Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
DM/P/415-001/06/AP
z 26 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DM/P/415-001/06/AP
Data
2006.04.26



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
Europejski Fundusz Społeczny
stypendia
stypendium naukowe
środki pomocowe


Pytanie podatnika
Czy są opodatkowane stypendia, wypłacane uczestnikom studiów doktoranckich w ramach realizacji projektu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, działając na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz.60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Uczelni z dnia 26.01.2006r. (27.01.2006r. data wpływu wniosku do tut. Urzędu Skarbowego), uzupełnionego w dniu 16.03.2006r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), w sprawie: zwolnienie z opodatkowania stypendiów dla uczestników studiów doktoranckich, przyznawanych w ramach projektu „System Stypendialny dla Doktorantów (...)”

stwierdza, że stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Uczelnia w dniu 28.12.2004r. zawarła z instytucją wdrażającą w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego umowę o dofinansowanie projektu „System Stypendialny dla Doktorantów(...)”.Uczelnia wskazuje, że projekt jest finansowany w 75% z Europejskiego Funduszu Społecznego, a w 25% z publicznych środków krajowych.

W ramach przyznanych środków finansowych na realizację projektu Uczelnia przyznała 20 najlepszym studentom studiów doktoranckich stypendia w wysokości 1.000zł brutto dla jednej osoby. Stypendia te - w ocenie Podatnika – nie spełniają wymogów, o jakich mowa w art. 21 ust. 1 pkt 39, gdyż nie są wypłacane na podstawie przepisów ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.

Uczelnia - jako płatnik - od wypłaconej kwoty stypendium potrąca zaliczkę na podatek dochodowy.

Zdaniem Uczelni wypłacone doktorantom stypendia podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego w świetle art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na tle zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Zintegrowany Program Operacyjny Rozwoju Regionalnego (dalej ZPOPR), jest jednym z siedmiu programów operacyjnych, które służą do realizacji Narodowego Planu Rozwoju. Celem strategicznym ZPOPR jest stworzenie warunków wzrostu konkurencyjności regionów, przeciwdziałanie marginalizacji obszarów (sprzyjanie spójności ekonomicznej, społecznej i terytorialnej kraju) oraz wspomaganie integracji z Unią Europejską. Realizacja ZPOPR jest wspomagana funduszami strukturalnymi Europejskiego Funduszu Społecznego.

Programy stypendialne zostały uregulowane w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 25 sierpnia 2004r. w sprawie przyjęcia Uzupełnienia Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego 2004-2006 (Dz.U. Nr 200, poz. 2051 z późn. zm.). Stypendia stanowią realizację tzw. Działania 2.2 „Wyrównanie szans edukacyjnych poprzez programy stypendialne”. Jego celem jest wspieranie rozwoju edukacyjnego młodzieży wiejskiej i studentów pochodzących z obszarów zagrożonych marginalizacją.

Jednakże w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku stypendia dla uczestników studiów doktoranckich stanowią realizację Działania 2.6. „Regionalne Strategie Innowacyjne i transfer wiedzy”. Celem ogólnym działania jest podniesienie potencjału regionów w sferze innowacji, poprzez wzmocnienie współpracy pomiędzy sektorem badawczo - rozwojowym a gospodarką, co prowadzi do podniesienia konkurencyjności przedsiębiorstw działających na regionalnym i lokalnym rynku.

Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – w brzmieniu obowiązującym od dnia 01.09.2005r. - wolne od podatku dochodowego są stypendia otrzymywane na podstawie przepisów o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki, stypendia doktoranckie otrzymywane na podstawie przepisów – Prawo o szkolnictwie wyższym oraz inne stypendia naukowe za wyniki w nauce, których zasady przyznawania zostały zatwierdzone przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego albo ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.

Zatem zakres przedmiotowy zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 39 ww. ustawy obejmuje:

  • stypendia otrzymywane na podstawie ustawy z dnia 14 marca 2003r. o stopniach naukowych oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki (Dz.U. Nr 65, poz. 595 z póź. zm.) oraz przepisów wykonawczych do ustawy,
  • stypendia doktoranckie otrzymywane na podstawie ustawy z dnia 27 lipca 2005r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. Nr 164, poz. 1365),
  • stypendia naukowe, których zasady przyznawania zostały zatwierdzone przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego.

Jednakże do stanu faktycznego przedstawionego przez Uczelnię zwolnienie z opodatkowania przewidziane w cyt. art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma zastosowania. Podatnik wskazuje, że wypłacane stypendia nie spełniają warunków, o których mowa w ww. przepisie.

Uczelnia stoi natomiast na stanowisku, iż opisane we wniosku stypendia doktoranckie są wolne od podatku dochodowego na podstawie pkt 46 ust. 1 art. 21 ustawy z dnia 26.07.1991r.

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 46 omawianej ustawy wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:

  1. pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz
  2. podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Analiza treści powyższego zwolnienia wskazuje, iż jego zakres określony został dwiema przesłankami, tj. charakterem otrzymanych przez podatnika dochodów oraz bezpośrednim realizowaniem przez podatnika celu programu finansowanego ze środków pomocowych.

W przypadku pierwszej przesłanki ustawodawca ogólnie określił charakter środków, których otrzymanie upoważnia do zastosowania zwolnienia. Środki muszą przybrać formę bezzwrotnej pomocy i muszą być przyznane na podstawie jednostronnej deklaracji rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych bądź umowy zawartej z jednym z tych podmiotów przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencję rządową.

Jeżeli spełniona zostanie również druga przesłanka, tj. bezpośrednia realizacja celu programu finansowanego z w/w środków, przychód podatnika będzie zwolniony od opodatkowania.

Z powyższego przepisu wynika, że zwolnienie z opodatkowania ma miejsce, jeżeli dochód otrzymany przez podatnika pochodzi z bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

W ocenie tut. Organu podatkowego ww. przepis art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma zastosowania w przedmiotowej sprawie.

Z umowy o dofinansowanie projektu, zawartej przez Uczelnię, wynika, że środki na jego realizację, w formie dotacji, przyznaje instytucja wdrażająca. Realizacja projektu jest więc finansowana przez instytucję wdrażająca, a nie przez podmioty zagraniczne wskazane w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy.

Mając powyższe na uwadze należy uznać, iż stypendia wypłacane studentom studiów doktoranckich nie korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, stanowisko Uczelni, przedstawione we wniosku, jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj