Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
DP/PD/423-025/2/06/AP
z 8 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP/PD/423-025/2/06/AP
Data
2006.05.08



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
cel wydatku
członkowie rodzin
impreza
integracja
koszty uzyskania przychodów
zakładowy fundusz świadczeń socjalnych
związek przyczynowo-skutkowy


Pytanie podatnika
Czy stanowią koszty uzyskania przychodu wydatki związane z organizacją imprez okolicznościowych i integracyjnych dla członków rodzin pracowników sfinansowane ze środków obrotowych pracodawcy?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, działając na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz.60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), w sprawie: koszty uzyskania przychodu – wydatki związane z organizacją imprez okolicznościowych i integracyjnych dla członków rodzin pracowników sfinansowane ze środków obrotowych pracodawcy

stwierdza, że stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Spółka organizuje dla pracowników oraz członków ich rodzin szereg imprez okolicznościowych takich jak: wycieczki integracyjne, uroczyste spotkania świąteczne, integracyjne imprezy rekreacyjno-sportowe. Wydatki na ww. imprezy finansowane są ze środków obrotowych Podatnika.

Zdaniem Spółki wydatki na imprezy okolicznościowe dla członków rodzin pracowników stanowią koszty uzyskania przychodów.

Na tle zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Zasady kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów określają art. 15 i 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art.15 ust.1 ustawy z dnia 15.02.1992r. kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.16 ust.1.

Na podstawie art.16 ust. 1 pkt 9 lit. b) ustawy z dnia 15.02.1992r. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów i wpłat na różnego rodzaju fundusze tworzone przez podatnika; kosztem uzyskania przychodów są jednak: odpisy i zwiększenia, które w rozumieniu przepisów o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych obciążają koszty działalności pracodawcy, jeżeli środki pieniężne stanowiące równowartość tych odpisów i zwiększeń zostały wpłacone na rachunek Funduszu.

Jednocześnie jak stanowi art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy z dnia 15.02.1992r. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych; kosztem uzyskania przychodów są jednak świadczenia urlopowe wypłacone zgodnie z przepisami o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika imprezy integracyjne finansowane są ze środków obrotowych Podatnika, a nie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Zatem wydatki na imprezy okolicznościowe ponoszone przez Spółkę na rzecz członków rodzin pracowników należy rozpatrywać przy zastosowaniu normy zawartej w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którą, aby dany wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu zaistnieć muszą kumulatywnie dwa warunki:

  • po pierwsze celem poniesienia wydatku (bezpośrednim lub pośrednim) powinno być osiągnięcie przychodu,
  • po drugie wydatek ten nie może być wymieniony w zawartym w art.16 ust.1 katalogu wydatków i odpisów, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Ponadto uwzględniając wynikający z art. 9 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych obowiązek szczegółowego dokumentowania zdarzeń gospodarczych - trzecim ustawowym warunkiem uzależniającym możliwość zaliczenia poniesionego wydatku do kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe udokumentowanie jego poniesienia.

Zatem podatnik dla celów podatkowych do kosztów uzyskania przychodów ma prawo zaliczyć zarówno wydatki poniesione bezpośrednio w celu osiągnięcia przychodów, jak i wydatki pośrednio związane z uzyskaniem przychodów, np. tzw. koszty ogólnego zarządzania przedsiębiorstwem, takie jak: wynagrodzenia za pracę, wydatki wynikające z zawartych umów cywilnoprawnych oraz wydatki nie określone wprost w przepisach ustawy, ale pozostające w związku przyczynowym z osiąganymi przychodami.

Co do zasady wydatki ponoszone przez osobę prawną na rzecz jej pracowników, z nielicznymi wyjątkami określonymi w art. 16 ust. 1 pkt 30, pkt 45, pkt 59, pkt 57 i 57a i pkt 65 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowią koszt uzyskania przychodów. Można bowiem w przypadku tych wydatków wskazać na istnienie związku pomiędzy ich poniesieniem, a prowadzoną działalnością tej osoby prawnej. Pracownicy w sposób bezpośredni bądź pośredni przyczyniają się do uzyskiwania przychodów w firmie, w której są zatrudnieni. Tym samym wydatki te można uznać za „poniesione w celu osiągnięcia przychodów”, a więc podlegające uznaniu za koszt uzyskania przychodów.

Powyższe stanowisko znalazło potwierdzenie w piśmie Ministerstwa Finansów z dnia 2 stycznia 2006r., skierowanym do Gazety Podatkowej nr 3 (209) z dnia 09.01.2006r., str. 2, w którym stwierdzono, iż kosztami podatkowymi są również tzw. koszty pracownicze. Koszty te obejmują przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze, wszelkiego rodzaju nagrody, premie i diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników. Mogą również obejmować wydatki ponoszone na rzecz pracowników w postaci organizacji dla nich imprez okolicznościowych i integracyjnych. Wydatki te związane są bowiem z prowadzoną przez podatnika działalnością oraz mają na celu poprawę atmosfery pracy i zintegrowanie pracowników z pracodawcą (podatnikiem), a przez to zwiększenie efektywności ich pracy.

Jednakże ze stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę wynika, iż imprezy okolicznościowe organizowane są zarówno dla osób zatrudnionych w Spółce, jak i dla członków rodzin pracowników. A jak wskazano powyżej do kosztów uzyskania przychodów zasadniczo zaliczane są te wydatki, których poniesienie jest związane z uzyskaniem przychodu. W ramach tych wydatków nie mieszczą się wydatki poniesione na zorganizowanie imprez okolicznościowych dla członków rodzin pracowników, gdyż nie jest możliwe wykazanie związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy takimi wydatkami, a osiągniętymi przychodami przez Spółkę. Związek wydatków związanych ze zorganizowaniem imprezy okolicznościowej czy też integracyjnej dla członków rodzin pracowników Spółki z przychodami Podatnika - w ocenie tut. Organu podatkowego - w ogóle nie występuje.

Reasumując, poniesione przez Spółkę wydatki na organizację imprez okolicznościowych dla członków rodzin pracowników, sfinansowane ze środków obrotowych Spółki, nie mogą stanowić koszt uzyskania przychodów.

Stąd stanowisko przedstawione przez Podatnika we wniosku jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj