Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
DP/PD/423-021/06/AP
z 18 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP/PD/423-021/06/AP
Data
2006.05.18



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
cel wydatku
impreza
integracja pracowników
koszty uzyskania przychodów
świadczenie
zakładowy fundusz świadczeń socjalnych
związek przyczynowo-skutkowy


Pytanie podatnika
Czy stanowią koszt uzyskania przychodu wydatki związane z organizacją zagranicznej wycieczki integracyjnej dla pracowników sfinansowane ze środków obrotowych pracodawcy?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku, działając na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz.60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), w sprawie: koszty uzyskania przychodu – wydatki związane z organizacją zagranicznej wycieczki integracyjnej dla pracowników sfinansowane ze środków obrotowych pracodawcy

stwierdza, że stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Spółka w 2005r. obchodziła kolejną rocznicę działalności. Celem zacieśnienia więzi pomiędzy pracownikami oraz pomiędzy zarządem a załogą, a także stworzenia dodatkowej motywacji do pracy zarząd Spółki postanowił zorganizować pracownikom na początku 2006r. wycieczkę integracyjną poza granice Polski. Z uwagi na ograniczone możliwości finansowe, a także kwestie związane z zapewnieniem ciągłości produkcji ustalono, iż w 2006r. na wycieczkę pojedzie część załogi, a pozostała część w zależności od sytuacji w latach następnych. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc na wycieczce Spółka postanowiła wyłonić pracowników, którzy skorzystają z wycieczki w drodze konkursu (konkurs obejmował wiedzę z zakresu BHP oraz wiedzę ogólną dot. kraju, do którego zorganizowano wycieczkę).

Koszty wycieczki zostały udokumentowane fakturą wystawioną przez biuro podróży i finansowane ze środków obrotowych Podatnika.

Zdaniem Spółki wydatki na zorganizowanie wycieczki integracyjnej dla pracowników stanowią koszty uzyskania przychodów. Celem imprezy jest zwiększenie efektywności pracy poprzez bliższe zapoznanie się pracowników, większe zintegrowanie i zespolenie z firmą.

Na tle zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku stwierdza, co następuje:

Zasady kwalifikowania wydatków do kosztów uzyskania przychodów określają art.15 i 16 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art.15 ust.1 ustawy z dnia 15.02.1992r. kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.16 ust.1.

Na podstawie art.16 ust.1 pkt 9 lit. b) ustawy z dnia 15.02.1992r. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów i wpłat na różnego rodzaju fundusze tworzone przez podatnika; kosztem uzyskania przychodów są jednak: odpisy i zwiększenia, które w rozumieniu przepisów o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych obciążają koszty działalności pracodawcy, jeżeli środki pieniężne stanowiące równowartość tych odpisów i zwiększeń zostały wpłacone na rachunek Funduszu.

Jednocześnie jak stanowi art.16 ust.1 pkt 45 ustawy z dnia 15.02.1992r. nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych; kosztem uzyskania przychodów są jednak świadczenia urlopowe wypłacone zgodnie z przepisami o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika wycieczki integracyjne finansowane są ze środków obrotowych Podatnika, a nie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Zatem wydatki na wycieczki integracyjne ponoszone przez Spółkę na rzecz pracowników należy rozpatrywać przy zastosowaniu normy ogólnej zawartej w art.15 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którą, aby dany wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu zaistnieć muszą kumulatywnie dwa warunki:

  • po pierwsze celem poniesienia wydatku (bezpośrednim lub pośrednim) powinno być osiągnięcie przychodu,
  • po drugie wydatek ten nie może być wymieniony w zawartym w art.16 ust.1 katalogu wydatków i odpisów, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Ponadto uwzględniając wynikający z art.9 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych obowiązek szczegółowego dokumentowania zdarzeń gospodarczych - trzecim ustawowym warunkiem uzależniającym możliwość zaliczenia poniesionego wydatku do kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe udokumentowanie jego poniesienia.

Zatem podatnik dla celów podatkowych do kosztów uzyskania przychodów ma prawo zaliczyć zarówno wydatki poniesione bezpośrednio w celu osiągnięcia przychodów, jak i wydatki pośrednio związane z uzyskaniem przychodów, np. tzw. koszty ogólnego zarządzania przedsiębiorstwem, takie jak: wynagrodzenia za pracę, wydatki wynikające z zawartych umów cywilnoprawnych oraz wydatki nie określone wprost w przepisach ustawy, ale pozostające w związku przyczynowym z osiąganymi przychodami.

Co do zasady wydatki ponoszone przez osobę prawną na rzecz jej pracowników, z nielicznymi wyjątkami określonymi w art.16 ust.1 pkt 30, pkt 45, pkt 59, pkt 57 i 57a i pkt 65 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowią koszt uzyskania przychodów. Można bowiem w przypadku tych wydatków wskazać na istnienie związku pomiędzy ich poniesieniem, a prowadzoną działalnością tej osoby prawnej. Pracownicy w sposób bezpośredni bądź pośredni przyczyniają się do uzyskiwania przychodów w firmie, w której są zatrudnieni. Tym samym wydatki te można uznać za „poniesione w celu osiągnięcia przychodów”, a więc stanowiące koszt uzyskania przychodów. Niemniej jednak w każdym przypadku poniesione wydatki należy rozpatrywać indywidualnie.

Reasumując kosztem uzyskania przychodów dla pracodawcy mogą być wydatki dotyczące zorganizowania dla pracowników wyjazdu integracyjnego pod warunkiem, że będzie to integracja pracowników (a więc nie rodzin pracowników, osób zatrudnionych na innej podstawie niż umowa o pracę, osób pełniących funkcje w spółce na podstawie powołania, udziałowców nie będących pracownikami itp.). Ponadto jeżeli integracyjny wyjazd zagraniczny stanowi element motywacyjny, np. jest nagrodą dla wyróżniających się pracowników, to wydatki z tego tytułu także można uznać podatkowo za koszt uzyskania przychodów.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że uczestnikami tegorocznego wyjazdu zagranicznego mają być pracownicy wytypowani – z uwagi na ograniczenia finansowe i konieczność zachowania ciągłości produkcji - w drodze konkursu, a pozostali pracownicy Spółki wyjadą na wycieczkę w latach następnych.

Mając powyższe na względzie Organ podatkowy stoi na stanowisku, iż poniesione przez Spółkę wydatki na organizację wycieczki integracyjnej dla pracowników, sfinansowane ze środków obrotowych Spółki, mogą stanowić koszt uzyskania przychodów. Podkreślić przy tym należy, że to na Podatniku spoczywa ciężar wykazania, że wyjazd zagranicę nie miał celu wyłącznie rozrywkowego, niemającego związku z przychodem.

Stąd stanowisko przedstawione przez Podatnika we wniosku jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj