Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1424/1120/443/85/2/2006/IW
z 12 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1424/1120/443/85/2/2006/IW
Data
2007.02.12



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
usługi wywozu nieczystości


Pytanie podatnika
Kiedy powstaje moment obowiązku podatkowego VAT z tytułu wywozu nieczystości stałych ?


POSTANOWIENIE
W dniu 27.12.2006r. Przedsiębiorstwo Komunalne wystąpiło do tut. Organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wniosek dotyczy podatku od towarów i usług.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka świadczy usługi m.in. z zakresu wywozu nieczystości stałych. Do każdej umowy zawartej z osobą fizyczną będą wystawiane faktury VAT prognoza raz na kwartał, tj. w pierwszym miesiącu danego kwartału. Natomiast zapłata za usługę nastąpi do ostatniego dnia kwartału danego roku. Na fakturze określony zostanie np. termin zapłaty na dzień 31.03.2007r.
Pytanie Podatnika:
Kiedy powstaje moment obowiązku podatkowego VAT z tytułu wywozu nieczystości stałych ?
Stanowisko Podatnika:
Zdaniem wnioskodawcy w takiej sytuacji moment obowiązku podatkowego powstanie dnia 31.03.2007r. niezależnie od tego, czy zapłata nastąpi w styczniu czy lutym 2007r. Podatek od towarów i usług Spółka ujmie i odprowadzi w deklaracji VAT za miesiąc marzec 2007r. zgodnie z art. 19 ust. 1 pkt. c ustawy o VAT.
Stanowisko Organu Podatkowego:
Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. nr 54 poz. 535 z późn. zm.) – obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i 21 ust. 1.
Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4 cyt. ustawy). Jednocześnie, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części (art. 19 ust. 11 cyt. ustawy).
Należy jednak wskazać, iż ustawodawca zupełnie odmiennie od wyżej wymienionych zasad ogólnych potraktował kwestię powstania obowiązku podatkowego w przypadku świadczenia niektórych szczególnych usług. Stosownie do art. 19 ust. 13 pkt 1c cyt. ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu świadczenia usług wymienionych w poz. 138 i poz. 153 załącznika nr 3 do ustawy. W załączniku nr 3 do ustawy pod pozycją 153 ustawodawca wymienił usługi w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usługi sanitarne i pokrewne.
Z cytowanych wyżej przepisów ustawy wynika, iż ustawodawca ustalając datę powstania obowiązku podatkowego na dzień upływu terminu płatności zawartego w umowie między innymi dla usług wywozu nieczystości, uniezależnił ją od daty zapłaty. Należy zatem wnioskować, iż przywołany przepis art. 19 ust. 13 pkt 1c ustawy stanowi wyjątek od ogólnych uregulowań dotyczących momentu powstania obowiązku podatkowego. W związku z powyższym, w przypadku gdy termin płatności za świadczone usługi w zakresie wywozu odpadów wynika z zawartej umowy na świadczenie usług to za datę powstania obowiązku podatkowego, niezależnie od daty faktycznie dokonanej zapłaty oraz sposobu jej płatności (zadatek, rata, zaliczka – płacona przed upływem terminem wynikającego z umowy), przyjmuje się termin płatności faktury wynikający z umowy.
Pouczenie:
Niniejsze postanowienie wydane zostało na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej –do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Zgodnie z art. 14b § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 cyt. ustawy z dnia 29.08.1997r. powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.
Niniejsze postanowienie może zostać zmienione lub uchylone w drodze decyzji przez Organ odwoławczy w trybie art. 14b § 5 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj