Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZP/443-255/06
z 22 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/443-255/06
Data
2007.02.22



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Odliczenie częściowe podatku


Słowa kluczowe
depozyt nieprawidłowy
odliczenie podatku od towarów i usług
proporcja


Pytanie podatnika
Wnioskująca zwróciła się z zapytaniem, czy usługi depozytu nieprawidłowego powinny być uwzględniane przy ustalaniu obrotu stanowiącego podstawę do wyliczenia proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy o VAT?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów:

- art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 , poz. 60 z późn. zm.),

po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać za prawidłowy pogląd Podatnika, wyrażony w złożonym wniosku.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca zamierza zobowiązać aderonów (tj. osoby, które w przyszłości będą udziałowcami spółki z o.o. prowadzącej sklep marki X lub XX) do wpłacania na Jej rachunek bankowy pieniędzy, które w momencie otworzenia przez aderonów rachunków bankowych, zostaną na nie przelane, tytułem wkładu na pokrycie kapitału zakładowego w tworzonej spółce z o.o., której przedmiotem działalności będzie prowadzenie sklepu marki X lub XX. Pieniądze byłyby wpłacane na rachunek Spółki na podstawie umowy usług depozytu nieprawidłowego. Przedmiotowe usługi będą mieć charakter odpłatny, bowiem zgodnie z postanowieniami umowy, złożony depozyt będzie oprocentowany wg stawki WIBOR 1M od dnia jego złożenia na koncie Podatnika do dnia wpłaty na rachunek bankowy należący do tworzonej spółki z o.o.

W związku z powyższym, Wnioskująca zwróciła się z zapytaniem, czy usługi depozytu nieprawidłowego powinny być uwzględniane przy ustalaniu obrotu stanowiącego podstawę do wyliczenia proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy o VAT?

Zdaniem Wnioskującej, usługi depozytu nieprawidłowego mają charakter czynności wykonywanych sporadycznie, dlatego też Spółka nie jest zobowiązana do ich uwzględniania przy ustalaniu obrotu stanowiącego podstawę do wyliczenia proporcji, o której mowa w art. 90 ust. 3 ustawy o VAT.

Jak podnosi Podatnik, instytucję depozytu nieprawidłowego reguluje art. 845 Kodeksu cywilnego. Jest to rodzaj umowy przechowania, której przedmiotem są w odróżnieniu od przechowania prawidłowego, nie rzeczy oznaczone indywidualnie, lecz pieniądze (również waluta obca) albo inne rzeczy oznaczone tylko co do gatunku, którymi przechowujący jako właściciel od chwili zawarcia umowy, może rozporządzać i używać według własnego uznania, z obowiązkiem zwrotu takiej samej sumy pieniędzy lub rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości (w przedstawionym stanie faktycznym Spółka otrzymuje na przechowanie tylko pieniądze). Istotą depozytu nieprawidłowego jest możliwość rozporządzania oddanymi na przechowanie środkami finansowymi.

Zgodnie z postanowieniami umowy, Spółka będzie rozporządzać odpłatnie oddanymi Jej w depozyt nieprawidłowy pieniędzmi. Kwota pieniędzy złożona do depozytu nieprawidłowego będzie oprocentowana stawką WIBOR 1M od dnia złożenia jego na koncie Podatnika do dnia wypłaty.

Podatnik klasyfikuje usługę depozytu nieprawidłowego do grupowania PKWiU 65.23.10.-00.00. - usługi pośrednictwa finansowego gdzie indziej niesklasyfikowane. Tym samym, Spółka podnosi, iż znajdzie zastosowanie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, stanowiący iż ww. usługi są zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Jednocześnie w opinii Wnioskującej, nie tyle częstotliwość przedmiotowej czynności, ile ich marginalny charakter może świadczyć, o tym że dane czynności są czynnościami wykonywanymi sporadycznie. Tak więc skoro usługa depozytu jest świadczona przez Spółkę w sposób sporadyczny i jest to czynność zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, Podatnik nie musi jej uwzględniać przy ustalaniu wskaźnika procentowego proporcji.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje;

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, podkreśla, iż dokonując interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego nie dokonywał, jako niewłaściwy rzeczowo, weryfikacji zaklasyfikowania przedmiotowych usług świadczonych przez Podatnika. Tut. organ podatkowy wydając niniejsze postanowienie oparł się na klasyfikacji dokonanej przez Podatnika, tj. na stwierdzeniu, iż przedmiotowe usługi należą do grupowania PKWiU 65.23.10-00.00. – usługi pośrednictwa finansowego gdzie indziej niesklasyfikowane.

Jednocześnie, Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu podkreśla, iż nie dokonywał oceny sporadyczności dokonywanych przez Wnioskującą czynności depozytu nieprawidłowego. Tut. organ podatkowy zaznacza, iż to Podatnik, jako prowadzący działalność gospodarczą jest zobowiązany do określenia czy ww. czynności depozytu nieprawidłowego są czynnościami wykonywanymi sporadycznie w stosunku do całości działalności Spółki. Mając na uwadze powyższe, przyjmuje się za Wnioskującą, iż wyżej opisane usługi depozytu nieprawidłowego mają charakter usług świadczonych przez Spółkę sporadycznie.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w myśl którego, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie natomiast do art. 90 ust. 1 ww. ustawy podatkowej, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

W myśl art. 90 ust. 2 przywoływanej ustawy podatkowej, jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Zgodnie z art. 90 ust. 3 cyt. ustawy, proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

W świetle natomiast art. 90 ust. 6 ww. ustawy, do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy w poz. 3, w zakresie, w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie.

Dokonując analizy ww. regulacji prawa podatkowego, należy stwierdzić, iż co do zasady podatnicy posiadają prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Jednocześnie, ustawodawca wprowadził szczególne zasady ustalania kwoty podatku naliczonego do odliczenia, związanego z czynnościami w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i z czynnościami w związku z którymi takie prawo nie przysługuje. Przedmiotowa instytucja częściowego odliczenia podatku znajduje zastosowanie gdy nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot podatku naliczonego, związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. W takiej sytuacji podatnik może zmniejszyć kwotę podatku należnego tylko o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego. Proporcję ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo, przy czym, do ww. proporcji nie wlicza się m.in. obrotu uzyskanego z tytułu usług wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy w poz. 3, w zakresie, w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie.

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, iż Spółka świadczy na rzecz aderonów usługę depozytu nieprawidłowego, którą klasyfikuje według PKWiU do grupowania 65.23.10-00.00 – usługi pośrednictwa finansowego gdzie indziej niesklasyfikowane. Ponadto, Wnioskująca podnosi, iż przedmiotowe usługi świadczone są przez Nią sporadycznie.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Natomiast w załączniku nr 4 pod pozycją 3 wymienione zostały usługi pośrednictwa finansowego o symbolu PKWiU Sekcja J ex (65-67), z wyłączeniem :

1) działalności lombardów, z wyjątkiem usług świadczonych przez banki,

2) usług polegających na oddaniu w odpłatne użytkowanie rzeczy ruchomej,

3) usług doradztwa finansowego (PKWiU ex 67.13.10-00.20),

4) usług doradztwa ubezpieczeniowego oraz wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych (PKWiU ex 67.20.10-00.20, -00.30), z wyjątkiem świadczonych przez zakład ubezpieczeń w rozumieniu przepisów o działalności ubezpieczeniowej oraz świadczonych w tym zakresie przez podmioty działające w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń,

5) usług ściągania długów oraz faktoringu,

6) usług zarządzania akcjami, udziałami w spółkach lub związkach, obligacjami i innymi rodzajami papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,

7) usług przechowywania akcji, udziałów w spółkach lub związkach, obligacji i innych rodzajów papierów wartościowych, z wyjątkiem wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy,

8) transakcji dotyczących dokumentów ustanawiających tytuł własności,

9) transakcji dotyczących praw w odniesieniu do nieruchomości.

W związku z powyższym, należy stwierdzić iż usługi świadczone przez Podatnika, mieszczą się w ww. sekcji J ex (65-67), zatem zgodnie z dyspozycją art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy podatkowej, korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

W przedstawionym stanie faktycznym Wnioskująca podnosi, iż wykonuje powyższe usługi sporadycznie.

Mając na uwadze zatem powyższe należy stwierdzić, iż obroty uzyskiwane przez Podatnika w związku z wykonywaną sporadycznie usługą depozytu nieprawidłowego, zgodnie z art. 90 ust. 6 cyt. ustawy o VAT, nie powinny być uwzględniane w proporcji wyliczanej zgodnie z regulacją art. 90 ust. 3.

Stosownie do powyższego, Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu postanawia jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj