Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1424/2150/4111/415/74/06/07/JS
z 5 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1424/2150/4111/415/74/06/07/JS
Data
2007.02.05



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych


Słowa kluczowe
lokal użytkowy
najem
opodatkowanie
wspólność majątkowa
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
dotyczy opodatkowania przychodu z najmu lokalu użytkowego stanowiącego wspólność majątkową zryczałtowanym podatkiem dochodowym przez męża.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1, § 3 i § 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pani ... o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania przychodu z najmu lokalu użytkowego stanowiącego wspólność majątkową zryczałtowanym podatkiem dochodowym przez męża.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, iż stanowisko Podatnika jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16.11.2006r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek Pani ... o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Z przedmiotowego wniosku wynika, iż Podatniczka posiada na zasadzie wspólności małżeńskiej własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego. Obecnie w tym lokalu prowadzi działalność gospodarczą. Lokal ten nie jest wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Do kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej zalicza bieżące koszty użytkowania lokalu, tj. ogrzewanie, energia elektryczna, wywóz śmieci, woda, czynsz do spółdzielni. Podatniczka zamierza zakończyć użytkowanie w/w lokalu w ramach prowadzonej działalności i wynająć go innemu podmiotowi gospodarczemu na cele jego działalności. Prawo do tego lokalu Podatniczka nabyła w trakcie trwania małżeństwa. Podatniczka pozostaje we wspólnocie majątkowej z mężem. W prowadzonej działalności gospodarczej mąż jest osobą współpracującą. Mąż nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Wobec Pani ... nie toczy się kontrola podatkowa, postępowanie podatkowe, ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zapytanie dotyczy możliwości opodatkowania przychodów z najmu przedmiotowego lokalu zryczałtowanym podatkiem dochodowym wyłącznie przez męża.

Zdaniem Strony przychód z najmu przedmiotowego lokalu, do którego małżonkom na zasadzie wspólności majątkowej, może zostać opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym odprowadzanym tylko przez męża.

Pismo zawiera również zapytanie w zakresie podatku od towarów i usług. W tej części wniosek objęto odrębnym postępowaniem

Zgodnie z art. 14a § 1 stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.W myśl § 3 w/w przepisu interpretacje, o których mowa w § 1, zawierają ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Przychody z najmu i podnajmu mogą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych na zasadach określonych w ustawie z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 1998r. Nr 144, poz. 930 ze zm.).

Zgodnie z przepisem art. 6 ust. 1a w/w ustawy opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub pozostawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Podstawowym warunkiem korzystania ze zryczałtowanego opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania najmu, podnajmu w formie ryczałtu. Zgodnie z przepisem art. 9a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) dochody osiągane ze źródła określonego w art. 10 ust. pkt 6, tj. z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze (...) co do zasady są opodatkowane na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenia o wyborze form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

W myśl przepisu art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (DZ.U. z 1998r. Nr 144, poz. 930 ze zm.) pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do 20 stycznia roku podatkowego, natomiast podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego – do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Jeżeli do 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosi likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokona wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że nadal prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W przypadku osiągania przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a (najem i dzierżawa), przepisy dotyczące oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych stosuje się odpowiednio (art. 9 ust. 4 w/w ustawy).

W przypadku podatników, którzy w poprzednim roku podatkowym przychody z najmu opodatkowywali ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych i do 20 stycznia roku podatkowego nie wybiorą innej formy opodatkowania lub nie zgłoszą zaprzestania najmu, uważa się, że nadal są opodatkowane ryczałtem. Oznacza to, że podatnicy, którzy raz wybrali ryczałt i zamierzają kontynuować tę formę opodatkowania, nie muszą składać nowego oświadczenia.

Przychody z najmu uzyskane przez małżonków , między którymi istnieje wspólność majątkowa, co do zasady, podlegają opodatkowaniu odrębnie przez każdego z nich. Mogą oni jednak zdecydować, że przychody uzyskiwane z tego tytułu będą opodatkowywane tylko przez jednego z małżonków. W tym celu muszą najpóźniej do 20 stycznia roku podatkowego złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodów przez jednego z nich. W przypadku rozpoczęcia osiągania przychodów z najmu w trakcie roku podatkowego, oświadczenie należy złożyć w terminie pierwszej wpłaty na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (art. 12 ust. 5-7 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych).

Z zapisów ustawowych wynika, iż oświadczenie małżonków o wyborze opodatkowania przychodów z najmu przez jednego z nich jest ważne tylko w danym roku podatkowym. Dlatego, jeżeli małżonkowie złożyli przedmiotowe oświadczenie w danym roku podatkowym i chcą kontynuować opodatkowanie przychodów z najmu przez jednego z nich w kolejnych latach podatkowych to muszą w każdym następnym roku składać stosowne oświadczenie.

Zgodnie z art. 12 ust. 8 w/w ustawy wybór zasady opodatkowania całości przychodów przez jednego z małżonków wyrażony w oświadczeniu, o którym mowa ust. 6, obowiązuje przy dokonywaniu wpłat na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych za cały rok podatkowy, chyba że w wyniku rozwodu albo orzeczenia przez sąd separacji nastąpi podział majątku wspólnego małżonków i przedmiot umowy przypadł temu z małżonków, na którym nie ciążył obowiązek dokonywania wpłat na ryczałt.

W przedmiotowej sprawie Podatniczka posiada wraz z mężem na zasadzie wspólności majątkowej własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego. Zgodnie z cytowanymi przepisami przychód z najmu tego lokalu, prowadzonego jako najem składników majątku nie związanego z działalnością gospodarczą (najem prywatny) może być opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Ponadto z uwagi na fakt, iż pomiędzy małżonkami istnieje ustrój wspólności majątkowej, przychód z najmu może zostać opodatkowany tylko przez męża pod warunkiem złożenia przez obydwoje małżonków oświadczenia w tej sprawie we wskazanych powyżej terminach.

Mając na uwadze powyższe Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, iż stanowisko Strony w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.

Pouczenie: Niniejsze postanowienie wydane zostało na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na podstawie art. 14a § 4 w/w ustawy na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy). Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 cyt. ustawy, powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazanie dowodów uzasadniających to żądanie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej w wysokości 5 zł. Niniejsze postanowienie może zostać zmienione lub uchylone w drodze decyzji przez organ odwoławczy w trybie art. 14b § 5 ustawy Ordynacja podatkowa.Otrzymują:1.Adresat.2.Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie3.Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Warszawie4.a/a – 2 egz.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj