Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NUR1/443-416/06//RB
z 31 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NUR1/443-416/06//RB
Data
2007.01.31



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
pracownik
refakturowanie
usługi telekomunikacyjne


Pytanie podatnika
Czy w świetle przepisów o VAT obowiązek podatkowy przy odsprzedaży pracownikom usług telekomunikacyjnych powstaje z chwilą wystawienia faktury?


Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny postanawia uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przydziela pracownikom zgodnie z zasadami obowiązującymi w przedsiębiorstwie służbowe telefony komórkowe. Pomiędzy Wnioskodawcą a pracownikiem zawierana jest umowa na użytkowanie telefonu komórkowego. Użytkownik telefonu ma przydzielony kwartalny limit rozmów służbowych, w przypadku gdy przekroczy ten limit jest on zobowiązany do zapłaty kwoty powyżej limitu. Obciążenie pracowników odbywa się na podstawie faktur VAT, które wystawiane są po zakończeniu okresu kwartalnego. Wszyscy pracownicy przy podpisywaniu umów na korzystanie z telefonu potwierdzają, że w celu udokumentowania obciążenia będą otrzymywać faktury VAT. Zapłata faktury odbywa się poprzez potrącenie jej kwoty z wynagrodzenia pracownika, na podstawie uprzednio udzielonej zgody. Termin płatności faktury (potrącenia) nie został ściśle określony, gdyż w praktyce potrącenie następuje z najbliższego wynagrodzenia po wystawieniu faktury.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego Podatnik zwrócił się z pytaniem: czy w świetle przepisów o VAT obowiązek podatkowy przy odsprzedaży pracownikom usług telekomunikacyjnych powstaje z chwilą wystawienia faktury?

Według Strony w przypadku powyższej transakcji obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury nie później niż 7 dnia od dnia wykonania usługi (zakończenia przyjętego okresu rozliczeniowego).

Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu świadczenia usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych, z zastrzeżeniem ust. 18.

Na podstawie art. 19 ust. 4 ustawy o VAT jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w terminie 7 dni, licząc od dnia wykonania usługi przez ten podmiot. W związku z § 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 95, poz. 798 ze zm.) fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 14 i 15.

W myśl art. 106 ust. 4 w/w ustawy podatnicy o których mowa w ust. 1-3, nie mają obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w ust. 1 i 2, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury.

Ustawa z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) nie reguluje odsprzedaży (refakturowania) usług. Jednak przyjęta praktyka, jak i istniejące w tym przedmiocie orzecznictwo, dopuszcza sytuację, że koszty niektórych usług, których odbiorcą jest inny podmiot niż podmiot obciążony przez ich wykonawcę mogą być przenoszone na faktycznego odbiorcę przez wystawienie faktur VAT (tzw. refaktur). Przyjmuje się, że odsprzedający usługę, choć bezpośrednio nie świadczy usługi, dokonuje sprzedaży danej usługi na rzecz ostatecznego odbiorcy. Tym samym jest on zobowiązany do stosowania odpowiednich przepisów w zakresie podatku od towarów i usług, w tym dotyczących obowiązku podatkowego.

Mając na uwadze powyższe uwagi, cytowane przepisy oraz przedstawiony stan faktyczny, w ocenie Naczelnika tut. urzędu przedmiotowa transakcja t.j. odsprzedaż pracownikom usług telekomunikacyjnych na podstawie faktur wynikających z podpisanych umów na korzystanie z telefonu w których nie został określony termin płatności nie spełnia przesłanki wynikającej z normy przepisu art. 19 ust. 13 pkt 1 lit. b. ustawy o VAT. W związku z powyższym przedmiotowa transakcja spełnia dyspozycję art. 19 ust. 4 w/w ustawy o VAT i § 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. Oznacza to, iż obowiązek podatkowy w opisanym przypadku powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj