Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
I USB III/436/68/2006/kk
z 6 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I USB III/436/68/2006/kk
Data
2007.02.06



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
bon towarowy
nagrody
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy podatnik postępuje prwidłowo nie opodatkowując otrzymanego bonu towarowego stanowiącego nagrodę ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty działając na podstawie:

  • art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm.),
  • art. 5 ust. 1 i ust. 2, art. 2 pkt 6, art. 7 ust. 1, art. 8 ust. 1 i ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.),
  • uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 listopada 2006r., uzupełnionym pismem z dnia 11 grudnia 2006r., dotyczące opodatkowania podatkiem od towarów i usług otrzymanej nagrody w postaci bonów towarowych (kuponów premiowych).

W dniu 13 listopada 2006r. został złożony wniosek z dnia 10 listopada 2006r. w trybie art. 14a w/w ustawy Ordynacja podatkowa, uzupełniony w dniu 14 grudnia 2006r., w sprawie wydania pisemnej interpretacji w zakresie zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.

Stan faktyczny sprawy:

Ze złożonego wniosku wynika, że Podatnik dokonuje zakupów w firmie "x" S.A. za pośrednictwem internetowej aplikacji handlu elektronicznego. Firma ta prowadzi promocję w której może wziąć udział każda osoba fizyczna i prawna, która spełnia postanowienia i warunki określone w załączonym do wniosku "Regulaminie Promocji Kupuj w B24". W myśl w/w Regulaminu, jeżeli osoba biorąca udział w promocji, w danym miesiącu kalendarzowym dokona w firmie "x" S.A. zakupu dowolnych towarów dostępnych w ofercie handlowej firmy o wartości co najmniej 15.555,00 zł netto lub jej wielokrotności i spełni pozostałe postanowienia, wówczas uzyskuje prawo do nagrody w postaci kuponów premiowych o łącznej wartości 150,00 zł .

W październiku 2006r. Podatnik otrzymał od w/w kontrahenta bony towarowe jako nagrodę za przekroczenie określonego poziomu zakupów i w związku z tym wystąpił z zapytaniem, czy prawidłowo postępuje nie opodatkowując tej czynności podatkiem VAT tzn. traktując tę czynność (otrzymania nagrody) jako nie podlegającą opodatkowaniu tym podatkiem.

Otrzymanie takiej nagrody - zdaniem Podatnika - nie rodzi obowiązku naliczenia i odprowadzenia podatku od towarów i usług.

Stanowisko tutejszego Organu:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Czynności określone w ust. 1 - w myśl art. 5 ust. 2 w/w ustawy - podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 w/w ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W myśl art. 8 ust. 1 w/w ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Towarami - w świetle art. 2 pkt 6 w/w ustawy - są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Usługami - w świetle art. 8 ust. 3 w/w ustawy - są usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, które są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

W związku z powyższym osiągnięcie przez nabywcę towarów określonej w umowie wielkości obrotów (zakupów) w wyznaczonym czasie nie jest usługą w rozumieniu art. 8 ust. 1 w/w ustawy, wobec czego wypłacona temu nabywcy towarów przez sprzedawcę premia (bonus) za uzyskanie właściwego pułapu obrotów nie stanowi odpłatności (wynagrodzenia) za świadczenie usługi.

Z definicji zawartej w Słowniku Języka Polskiego (Wydawnictwo Naukowe PWN - Warszawa 1996) wynika, że bon to "dowód uprawniający do otrzymania w oznaczonym terminie pewnych towarów, sumy pieniędzy lub korzystania z usług". Bon towarowy, książkowy. Bon stołówkowy. Bon to także "papierowy znak zdawkowy z gwarantowaną wymianą na walutę obiegową". Płacić bonami. Wypuścić bony.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że nagroda w postaci bonów towarowych (kuponów premiowych) zostaje przyznana z uwagi na osiągnięcie określonego pułapu zakupów w danym miesiącu kalendarzowym u organizatora promocji. Przy czym jak wynika z załączonego do wniosku regulaminu promocji, otrzymana nagroda nie podlega wymianie na równowartość w gotówce lub wymianie na inne nagrody. W związku z powyższym można stwierdzić, że otrzymane bony towarowe (kupony promocyjne) nie są towarem w rozumieniu art. 2 pkt 6 w/w ustawy o podatku od towarów i usług. Otrzymane bony towarowe (kupony promocyjne) są dokumentem zastępującym środki pieniężne, za które zwyczajowo nabywane są towary i usługi; są zatem dokumentem uprawniającym do zapłaty lub pomniejszenia zapłaty za nabywane towary w ramach kolejnej transakcji zakupu, realizowanej u organizatora promocji.

W związku z tym, zdaniem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego, otrzymane bony towarowe nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż są znakami zastępującymi środki pieniężne, które uprawniają do zakupów u organizatora promocji w terminie określonym w regulaminie.

Wobec powyższego stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Ponadto tutejszy Organ informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa przedstawiona interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jeżeli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może być zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj