Interpretacja Urzędu Skarbowego w Płocku
1419/UPP-443-7/07/IB
z 19 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1419/UPP-443-7/07/IB
Data
2007.02.19



Autor
Urząd Skarbowy w Płocku


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
faktura
przeliczanie


Pytanie podatnika
1)Z którego dnia przelicza się na złote kurs średni NBP dla celów podatku od towarów i usług w przypadku: wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT), wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów (WNT), eksporcie towarów i imporcie towarów, biorąc pod uwagę, że NBP ogłasza kurs dopiero około godz. 13.00?2)Czy w przypadku otrzymania dokumentów SAD stosujemy dla eksportu kurs NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury, a w imporcie kurs ustalony przez agencję celną w dokumencie SAD?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4, w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja Podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz.U. nr 8, poz. 60 ze zm.), postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, oceniając stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 25.01.2007r. (data wpływu do tut. Urzędu – 29.01.2007r.), o udzielenie pisemnej interpretacji, jako prawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Wnioskodawca, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, dokonuje transakcji z krajami zarówno z Unii jak i spoza niej (WDT, WNT, eksport, import). Problem budzi kwestia przeliczania faktur wyrażonych w obcych walutach, w przypadku, gdy podatnik wystawia fakturę przed południem, czyli wtedy gdy nie są w praktyce wyliczone bieżące kursy średnie z danego dnia (dostępne są one na stronach internetowych NBP dopiero po południu)

Stanowisko Wnioskodawcy: Zdaniem Podatnika w WDT, WNT i eksporcie towarów podatnik winien kwoty wyrażone w walucie obcej, wykazane na fakturach – przeliczać na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez NBP bieżącego kursu średniego na dzień wystawienia faktury o ile jest ona wystawiona w terminie, natomiast dopiero w przypadku nie wystawienia faktury w terminie, w którym podatnik jest zobowiązany do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote wg wyliczonego i ogłoszonego przez NBP bieżącego kursu średniego na dzień powstania obowiązku podatkowego. Według podatnika błędem byłoby przeliczanie faktur eksportowych według kursu z dokumentu SAD (stosowanego dla celów ustalenia wartości statystycznej wywożonych dokumentów). W przypadku, gdy podatnik wystawi fakturę przed południem - należy zastosować kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony, a więc kurs z dnia poprzedniego. Podatnik wyraził pogląd, że w imporcie towarów nie może przyjmować kursu z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury, ponieważ podstawą opodatkowania w imporcie jest generalnie wartość celna powiększona o należne cło. Podatnik jest obowiązany do obliczenia i wykazania w zgłoszeniu celnym kwoty podatku, z uwzględnieniem obowiązujących stawek. Ponieważ podatek należny wykazany w zgłoszeniu celnym stanowi zarazem dla podatnika podatek naliczony, a podstawą dokonania odliczenia jest w tym przypadku dokument celny SAD.

Ocena prawa stanowiska Wnioskodawcy: Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego:- § 37 ust. 1-4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) – zwanego dalej rozporządzeniem,- art. 86 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm.) –zwanej dalej ustawą,

Zastosowanie powołanych norm prawnych skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska Wnioskodawcy, uzasadnionej w sposób następujący:

Zgodnie z § 37 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia. W przypadku gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony - § 37 ust. 2. Natomiast dopiero w przypadku niewystawienia faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego - § 37 ust. 3 rozporządzenia. Uwzględniając powyższe ustawodawca nie pozostawił podatnikom dowolności w sposobie przeliczania kwot wyrażonych w walutach obcych, lecz określił ściśle określone zasady. Powyższe przepisy ustanawiają ogólne zasady przeliczania kwot wyrażonych w walutach obcych, wykazywanych m.in. w fakturach dokumentujących czynności wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów czy eksportu towarów.

Z powyższego wynika, że kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez NBP bieżącego kursu średniego waluty obcej: - na dzień wystawienia faktury – o ile jest ona wystawiona w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia. - na dzień powstania obowiązku podatkowego – gdy faktura nie została wystawiona w ustawowym terminie, a podatnik był obowiązany do jej wystawienia. W sytuacji natomiast, gdyby bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony przed dniem wystawienia faktury bądź powstania obowiązku podatkowego. Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, że dla określenia dnia, z którego należy przyjąć kurs waluty obcej, istotnym jest ustalenie, czy faktura, zawierająca kwoty wyrażone w walucie obcej, została wystawiona w terminie przewidzianym przepisami prawa, czy też nie.

Ogólne zasady ustanowione w § 37 ust. 1-3 rozporządzenia mają również zastosowanie do faktur otrzymanych od kontrahentów zagranicznych, będących podatnikami podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, które u podatnika stanowią: wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, dostawę towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca lub importu usług – zgodnie z § 37 ust. 4 rozporządzenia.

Szczegółowe zasady wyliczania i ogłaszania kursów walut zawiera uchwała nr 51/2002 Zarządu Narodowego Banku Polskiego z dnia 23.09.2002r. w sprawie sposobu wyliczania i ogłaszania bieżących kursów walut obcych (Dz.Urz. NBP z 2002r. Nr 14, poz. 39 ze zm.). Zgodnie z jego § 2 bieżące kursy średnie euro i dolara amerykańskiego w złotych wyliczane są na godzinę 11:00 (w oparciu o notowania otrzymane z banków), natomiast pozostałych walut wymienialnych liczone są w oparciu o wyliczony kurs euro w złotych i rynkowe kursy euro do poszczególnych walut z godziny 11:00. W § 8 pkt 1 lit. a) uchwały określono, iż NBP ogłasza bieżące kursy średnie walut wymienialnych m.in. w serwisach informacyjnych, Telegazecie TVP1, na stronach internetowych NBP i w oddziałach NBP – w dniu ich wyliczenia. W praktyce wyliczone kursy dostępne są dopiero w godzinach popołudniowych. W związku z tym w przypadku wcześniejszego wystawienia faktury tj. przed ogłoszeniem kursu z danego dnia, należy stosować zasadę wynikającą z § 37 ust. 2 rozporządzenia, tj. należy zastosować kurs ostatnio wyliczony i ogłoszony, tzn. kurs z dnia poprzedniego.

Inna sytuacja występuje w przypadku importu towarów, bowiem nie mają tu zastosowania przepisy § 37 rozporządzenia. Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku importu, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego. Podatek należny obliczony i wykazany w zgłoszeniu celnym stanowi dla podatnika jednocześnie podatek naliczony, a podstawą jego odliczenia jest dokument celny, stąd brak jest podstaw do odrębnego przeliczania dla celów podatku VAT faktur związanych z importem towarów.

Zatem Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku ocenia stanowisko Podatnika jako prawidłowe.

Stąd postanowiono jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu obowiązującego w dniu zaistnienia tego stanu. Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj