

1)nabycie , budowa, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu lub lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną nieruchomość,

2)uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, albo prawa odrębnej własności lokalu mieszkalnego,

3)remont domu lub lokalu mieszkalnego z wyjątkiem bieżącej konserwacji i odnowienia mieszkania,

4)spłata kredytu bankowego zaciągniętego na cele wymienione w pkt 1-3,

5)nabycie działki budowlanej lub jej części pod budowę domu jednorodzinnego lub budynku mieszkalnego, w którym jest lub ma być położony lokal mieszkalny kredytobiorcy.

Zadatek zapłacony przy zawieraniu umów przedwstępnych zakupu nieruchomości zgodnie z art. 394§ 2 ustawy z dnia 23.04.1964r. -Kodeks Cywilny ( Dz. U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.) - w razie wykonania umowy przedwstępnej ulega zaliczeniu na poczet świadczenia strony, która go dała; jeżeli zaliczenie nie jest możliwe, zadatek ulega zwrotowi.

Odnosząc powyższe unormowanie do stanu faktycznego opisanego we wniosku należy uznać, że o spełnieniu przesłanki wydatkowania środków z kasy mieszkaniowej na cele mieszkaniowe decyduje zawarcie umowy finalnej. Sama umowa przedwstępna nie daje podstaw do zastosowania ulgi podatkowej. Umowa ta nie przenosi własności nieruchomości. Poprzez umowę przedwstępną strony jedynie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy . Dopiero po zawarciu umowy przenoszącej własność nieruchomości i zaliczeniu zadatku na poczet ceny zakupu, wpłatę zadatku można potraktować jako składnik tej ceny i zaliczyć zapłacony zadatek jako spełnienie w części przesłanki wydatkowania środków pieniężnych na cele mieszkaniowe.

Zgodnie z pismem Ministerstwa Finansów Departament Podatku Bezpośrednich nr PB5/MC-033-163-1-265/02 z dnia 30.07.2002r. skierowanym do izb skarbowych, wycofanie oszczędności po upływie okresu systematycznego oszczędzania jak i wydatkowanie zgodnie z celami mieszkaniowymi dotyczy tego samego roku podatkowego. Podatnik nie traci prawa do przedmiotowej ulgi o ile wydatkuje środki zgromadzone na rachunku oszczędnościowo-kredytowym do końca roku podatkowego , w którym nastąpiło ich wycofanie.

W przedmiotowej sprawie należy uznać, że zawarcie umowy finalnej w 2007r., poprzedzonej zawarciem umowy przedwstępnej i wpłatą zadatku w tym samym 2007r. skutkuje spełnieniem warunku określonym w art. 27a ust. 13 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie podziela stanowisko wnioskodawcy wyrażone we wniosku.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Zgodnie z przepisem art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj