Interpretacja Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie
USIII/443/VAT/465/13/07EL
z 21 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
USIII/443/VAT/465/13/07EL
Data
2007.02.21



Autor
Urząd Skarbowy Łódź-Polesie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
bon towarowy


Pytanie podatnika
Czy obowiązuje opodatkowanie VAT od otrzymanego bonu towarowego w ramach akcji promocyjnej?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź - Polesie działając na podstawie art. 14 a - art. 14 d, art. 165 § 1, art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ) po rozpatrzeniu wniosku bez numeru z dnia 14.11.2006 r. o interpretację z zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego zawartego w ustawie z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym po wnikliwej analizie własnego stanowiska wnioskodawcy podziela poglądu wyrażony w ww. wniosku.

W dniu 23.11.2005 r. ( uzupełniony 20.12.2006 r. ) do tut. Organu wpłynął wniosek w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. W powyższym piśmie Podatniczka przedstawia następujący stan faktyczny:
Podatniczka dokonuje zakupów artykułów spożywczych w Domach Handlowych. Sprzedawcy w celu pozyskania i utrzymania nabywców stosują zachętę w postaci bonów towarowych o określonej wartości nabywczej. Bony towarowe otrzymuje się po uzyskaniu wzrostu wartości zakupu w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego albo przekroczeniu wartości zakupu w danym miesiącu określonej przez sprzedawcę.
W związku z powyższym Podatniczka składa zapytanie :

Czy obowiązuje opodatkowanie VAT od otrzymanego bonu towarowego w ramach akcji promocyjnej?

W przedmiotowej sprawie Podatniczka przedstawia następujące stanowisko:Bon towarowy otrzymuję po dokonaniu zakupów o odpowiedniej wartości w danym okresie czasu. Przyznanie bonu to jednostronna nie ekwiwalentna inicjatywa sprzedawcy. Otrzymując bony nie świadczę nic dodatkowo na rzecz sprzedawcy i nie może tu być mowy o powstaniu usługi od której trzeba zapłacić VAT należny. Wobec tego, że otrzymanie bonu towarowego o określonej wartości nabywczej nie tworzy usługi - to nie wystawiam faktury i nie wykazuję VAT-u należnego.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego wynikającego z przedmiotowego wniosku oraz Pani stanowiska w sprawie, a także w oparciu o obowiązujący stan prawny należy stwierdzić, iż przedstawione stanowisko jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów, import towarów, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Przy czym czynności określone w ust. 1 - zgodnie z art. 5 ust. 2 ww. ustawy - podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa.

Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 ww. ustawy o podatku VAT, zgodnie z którym są to rzeczy ruchome, wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Przez dostawę towaru należy rozumieć - stosownie do brzmienia art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług- przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast świadczenie usług - w myśl art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług- rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostko organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Stosownie do brzmienia art. 8 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, przez usługi rozumie się usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, które są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.Zgodnie z definicją zawartą w Słowniku Języka Polskiego - PWN 1996 R. bon to dowód uprawniający do otrzymania w oznaczonym terminie pewnych towarów, sum pieniędzy lub korzystania z usług. Z powyższego wynika,że bon nie jest więc towarem lecz jedynie dokumentem uprawniającym do zakupu towarów. Zastępuje on zatem środki pieniężne, za które zwyczajowo nabywa się towary ( usługi ).Otrzymanie bonu nie powoduje, iż po stronie Podatnika następuje jakiekolwiek przysporzenie. Dopiero realizacja bonu, czyli wydanie towaru lub wykonanie usługi jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Istotą sprawy jest zatem to, że przedmiotowy bon towarowy nie przysparza żadnych korzyści w momencie jego otrzymania, a dopiero w momencie jego realizacji, tj. w kolejnej transakcji, w której będzie wykorzystany jako forma zapłaty.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienia służy zażalenie na podstawie art.236 par.2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. Nr 8 poz.60 ze zm. ), które należy wnieść w terminie 7 dni do Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj