Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP II 443/1/422/69/05
z 7 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP II 443/1/422/69/05
Data
2006.02.07



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
eksport towarów
import usług
stawki podatku
usługi pośrednictwa


Pytanie podatnika
Podatnik ma wątpliwości, w kwestii stawki podatku od towarów i usług jaką należy zastosować dla importu usług zaklasyfikowanych według grupowania PKWiU 74.87.14-00.00 jako usługi pośrednictwa komercyjnego oraz szacowania wartości z wyjątkiem wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych związanej z eksportem towarów.


POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu stwierdza, że stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 2 listopada 2005 r., który do tut. organu wpłynął dnia 8 listopada 2005 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej stawki podatku od towarów i usług jaką należy zastosować dla importu usług zaklasyfikowanych według grupowania PKWiU 74.87.14-00.00 jako usługi pośrednictwa komercyjnego oraz szacowania wartości z wyjątkiem wyceny dla towarzystw ubezpieczeniowych związanej z eksportem towarów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 listopada 2005 r. do Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Pismem z dnia 12 stycznia 2006 r. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Braki formalne wniosku uzupełnione zostały pismem z dnia 19.01.2006 r. (data wpływu do tut. organu 26.01.2006 r.) oraz pismem z dnia 30.01.2006 r. (data wpływu do tut. organu 2.02.2006 r.)
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastoso­wania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępo­wa­nie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administra­cy­jnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Z treści złożonego wniosku wynika, iż celem wsparcia działań Spółki w związku ze sprzedażą jej wyrobów, Podatnik korzysta z usług agenta z Francji będącego wyłącznym przedstawicielem działającym na terenie Rumuni. W zamian za wykonane na tamtejszym terenie usługi agent pobiera wynagrodzenie w postaci prowizji. Prowizja obliczana jest w stosunku do sprzedaży eksportowej dokonanej przez Spółkę na podstawie zestawienia zrealizowanych transakcji, które Podatnik przesyła agentowi. Zestawienie wysyłane jest przed 20 dniem miesiąca.
Na podstawie zrealizowanych transakcji ujętych w zestawieniu, pośrednik wystawia fakturę obciążającą Spółkę. Faktury wystawiane są cyklicznie (co miesiąc) - Spółka kwalifikuje nabywane usługi jako usługi ciągłe.
Dnia 19 lipca 2004 r. agent wystawił fakturę zawierającą prowizję obliczoną w stosunku do faktur eksportowych Spółki wystawionych w okresie od dnia 31 maja 2004 r. do dnia 30 czerwca 2004 r. Na fakturze tej nie podano numeru NIP Spółki, podano natomiast NIP podmiotu francuskiego, nie naliczono również podatku.
W przedmiotowym wniosku Spółka zaznacza, iż usługi pośrednika świadczone są w imieniu i na rzecz Spółki oraz wskazuje, iż związane bezpośrednio są z dostawą towarów Spółki.
Zdaniem Podatnika, ponieważ przedmiotowa dostawa dotyczy towarów sprzedawanych do krajów trzecich (sprzedaż eksportowa), dlatego Spółka, w myśl art. 83 ust. 1 pkt 21 ustawy o podatku od towarów i usług, zastosowała 0% stawkę podatku od towarów i usług.
W ocenie Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu przedstawione przez Podatnika stanowisko w sprawie jest prawidłowe.
Ustosunkowując się do problemu będącego przedmiotem wniosku, tut. organ podatkowy wyjaśnia, iż myśl art. 41 ust. 1 ustawy dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.
Jedynie w odniesieniu do niektórych czynności, w ściśle określonych przypadkach wskazanych w ustawie oraz rozporządzeniach wykonawczych do ustawy, dopuszczalne jest zastosowanie zwolnienia od podatku od towarów i usług lub stawki obniżonej.
Stosownie do treści art. 83 ust. 1 pkt 21 lit. b ww. ustawy, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług związanych bezpośrednio z eksportem towarów świadczonych na podstawie umowy maklerskiej, agencyjnej, zlecenia i pośrednictwa, dotyczących towarów eksportowanych.
Mając zatem na uwadze przedstawiony stan faktyczny sprawy, a w szczególności fakt, iż agent z Francji jest wyłącznym przedstawicielem wspierającym sprzedaż wyrobów Spółki na terytorium Rumunii oraz stwierdzenie Spółki, iż przedmiotowe usługi „bezpośrednio związane są z dostawą towarów”, tj. z ich eksportem, należy stwierdzić, iż Podatnik, w oparciu o treść cyt. art. 83 ust. 1 pkt 21 lit. b ww. ustawy ma prawo do zastosowania dla przedmiotowej transakcji 0% stawki podatku od towarów i usług.
Jednocześnie należy wskazać, iż zgodnie z treścią art. 83 ust. 2 ww. ustawy, opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0% podlegają czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 7-18 i 20-22, w przypadku prowadzenia przez podatnika dokumentacji, z której jednoznacznie wynika, że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w tym przepisie.
W świetle powyższego przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj