Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce
TP/443-98/06
z 6 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
TP/443-98/06
Data
2007.03.06



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia


Słowa kluczowe
kontrahent zagraniczny
miejsce świadczenia usług


Pytanie podatnika
Dotyczy opodatkowania podatkiem VAT świadczonych przez Podatnika usług w zakresie konstrukcji wzoru na rzecz kontrahenta niemieckiego posiadającego siedzibę na terytorium Niemiec.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie :- art. 14a§1, 3 i 4 w związku z art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm. )

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce, po zapoznaniu się z wnioskiem Spółdzielni postanawia uznać za prawidłowe stanowisko Spółki wyrażające się w twierdzeniu, iż w przypadku wykonana przez polskiego podatnika na rzecz kontrahenta niemieckiego będącego podatnikiem podatku od wartości dodanej i posiadającego siedzibę na terytorium Niemiec usług w zakresie konstrukcji wzoru, miejscem opodatkowania tych usług jest terytorium Niemiec pod warunkiem, iż usługi te są wymienione w art. 27 ust. 4 pkt 3 Ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm. ).

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 19.12.2006 r. Spółdzielnia złożyła w tut. Urzędzie wniosek zawarty w piśmie z dnia 11.12.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącej miejsca opodatkowania podatkiem VAT wykonywanych przez Wnioskodawcę usług.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółdzielnia wykonuje usługi konstrukcji wzoru polegające na doradztwie w zakresie rodzajów surowca z jakiego można wykonać zaprojektowany przez kontrahenta wzór, sposobu jego wykonania i przygotowania szablonu.Usługi, o których mowa wyżej wykonywane są na rzecz kontrahenta niemieckiego będącego podatnikiem podatku od wartości dodanej oraz posiadającego siedzibę na terytorium Niemiec.

W związku z powyższym Spółdzielnia zwróciła się do tut. Urzędu z zapytaniem czy świadczone przez nią, na rzecz kontrahenta niemieckiego, usługi podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT na terytorium Polski. Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z art. 27 ust. 4 pkt 3 w związku z ust. 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm. ) wykonywana usługa w zakresie konstrukcji wzoru podlega opodatkowaniu na terytorium Niemiec.

Ustosunkowując się do stanowiska Podatnika, wynikającego z przedstawionego stanu faktycznego, tut. organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm. ), zwanej dalej „ustawą o VAT” lub „ustawą o ptu” odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zatem przy świadczeniu usług decydujące znaczenie dla objęcia ich opodatkowaniem ma miejsce świadczenia tych usług, co związane jest z zasadą terytorialności podatku VAT.Jednakże opodatkowanie usług wykonywanych przez polskich podatników, zarówno w kraju jak i za granicą, nie jest już uzależnione wyłącznie od miejsca faktycznego wykonania usługi, bowiem od 01.05.2004 r. do ustalenia miejsca opodatkowania wykonanej usługi niezbędne jest określenie jej charakteru.

I tak zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 27 ust. 1 ww. Ustawy o VAT w przypadku świadczenia usług, miejscem ich świadczenia ( tj. miejscem opodatkowania ) jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi – miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Natomiast w przypadku usług wymienionych w art. 27 ust. 4 pkt 3 ustawy o VAT, tj. m.in. usług doradztwa w zakresie sprzętu komputerowego ( PKWiU 72.1 ) ; w zakresie oprogramowania ( PKWiU 72.2 ); prawniczych, rachunkowo-księgowych, badania rynków i opinii publicznej, doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania ( PKWiU 74.1 ); architektonicznych i inżynierskich ( PKWiU 74.2 ) – z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 1; w zakresie badań i analiz technicznych ( PKWiU 74.3 ); przetwarzania danych i dostarczania informacji; tłumaczeń, świadczonych na rzecz m.in. podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę – miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania ( art. 27 ust. 3 pkt. 2 ustawy o VAT ).

Powyższe oznacza, iż w przypadku świadczenia przez podatnika podatku od towarów i usług na rzecz kontrahentów określonych w art. 27 ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT usług, o których mowa wyżej, to wykonanie tych usług nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT na terytorium kraju, ale podatkiem od wartości dodanej przez ich nabywcę.

Z przedstawionego w piśmie z dnia 11.12.2006 r. stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca wykonuje na rzecz kontrahenta niemieckiego będącego podatnikiem podatku od wartości dodanej i posiadającego siedzibę na terytorium Niemiec usługi konstrukcji wzoru polegające na doradztwie w zakresie rodzajów surowca z jakiego można wykonać zaprojektowany przez kontrahenta wzór, sposobu jego wykonania i przygotowania szablonu. Jeżeli zatem usługi, o których mowa wyżej są usługami wymienionymi w art. 27 ust. 4 pkt 3 ustawy o VAT, to nie są one opodatkowane podatkiem VAT na terytorium kraju, ale podlegają opodatkowaniu podatkiem od wartości dodanej przez ich nabywcę na terytorium Niemiec.

Jednocześnie tut. organ podatkowy wskazuje, iż zgodnie z art. 14a§1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm. ), na pisemny wniosek podatnika, płatnika i inkasenta, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz ( prezydent miasta ), starosta albo marszałek województwa, ma obowiązek udzielania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Powyższe oznacza, że organy podatkowe dokonują oceny stanu faktycznego w trybie art. 14a§1 ustawy Ordynacja podatkowa jedynie w odniesieniu do przepisów prawa podatkowego.

Przepisy prawa podatkowego nie definiują natomiast pojęcia usług konstrukcji wzoru polegających na doradztwie w zakresie rodzajów surowca z jakiego można wykonać zaprojektowany przez kontrahenta wzór, sposobu jego wykonania i przygotowania szablonu, tym samym tut. organ podatkowy nie jest uprawniony do udzielenia interpretacji w zakresie zakwalifikowania usług będących przedmiotem zapytania do usług , o których mowa w art. 27 ust. 4 pkt 3 ustawy o ptu.Organy podatkowe muszą bowiem, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa przestrzegać z urzędu swojej właściwości rzeczowej.

Zasadą jest natomiast, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty ( wyroby, usługi ), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów. Jednakże w przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania zainteresowany podmiot może zwrócić się o wskazanie zaklasyfikowania rodzaju prowadzonej działalności, wyrobu, usługi, towaru, środka trwałego lub obiektu budowlanego i wydanie opinii interpretacyjnych do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź ( tel. 0426839100 ).

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę we wniosku z dnia 11.12.2006 r. ( data wpływu do tut. Urzędu 19.12.2006 r. ) i stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania, a traci ważność w przypadku jej zmiany albo uchylenia przez organ odwoławczy lub z dniem zmiany przepisów w tym zakresie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj