Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
III-2/443-1.1/238/07/DP
z 26 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III-2/443-1.1/238/07/DP
Data
2007.01.26



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia
opodatkowanie
rejestracja dla potrzeb podatku od towarów i usług
usługi na majątku rzeczowym


Pytanie podatnika
Podatnik świadczy usługi polegające na obróbce metali, tj. szlifowaniu dużych, kilkunastotonowych części składowych, które następnie zespalane są w jedną całość przeznaczoną do naprowadzania wody w turbinach pracujących w elektrowniach wodnych. Usługi świadczone są na ogół (najczęściej) w Niemczech na rzecz niemieckiego kontrahenta zarejestrowanego jako podatnik podatku od wartości dodanej, jednakże zdarzają sie również zlecenia w innych krajach Wspólnoty Europejskiej. Podatnik świadcząc przedmiotowe usługi przekroczył w drugim miesiącu prowadzenia działalności gospodarczej kwotę obrotu uprawniającą do korzystania ze zwolnienia w podatku od towarów i usług nie dokonując przy tym zgłoszenia rejestracyjnego. W związku z powyższym, że usługi nie są wykonywane na terytorium Polski Strona wystąpiła z zapytaniem, czy przekraczając przedmiotową kwotę obrotu z tytułu świadczenia w/w usług, stała się podatnikiem VAT czynnym zobowiązanym do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego oraz czy w tej sytuacji powinna zapłacić zaległy podatek VAT?


Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 02.01.2007r.

Z wniosku z dnia 02.01.2007r. (data wpływu do tut. organu 02.01.2007r.) uzupełnionego w dniu 15.01.2007r. wynika, że od dnia 01.06.2006r. prowadzi Pan działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług podwykonawczych wyłącznie poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Usługi świadczone są na ogół (najczęściej) w Niemczech na rzecz niemieckiego kontrahenta zarejestrowanego jako podatnik podatku od wartości dodanej, jednakże zdarzają sie również zlecenia w innych krajach Wspólnoty Europejskiej. Przedmiotowe usługi nie są wykonywane na nieruchomościach - polegają one na obróbce metali, tj. szlifowaniu dużych, kilkunastotonowych części składowych, które następnie zespalane są w jedną całość przeznaczoną do naprowadzania wody w turbinach pracujących w elektrowniach wodnych. Podatnik świadcząc przedmiotowe usługi przekroczył w drugim miesiącu prowadzenia działalności gospodarczej kwotę obrotu uprawniającą do korzystania ze zwolnienia w podatku od towarów i usług nie dokonując przy tym zgłoszenia rejestracyjnego.

W związku z powyższym oraz biorąc pod uwagę fakt, że usługi nie są wykonywane na terytorium Polski Strona wystąpiła z zapytaniem, czy przekraczając przedmiotową kwotę obrotu z tytułu świadczenia w/w usług, stała się podatnikiem VAT czynnym zobowiązanym do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego oraz czy w tej sytuacji powinna zapłacić zaległy podatek VAT?

Wnioskodawca uważa, że w opisanym stanie faktycznym nie jest podatnikiem VAT czynnym oraz nie ma obowiązku złożenia zgłoszenia rejestracyjnego w podatku od towarów i usług i zapłaty zaległego podatku.

Wnioskodawca wystąpił ponadto z zapytaniem, czy gdyby przedmiotowe usługi wykonywał w Polsce, ale na mniejszych elementach, które umożliwiałyby ich transport do kraju i usługi te świadczone byłyby na rzecz kontrahenta zagranicznego, który podał dla tej czynności numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium państwa innego niż Polska, to zleceniobiorca byłby zobowiązany do rozliczenia podatku VAT?

Zdaniem Strony nie miałaby obowiązku rozliczenia podatku od towarów i usług od w/w czynności, a zobowiązanym do jego rozliczenia byłby nabywca usługi tj. kontrahent zagraniczny, ponieważ podałby numer, pod którym jest zarejestrowany jako podatnik podatku od wartości dodanej na terytorium innego państwa członkowskiego niż terytorium kraju.

Ocena prawna.

W myśl art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi – miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Zgodnie z zastrzeżeniem wynikającym z art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d w/w ustawy w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym – miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28. Przepis tego artykułu w brzmieniu wynikającym z ust. 7 stanowi, że w przypadku usług, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. c i d, świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem, że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane. Powyższy przepis stosuje się w przypadku, gdy usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15 i jeżeli towary po wykonaniu usług zostaną niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od wykonania na nich usług, wywiezione poza terytorium kraju – art. 28 ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług.

Biorąc powyższe pod uwagę zauważyć należy, że usługi świadczone przez Podatnika na rzecz kontrahenta zagranicznego wypełniają dyspozycję usług świadczonych na ruchomym majątku rzeczowym, dla których miejscem świadczenia jest miejsce ich faktycznego wykonania. W przypadku zaś gdy usługa byłaby wykonana w Polsce a nabywca podałby numer, pod którym jest zarejestrowany jako podatnik podatku od wartości dodanej na terytorium innego państwa członkowskiego niż terytorium kraju – wówczas miejscem świadczenia byłoby terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer pod warunkiem, że towary po wykonaniu tych usług zostałyby wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym zostały faktycznie wykonane.

W odniesieniu do przekroczenia kwoty sprzedaży w wysokości 10.000 euro istotne jest, że ustawodawca w art. 2 pkt 22 w/w ustawy przez sprzedaż określił odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnatrzwspólnotową dostawę towarów.

Zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości10.000 euro <...>. Podatnik rozpoczynający wykonywanie czynności określonych w art. 5 w trakcie roku podatkowego jest zwolniony od podatku, jeżeli przewidywana przez podatnika wartość sprzedaży nie przekroczy, w proporcji do okresu prowadzonej sprzedaży, kwoty określonej w ust. 1 <...> - art. 113 ust. 9 ustawy o podatku od towarów i usług.

W myśl art. 96 ust. 5 pkt 2 wyżej cytowanej ustawy, jeżeli podmioty <...> rozpoczną dokonywanie sprzedaży opodatkowanej i utracą zwolnienie od podatku obowiązane są do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego <...> przed dniem, w którym podatnik traci prawo do zwolnienia.

Ze złożonego wniosku wynika, że miejscem świadczenia usług dla celów podatku od towarów i usług jest terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej inne niż Polska, co oznacza że usługi świadczone przez Podatnika nie stanowią sprzedaży opodatkowanej na terytorium kraju.

W związku z powyższym Wnioskodawca nie ma obowiązku złożenia zgłoszenia rejestracyjnego w podatku VAT ani zapłaty zaległego podatku.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz stan prawny obowiązujący na dzień udzielenia odpowiedzi.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż ww. odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj