Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszczu Gdańskim
DN/415-9/06
z 14 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DN/415-9/06
Data
2006.04.14



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszczu Gdańskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia wydatków inwestycyjnych


Słowa kluczowe
odliczenie od dochodu
odsetki od kredytu
ulga odsetkowa
warunki odliczenia
zakup gruntu


Pytanie podatnika
Czy w zeznaniu rocznym za 2005 rok mogę odliczyć od dochodu spłacone odsetki od kredytu zaciągniętego w 2004 roku na budowę budynku mieszkalnego, jeżeli w zeznaniu za 1996 rok dokonałem odliczenia wartości zakupu w 1996 roku działki budowlanej w ramach "dużej ulgi budowlanej".


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszczu Gdańskim, działając na podstawie art. 14a § l i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, póz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Pana ...., NIP......, złożonego w dniu 01.02.2006 roku, (uzupełnionego w dniu 16.02.2006 roku) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w sprawie możliwości odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu budowlano-hipotecznego udzielonego na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych

stwierdza, iż

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe, w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Wnioskodawca w roku 1996 kupił działkę budowlaną, w roku następnym w zeznaniu rocznym dokonał odliczenia jej wartości w ramach „dużej ulgi budowlanej". W 2004 roku rozpoczął budowę domu jednorodzinnego na powyższej nieruchomości gruntowej, na którą zaciągnął kredyt budowlano-hipoteczny, którego spłata rozpoczęła się w 2005 roku.

Wnioskodawca w przedmiotowym wniosku pyta, czy może w zeznaniu podatkowym za 2005 rok skorzystać z odliczenia od dochodu z tytułu spłaty odsetek od kredytu zaciągniętego w 2004 roku na budowę budynku mieszkalnego.

Zdaniem Wnioskodawcy, powyższe wydatki podlegają odliczeniu od dochodu, ponieważ odliczenia dotyczyły zakupu działki, a spłata odsetek dotyczy budowy domu jednorodzinnego.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszczu Gdańskim, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 01.02.2006 roku stwierdza, iż stanowisko Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym jest nieprawidłowe.

Stosownie do treści art. 26b ust. l ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 roku Nr 14, póz. 176 z późn. zm., zwanej dalej ustawą), od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. l, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. l, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:

  1. budową budynku mieszkalnego albo
  2. wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo
  3. zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonaniu działalności gospodarczej, albo
  4. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku, których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

Jednocześnie zgodnie z treścią art. 26b ust. 2 pkt 7 ustawy, z prawa do odliczenia od dochodu odsetek od kredytu zaciągniętego na realizację celów mieszkaniowych wyłączeni zostali Podatnicy, którzy w latach wcześniejszych (sami lub ich małżonkowie, nawet przed zawarciem związku małżeńskiego) korzystali (lub korzystają na zasadzie kontynuacji) z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, przeznaczonych na:

  1. zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,
  2. budynku mieszkalnego,
  3. wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej,
  4. zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,
  5. nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne,
  6. przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu,
  7. systematyczne gromadzenie oszczędności na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.

W świetle powyższych przepisów z odliczenia odsetek od kredytu zaciągniętego na realizację celów mieszkaniowych wyłączeni zostali Podatnicy (sami lub ich małżonkowie, nawet jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego), którzy w latach wcześniejszych korzystali (lub korzystają na zasadzie kontynuacji), z ulgi z tytułu zakupu gruntu lub odpłatnego przeniesienia prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego. W świetle powyższych przepisów, każde odliczenie z tytułu wydatków mieszkaniowych (z wyjątkiem ulgi na remont i modernizację) dokonane przez podatników w latach 1992-2001 powoduje utratę prawa do odliczenia odsetek od kredytu.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i prawny, fakt iż Podatnik korzystał z odliczenia w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym 1997 z tytułu zakupu działki powoduje, iż zgodnie z dyspozycją przypisu art. 26b ust. 2 pkt 7 lit. a) ustawy, Podatnik nie może korzystać z uprawnień do odliczenia od dochodu wydatków na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego na budowę domu jednorodzinnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj