Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1424/1120/443/83/2006/IW
z 12 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1424/1120/443/83/2006/IW
Data
2007.02.12



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
opłata drogowa
winiety


Pytanie podatnika
Czy podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług karty opłaty drogowej?


POSTANOWIENIE
W dniu 19.12.2006r. ( wpływ do tut. Urzędu w dniu 20.12.2006r.) Pani Krystyna ....... wystąpiła do tut. Organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wniosek dotyczy podatku od towarów i usług.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się m.in. pobieraniem opłat za przejazd po drogach krajowych przez podmioty wykonujące na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przewóz drogowy, poprzez dystrybucję kart opłaty drogowej zgodnie z ustawą o transporcie drogowym z dnia 06.09.2001r. ( Dz. U. z 2004r. nr 204 poz. 2088 z późn. zm.) oraz rozporządzeniem Ministra Transportu z dnia 08.08.2006r. w sprawie opłat za przejazd po drogach krajowych ( Dz. U. z 2006r. nr 151 poz. 1089).
W celu rozliczenia uiszczonych opłat kontrahent otrzymuje fakturę na wartość nabytych kart drogowych z adnotacją „nie podlega ustawie o VAT”. Kontrahent odmówił przyjęcia faktury powołując się na opinię Urzędu Statystycznego w Łodzi w spawie klasyfikacji usług, gdzie dystrybucja winiet zaliczona jest do PKWiU 74.87.12-00.00 „usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości”.
Do wniosku Podatnik załączył kserokopię pisma nr OK.-5672/KU-558/14-5605/2004 z dnia 26.07.2004r. Urzędu Statystycznego w Łodzi do Ministerstwa Infrastruktury.
Pytanie Podatnika:
Czy podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług karty opłaty drogowej?
Stanowisko Podatnika:
Zdaniem Podatnika jego postępowanie jest prawidłowe. Koszty opłaty drogowej nie podlegają ustawie o VAT z uwagi na to, że obowiązek ich uiszczenia, sposób dystrybucji, gromadzenia środków i cele na które mogą być wykorzystywane określa ustawa z dnia 06.09.2001r. o transporcie drogowym ( art. 40-47). Ustawa ta określa również, że zwolnienie z opłat w szczególnych przypadkach może nastąpić w drodze decyzji administracyjnej (art. 45 ust. 2). Opłaty drogowe stanowią opłaty o charakterze publiczno prawnym i nie spełniają warunków definicji dostawy towarów i świadczenia usług zawartych w art. 7 i 8 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług.
Zdaniem Podatnika przytoczona w opinii GUS kwalifikacja dotyczy marży za dystrybucję kart opłaty drogowej.
Stanowisko Organu Podatkowego:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel - art. 7 ust. 1 w/w ustawy.
Towarem w rozumieniu art. 2 pkt 6 wyżej wymienionej ustawy są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Karta opłaty drogowej jest dokumentem potwierdzającym wywiązanie się z obowiązków wynikających z ustawy z dnia 06.09.2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2004r. Nr 204, poz. 2088), nie wypełnia zatem definicji towaru określonej w art. 2 pkt 6 w/w ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 8 ust. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.
W myśl art. 8 ust. 3 w/w ustawy usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.
Między nabywcą karty drogowej a sprzedawcą nie istnieje więź prawna, którą możnaby potraktować jako świadczenie usług. Zatem sprzedaż karty drogowej jako dokumentu potwierdzającego uiszczenie opłaty drogowej stosownie do przepisów ustawy o transporcie drogowym, na gruncie przepisów ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług nie stanowi dostawy towarów ani świadczenia usług, a co za tym idzie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Pouczenie:
Niniejsze postanowienie wydane zostało na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Załączoną do wniosku kserokopię pisma nr OK.-5672/KU-558/14-5605/2004 z dnia 26.07.2004r. Urzędu Statystycznego w Łodzi do Ministerstwa Infrastruktury nie poddano ocenie, a interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej –do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Zgodnie z art. 14b § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 cyt. ustawy z dnia 29.08.1997r. powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.
Niniejsze postanowienie może zostać zmienione lub uchylone w drodze decyzji przez Organ odwoławczy w trybie art. 14b § 5 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj