Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/PP1/443-127/2/06/ŁK
z 13 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/PP1/443-127/2/06/ŁK
Data
2006.12.13



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
czasopisma
obniżenie podatku należnego
płyta DVD
podatek należny
podatek naliczony


Pytanie podatnika
Czy ma prawo do dokonania odliczenia podatku naliczonego w cenie towarów i usług nabywanych w związku z produkcją płyt DVD?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa–Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. 1997r. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), w związku z wnioskiem Strony z dnia 12.09.2006r. (wpływ do tut. Urzędu 13.09.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

postanawia

uznać stanowisko Strony przedstawione w piśmie z dnia 12.09.2006r., w zakresie prawa do dokonania odliczenia podatku naliczonego w cenie towarów i usług nabywanych w związku z produkcją płyt DVD za prawidłowe.

Uzasadnienie

Podatnik prowadzi działalność wydawniczą, w ramach której wydaje dwa tytuły prasowe: X i Y. Wyżej wymienione pisma, wydawane są w cyklu miesięcznym oraz oznaczone odpowiednio symbolem ISSN 1734 – 8212 oraz 1734 – 4050. Treść przedmiotowych pism dotyczy głównie tematyki filmowej, koncentrując się na problematyce rynku filmów wydawanych na płytach DVD i Video. W obydwu tytułach zamieszczane są ponadto płatne ogłoszenia reklamowe, które jednakże nie zajmują więcej niż 67% ich powierzchni. W celu zwiększenia i uatrakcyjnienia sprzedaży obydwu czasopism Spółka dołącza do nich płyty DVD z filmami. Płyty traktowane są przez Spółkę jako prezenty dla nabywców i są wydawane im nieodpłatnie, nie zwiększając przy tym ceny sprzedaży czasopism. Nabywca otrzymuje płytę jedynie w wyniku zakupienia egzemplarza jednego z w/w czasopism. Cały koszt związany z przygotowaniem płyty lub płyt DVD nagranymi na nich z filmami nie przekracza kwoty 5,00 zł.

Strona wnosi o wyjaśnienie czy „ ma prawo do dokonania odliczenia podatku naliczonego w cenie towarów i usług nabywanych w związku z produkcją płyt DVD?” Zdaniem Strony ma ona prawo do odliczenia podatku naliczonego w cenie towarów i usług nabywanych w związku z wytwarzaniem płyt DVD przekazywanych następnie w formie prezentów łącznie ze sprzedawanymi czasopismami.

Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. W myśl art. 86 ust. 8 pkt 2 w/w ustawy, Podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą czynności, o których mowa w art. 7 ust. 3-7.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy oraz przedstawiony przez Stronę stan faktyczny, należy zauważyć, iż nabywca kupując czasopismo, dostaje w prezencie w rozumieniu art. 7 ust. 3 w związku z ust. 4 – płytę DVD z zapisanym na niej filmem. Zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 2 Strona ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabytych towarów i usług dotyczących przekazania nabywcy w formie prezentu płyty DVD z zapisanym na niej filmem.

W związku z powyższym tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcęi stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4 jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.W myśl § 2 w/w artykułu interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj