Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kościerzynie
DF/415-31/06
z 12 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DF/415-31/06
Data
2006.12.12



Autor
Urząd Skarbowy w Kościerzynie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
aport
majątek wspólny małżonków
przekształcanie podmiotów
współwłasność łączna


Pytanie podatnika
1. Jakie skutki w podatku dochodowym od osób fizycznych niesie za sobą wniesienie aportem do spółki kapitałowej przedsiębiorstwa, z tym zastrzeżeniem, że aport nie będzie obejmował nieruchomości.
2. Jakie konsekwencje podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych rodzi okoliczność objęcia udziałów w spółce z o.o. przez oboje małżonków w sytuacji gdy działalność gospodarcza, której składniki wnoszone będą w formie aportu prowadzona była na imię i nazwisko tylko jednego z małżonków.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (jednolity tekst z 2005r Dz.U.Nr 8, poz.60 z późn.zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana (...) reprezentowanego przez radcę prawnego (...), z dnia 17.10.2006r (data wpływu do urzędu -19.10.2006r) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w sprawie wniesienia aportem przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki kapitałowej.

stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą na własne imię i nazwisko w zakresie piekarstwa, cukiernictwa, handlu detalicznego oraz działalności gastronomicznej. Dokumentacja podatkowa prowadzona jest w formie ksiąg rachunkowych. Działalność opodatkowana jest 19% podatkiem liniowym.

W skład prowadzonego przedsiębiorstwa wchodzą między innymi nieruchomości stanowiące współwłasność łączną – na zasadach wspólności majątkowej małżeńskiej – Podatnika i jego małżonki, nabyte w trakcie małżeństwa. Nieruchomości stanowią środki trwałe przedsiębiorstwa i są od nich naliczane odpisy amortyzacyjne.

Wnioskodawca zamierza dokonać przekształcenia obecnie prowadzonej działalności gospodarczej.

Przebieg przekształcenia opartego na wniesieniu aportu polegał będzie na założeniu w pierwszej kolejności spółki kapitałowej (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością), a następnie podwyższeniu kapitału zakładowego utworzonej spółki w zamian za wniesienie w formie aportu dotychczasowego przedsiębiorstwa. Aportem zostanie wniesione całe przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego, w tym w szczególności: zapasy towarów, w tym również te konieczne do produkcji chleba i wyrobów cukierniczych, maszyny i ciągi technologiczne do produkcji chleba i wyrobów cukierniczych, pełne wyposażenie piekarni, sklepów, lokalu gastronomicznego i biur oraz receptury. Aportem nie zostaną objęte jedynie nieruchomości.

Nieruchomości, które pozostaną w dotychczas prowadzonej działalności gospodarczej, będą po dniu wniesienia aportu przedmiotem najmu. Wnioskodawca stwierdził, że w przyszłości – nieruchomości będą wniesione aportem do utworzonej w tym celu kolejnej spółki kapitałowej lub ewentualnie zostanie podjęta decyzja o likwidacji działalności.

Wobec tak alternatywnie przedstawionych zamierzonych działań, zwrócono się do Wnioskodawcy o konkretne i wyczerpujące podanie stanu faktycznego sprawy.

Pismem z dnia 17.11.2006r (data wpływu do urzędu 22.11.2006r) Wnioskodawca uściślił, że aportem do spółki wniesione zostanie całe dotychczasowe przedsiębiorstwo z wyłączeniem prawa własności nieruchomości.

Nieruchomości, które pozostaną w dotychczas prowadzonej działalności gospodarczej, będą po dniu wniesienia aportu przedmiotem najmu. W przyszłości zostanie zlikwidowana działalność gospodarcza i wnioskodawca będzie wynajmował spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (do której zostanie wniesione aportem przedsiębiorstwo) nieruchomości jako osoba fizyczna.

Pytanie podatnika

  1. Jakie skutki – po stronie wnoszącego aport – w podatku dochodowym od osób fizycznych niesie za sobą wniesienie aportem do spółki kapitałowej przedsiębiorstwa, z tym zastrzeżeniem, że aport nie będzie obejmował nieruchomości.
  2. Jakie skutki – po stronie spółki – w podatku dochodowym od osób prawnych powoduje wniesienie aportu do spółki kapitałowej w postaci przedsiębiorstwa z tym zastrzeżeniem, że aport nie będzie obejmował nieruchomości.
  3. Jakie konsekwencje podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych rodzi okoliczność objęcia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością przez oboje małżonków w sytuacji gdy działalność gospodarcza, której składniki wnoszone będą w formie aportu prowadzona była na imię i nazwisko tylko jednego z małżonków.

Stanowisko podatnika

Zdaniem wnioskodawcy czynność polegająca na wniesieniu do spółki kapitałowej wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa na dzień wniesienia wkładu pozostaje neutralna podatkowo.

Okoliczność, że udziały w spółce w zamian za aport przedsiębiorstwa obejmą małżonkowie nie rodzi żadnych skutków podatkowych z uwagi na fakt, że pomiędzy małżonkami istnieje ustawowa wspólność majątkowa małżeńska.

Ocena stanu prawnego

Zgodnie z art.17 ust.1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U.z 2000r Nr 14, poz.176 z późn.zm.) za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się : nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

Stosownie do postanowień art. 21 ust.1 pkt 109 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych wolna od podatku dochodowego jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni – objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Pojęcie przedsiębiorstwa, o którym mowa w art.21 ust.1 pkt 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, oznacza przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego (stanowi o tym art.5a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym).

W myśl przepisów art.55¹ ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r Kodeks cywilny (Dz.U.Nr 16, poz.93 z dnia 18 maja 1964r z późn.zm.), przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

  1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
  2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
  3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
  4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
  5. koncesje, licencje i zezwolenia;
  6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
  7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
  8. tajemnice przedsiębiorstwa;
  9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zgodnie z art.55² Kodeksu cywilnego czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Jeżeli zatem Wnioskodawca wniesie do spółki z o.o. wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa w rozumieniu powołanych przepisów art.5a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to nominalna wartość udziałów, które obejmie w spółce z o.o. w zamian za wkład niepieniężny, będzie korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie powołanego art.21 ust.1 pkt 109 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art.31 ustawy z dnia 25 lutego 1964r Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. Nr 9. poz.59 ze zm.) z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa obejmująca ich dorobek (wspólność ustawowa). Majątkowa wspólność ustawowa małżonków należy do tzw. współwłasności łącznych.

Wobec tego objęcie przez małżonków udziałów w spółce w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa, które prowadzone było na imię i nazwisko tylko jednego z małżonków nie powoduje obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie informuje się, iż zgodnie z treścią art.14a § 1 ustawy – Ordynacja podatkowa odpowiedź dotyczy tylko i wyłącznie Podatnika – Wnioskodawcy.

Wobec tego z drugim zadanym pytaniem winien zwrócić się do właściwego organu podatkowego odrębnym pismem zainteresowany podmiot tj. powstała spółka z o.o.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj