Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPD2/423/136/06/JB
z 13 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPD2/423/136/06/JB
Data
2006.12.13



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dochody wolne od podatku
Narodowe Fundusze Inwestycyjne
spółka kapitałowa
spółka komandytowo-akcyjna
sprzedaż akcji


Pytanie podatnika
Czy w zakresie zwolnienia przedmiotowego, określonego w art.17 ust.1 pkt 20, mieszczą się dochody ze sprzedaży akcji spółek komandytowo-akcyjnych, utworzonych zgodnie z ustawa z 15 września 2000 r kodeks spółek handlowych.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr. 8, poz.60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie – biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


postanawia


- uznać stanowisko Strony za prawidłowe


Uzasadnienie


Z przedstawionego przez Fundusz stanu faktycznego wynika, że jest on narodowym funduszem inwestycyjnym utworzonym w formie spółki akcyjnej na podstawie ustawy z 30 kwietnia 1993 r o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji (Dz.U. Nr 44, poz.202 ze zm). Fundusz ma siedzibę na terytorium RP i dlatego, zgodnie z art.3 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów. Określone dochody Funduszu są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym , zgodnie z art.17 ust.1 pkt.20. Są to dochody pochodzące z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Polski, jak również z tytułu sprzedaży udziałów lub akcji spółek mających siedzibę na terytorium Polski.

W związku z powyższym, Fundusz zwraca się z prośbą o udzielenie informacji, czy w zakresie zwolnienia przedmiotowego, określonego w art.17 ust.1 pkt 20, mieszczą się dochody ze sprzedaży akcji spółek komandytowo-akcyjnych, utworzonych zgodnie z ustawa z 15 września 2000 r kodeks spółek handlowych.

Zdaniem Funduszu, w zakresie zwolnienia określonego w art.17 ust.1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mieszczą się także dochody NFI osiągane ze sprzedaży akcji spółek komandytowo - akcyjnych, mających siedzibę na terytorium PolskiSpółka stoi na stanowisku, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są w tej kwestii na tyle jednoznaczne, że nie dokonując zawężającej ani rozszerzającej wykładni, a poprzestając jedynie na wykładni literalnej należy stwierdzić, że przepis ten posługując się pojęciem ”akcji spółek mających siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej” obejmuje zarówno akcje w spółkach akcyjnych z siedzibą na terytorium RP, jak również akcje w spółkach komandytowo-akcyjnych z siedzibą na terytorium RP. Fundusz zwraca uwagę, że powyższy przepis nie ogranicza zwolnienia jedynie do akcji spółek akcyjnych z siedzibą z siedzibą na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, ale posługuje się pojęciem „ akcji spółek mających siedzibę na terytorium Rzeczpospolite Polskiej”. W związku z tym charakter prawny emitenta akcji (tj. czy jest on spółką kapitałową - akcyjną, czy osobową-komandytowo-akcyjną) nie ma wpływu na zastosowanie przedmiotowego zwolnienia.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie stwierdza, co następuje:

Zasady tworzenia i działania narodowych funduszy inwestycyjnych regulują przepisy ustawy z dnia 30 kwietnia 1993r o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji (Dz. U. z 1993r Nr 44, poz. 202 ze zm.). Zgodnie z art. 3 ust. 1 w/w ustawy, narodowe fundusze inwestycyjne, zwane dalej funduszami, tworzone są przez Skarb Państwa w formie spółek akcyjnych. Celem funduszy jest pomnażanie ich majątku, w szczególności poprzez powiększanie wartości akcji spółek, w których fundusze są akcjonariuszami (art. 4 ust. 1). Fundusze dążą do osiągnięcia celu, o którym mowa powyżej w szczególności przez prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na nabywaniu i zbywaniu akcji spółek oraz wykonywaniu uzyskanych praw. Z powyższego wynika zatem, że działalność funduszy w tym zakresie nie została przez ustawodawcę ograniczona do możliwości nabywania jedynie akcji emitowanych jedynie przez spółki kapitałowe.

Spółka komandytowo – akcyjna jest spółką osobową, mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem. Zgodnie z art. 126 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2000r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), do spółki komandytowo – akcyjnej stosuje się:

1)w zakresie stosunku prawnego komplementariuszy, zarówno między sobą, wobec wszystkich akcjonariuszy, jak i wobec osób trzecich, a także do wkładów tych wspólników do spółki, z wyłączeniem wkładów na kapitał zakładowy – odpowiednio przepisy dotyczące spółki jawnej;

2)w pozostałych sprawach – odpowiednio przepisy dotyczące spółki akcyjnej, a w szczególności przepisy dotyczące kapitału zakładowego, wkładów akcjonariuszy, akcji, rady nadzorczej i walnego zgromadzenia.

Oznacza to, że zasady emisji, nabywania i zbywania akcji w spółkach akcyjnych i komandytowo – akcyjnych są tożsame.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. – Dz. U. z 2000r Nr 54, poz. 654 ze zm.) podatnicy, jeżeli mają siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 20 w/w ustawy, wolne od podatku są dochody narodowych funduszy inwestycyjnych, utworzonych na podstawie przepisów ustawy z dnia 30 kwietnia 1993r o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji, pochodzące z dywidend oraz inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak również z tytułu sprzedaży udziałów lub akcji spółek mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Zgodnie z literalnym brzmieniem cytowanego przepisu, przedmiotowe zwolnienie nie ma zatem zastosowania do uzyskanych przez narodowe fundusze inwestycyjne dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych nie mających siedziby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak również do dochodów z tytułu sprzedaży udziałów lub akcji spółek innych niż mające siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W cytowanym przepisie ustawodawca nie ograniczył prawa do zwolnienia dochodów z tytułu sprzedaży akcji spółek mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jedynie do akcji spółek kapitałowych. Gdyby celem ustawodawcy było zawężenie zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jedynie do dochodów ze sprzedaży akcji spółek kapitałowych (akcyjnych), wówczas taki zapis zawarłby w tym przepisie. Brak takiego zapisu oznacza, że zwolnienie dochodów uzyskanych ze sprzedaży akcji dotyczy zarówno walorów emitowanych przez spółki akcyjne, jak również przez spółki komandytowo – akcyjne, o ile ich siedziba znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie. Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj