Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1425/032/415-2/07/MJ
z 26 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1425/032/415-2/07/MJ
Data
2007.02.26



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Podatek od sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
sprzedaż nieruchomości
zasiedzenie


Pytanie podatnika
Pytanie Podatnika dotyczy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości gruntowej nabytej w drodze zasiedzenia w 2003r. Wątpliwości Podatnika w przedstawionym stanie faktycznym dotyczą następujących kwestii:czy słuszne jest stanowisko wyrażone we wniosku, iż za datę nabycia przedmiotowej nieruchomości gruntowej przyjąć należy dzień 1 stycznia 2003r. zgodnie z postanowieniem Sądu Rejonowego o stwierdzeniu nabycia własności nieruchomości przez zasiedzenie,jak w przedstawionym stanie faktycznym liczyć należy bieg terminu5-letniego,jaki procent przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia tej nieruchomości stanowił będzie należny do zapłaty zryczałtowany podatek dochodowy.


W dniu 17.01.2007r. do tut. Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek Pana z dnia 15.01.2007r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym przez Pana w skierowanym do tut. Urzędu Skarbowego wniosku na mocy postanowienia Sądu Rejonowego nabył Pan wspólnie z małżonką z dniem 1 stycznia 2003r. w drodze zasiedzenia na zasadzie małżeńskiej wspólności ustawowej nieruchomość o powierzchni 600 m². Obecnie nieruchomość tę zamierza Pan sprzedać. Zdaniem Pana zbycie w/w nieruchomości wiązać się będzie z koniecznością zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego, gdyż sprzedaż nastąpi przed upływem pięciu lat licząc od końca roku, w którym nastąpiło jej nabycie w drodze zasiedzenia. Jak wynika z wniosku wątpliwości Pana dotyczą następujących kwestii:czy słuszne jest stanowisko Pana wyrażone we wniosku, iż za datę nabycia przedmiotowej nieruchomości gruntowej przyjąć należy dzień 1 stycznia 2003r. zgodnie z postanowieniem Sądu Rejonowego o stwierdzeniu nabycia własności nieruchomości przez zasiedzenie,jak w przedstawionym stanie faktycznym liczyć należy bieg terminu5-letniego,jaki procent przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia tej nieruchomości stanowił będzie należny do zapłaty zryczałtowany podatek dochodowy.

Rozpatrując powyższy wniosek Naczelnik Drugiego Skarbowegow Radomiu w oparciu o przedstawiony stan faktyczny i stanowisko wnioskodawcy w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego stwierdza co następuje:W art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r., poz. 176 z późn. zm.) zostały określone źródła przychodu. Zgodnie z art. 10 ust.1 pkt 8 lit. „a” w/w ustawy o podatku dochodowym źródłem przychodu jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości (...) jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. „a”-„c”- przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie (...).Zgodnie z art. 28 ust. 1 i 2 w/cyt ustawy o podatku dochodowym przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust.1 pkt 8 lit. „a”-„c” tej ustawy nie łączy się z przychodami z innych źródeł i ustala się podatek w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Zatem z treści cytowanych przepisów wynika, że bieg terminu 5-letniego, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. „a” w/w ustawy o podatku dochodowym, w Pana przypadku liczony będzie od końca roku, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości gruntowej w drodze zasiedzenia na mocy postanowienia Sądu Rejonowego, tj. z końcem 2003r. Wobec tego jeśli sprzedaż przedmiotowej nieruchomości nastąpi przed upływem pięciu lat, licząc od końca 2003 roku, wówczas uzyskany przychód z odpłatnego zbycia tej nieruchomości stanowił będzie przychód w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. „a” w/w ustawy o podatku dochodowym i podlegał będzie opodatkowaniu 10 % zryczałtowanym podatkiem dochodowym od sprzedaży nieruchomości.Stanowisko Pana zawarte w złożonym wniosku jest więc prawidłowe.Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana w stanie prawnym obowiązującym w dacie złożenia przedmiotowego wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj