Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D2/443-64/06
z 16 stycznia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D2/443-64/06
Data
2007.01.16



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne


Słowa kluczowe
opodatkowanie zaliczek
spółdzielnie mieszkaniowe
wkład do spółdzielni mieszkaniowej


Pytanie podatnika
Czy Spółdzielnia, przy zaliczkach na wkład budowlany, prawidłowo nalicza podatek VAT wg stawki 7 % ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać stanowisko przedstawione w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 01.12.2006 r. wpłynął wniosek Spółdzielni Mieszkaniowej o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółdzielnia dokonuje sprzedaży mieszkań na zasadzie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Przed rozpoczęciem inwestycji członkowie Spółdzielni wnoszą zaliczki na poczet wkładu budowlanego (zakup gruntu, opracowanie dokumentacji, przygotowanie inwestycji, badania geotechniczne itp.). Spółdzielnia przyjmuje zaliczki na poczet mieszkań i wystawia faktury VAT na te zaliczki ze stawką 7%. Biorąc pod uwagę, że przy dostawie budynków trwale związanych z gruntem, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu, Spółdzielnia stosuje stawkę 7%.

Postawiono pytanie:

czy Spółdzielnia przy zaliczkach prawidłowo nalicza podatek VAT wg stawki 7% ?

i zajęto następujące stanowisko:

Zarząd Spółdzielni stosuje się do obowiązujących przepisów, tj. art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług i stosuje stawkę podatku VAT w wysokości 7% do opodatkowania w/w dostawy towarów.

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz.60 z późn. zmianami) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, następująco:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju, przez którą w myśl art. 7 ust. 1 pkt 5 tejże ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również między innymi ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. W art. 43 ust. 1 pkt 10 postanowiono, że zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów lub ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

Wobec powyższego, dostawa obiektów budownictwa mieszkaniowego realizowana na rynku pierwotnym, tzn. przed pierwszym zasiedleniem, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, z tym że do dnia 31 grudnia 2007 r. na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b w/w ustawy o VAT dostawa obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, korzysta z opodatkowania wg stawki 7%. Dostawa obiektów o innym przeznaczeniu niż mieszkaniowe, na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, podlega opodatkowaniu według stawki 22 %.

Art. 19 ust. 13 pkt 10 ustawy stanowi, iż obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części wkładu budowlanego lub mieszkaniowego, nie później jednak niż z chwilą ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Zaś zgodnie z art. 29 ust. 6 w/w ustawy w przypadku powyższych czynności, jako kwotę należną stanowiącą podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług, przyjmuje się wartość należnego wkładu budowlanego, pomniejszoną o kwotę należnego podatku. Do podstawy opodatkowania, o której mowa w ust. 6, wlicza się również inne opłaty wnoszone przez członków spółdzielni, które nie są wkładami budowlanymi, wynikające z uczestniczenia członków spółdzielni w zobowiązaniach spółdzielni związanych z budową lub wynikające z ostatecznego rozliczenia kosztów budowy – zgodnie z postanowieniami statutu. W myśl art. 19 ust. 15 ustawy, w przypadkach określonych w ust. 10, 13 pkt 2-5 i 7-10, otrzymanie części zapłaty (ceny) lub części wkładu budowlanego i mieszkaniowego powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.

Reasumując, na podstawie wyżej cytowanych przepisów oraz przedstawionego we wniosku stanu faktycznego przyjąć należy, iż Spółdzielnia postępuje prawidłowo naliczając od pobieranych zaliczek na poczet wkładu budowlanego na mieszkania podatek VAT według stawki 7%.

Pouczenie

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj