Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-1/443-1/07
z 16 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-1/443-1/07
Data
2007.03.16



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
obrót
sprzedaż zwolniona
utrata prawa do zwolnienia


Pytanie podatnika
Z przedstawionego przez podatnika w w/w wniosku stanu faktycznego wynika, iż prowadzi on działalność polegającą między innymi na prowadzeniu przez pracowników stołówki szkolnej. Sprzedaż obiadów dokonywana jest dla uczniów i pracowników szkoły a także dla dzieci i pracowników przedszkola. Szkoła nie prowadzi sprzedaży posiłków na wynos. Zarówno szkoła jak i przedszkole są jednostkami budżetowymi a funkcjonowanie stołówki ujęte jest w statucie szkoły. Zgodnie z dokonaną przez Urząd Statystyczny w Łodzi klasyfikacją, powyższe usługi zostały zaklasyfikowane do grupowania PKWiU 80.10 – usługi przedszkoli i szkolnictwa podstawowego, które zgodnie z poz. 7 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług korzystają ze zwolnienia od podatku.Wartość sprzedaży opodatkowanej wg podatnika nie przekroczyła w 2006r. kwoty równoważnej wartości 10.000 euro. Podatnik zwraca się z pytaniem, czy wartość sprzedaży usług, zwolnionych od podatku, świadczonych przez stołówkę szkolną należy zaliczyć do obrotu decydującego o utracie zwolnienia. Zdaniem podatnika obrót z tytułu świadczenia usług stołówki szkolnej nie powinien być wliczony do obrotu decydującego o utracie zwolnienia.


Zgodnie z obowiązującymi przepisami, ze zwolnienia w oparciu o art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54 poz. 535 z późn. zm.) mogą korzystać podatnicy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Jednocześnie w myśl ust. 2 wyżej cytowanego przepisu do wartości sprzedaży o której mowa wyżej nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji. Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż podatnik świadczy usługi stołówkowe sklasyfikowane do usług w zakresie edukacji, które to czynności są zwolnione z opodatkowania podatkiem VAT, natomiast wartość sprzedaży opodatkowanej w 2006r. nie przekroczyła kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro, zatem w dalszym ciągu może korzystać ze zwolnienia podmiotowego w zakresie podatku od towarów i usług.

Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego oraz wyżej powołanych przepisów należy stwierdzić, iż zawarte we wniosku stanowisko iż obrotu z tytułu świadczenia usług zwolnionych nie należy wliczać do obrotu decydującego o utracie zwolnienia jest prawidłowe. Biorąc powyższe pod uwagę postanawiam jak w sentencji. Jednocześnie informuję, że zgodnie z art. 14 b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1 nie jest wiążąca dla podatnika (...). Jeżeli jednak podatnik (...) zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o których mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja (...) jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji przez organ odwoławczy.

W myśl art. 14 c ustawy Ordynacja podatkowa zastosowanie się podatnika (...) do interpretacji, (...) nie może mu szkodzić. W zakresie wynikającym z zastosowania się do interpretacji podatnikowi (...) nie określa się albo nie ustala zobowiązania podatkowego za okres do wywarcia skutku, o którym mowa w art. 14b § 5 zdanie drugi, a także nie ustala się dodatkowego zobowiązania w rozumieniu przepisów o podatku VAT, nie wszczyna się postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe, a postępowania wszczęte w tych sprawach umarza się, nie stosuje się innych sankcji (...). Na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo złożenia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za moim pośrednictwem w terminie 7 dni od doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 w związku z art. 14a § 4 -ustawy Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj