Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zamościu
POIII/436-1/2007/PCC
z 6 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
POIII/436-1/2007/PCC
Data
2007.04.06



Autor
Urząd Skarbowy w Zamościu


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Zwolnienia od podatku


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
pożyczka
spółka kapitałowa
udziałowiec


Pytanie podatnika
Zapytanie w sprawie umowy pożyczki. Wnioskodawca jest udziałowcem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. W 2006 roku została zawarta umowa pożyczki, w której osoba występujaca z zapytaniem zobowiązała się pożyczyć spółce określoną kwotę pieniędzy, przy czym środki te mają być przekazane w ratach w 2007 r. Czy w takim przypadku od wypłacanych w 2007 roku kwot należy naliczyć podatek od czynności cywilnoprawnych?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 12.01.2007r. (data wpływu 15.01.2007r.) w sprawie zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych postanawiam:

- ocenić stanowisko strony jako prawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej, stosownie do swojej właściwości, naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pismem z dnia 12.01.2007r. wystąpiła Pani o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów podatkowych w sprawie dotyczącej zawartej w 2006 roku umowy pożyczki. Jak wynika z ww. wniosku jest Pani udziałowcem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Fakt ten jest znany organowi podatkowemu. W 2006 roku według Pani wyjaśnienia została zawarta umowa pożyczki, w której zobowiązała się Pani pożyczyć spółce określoną kwotę pieniędzy, przy czym środki te mają być przekazane w ratach w 2007 roku. Na tle przedstawionego stanu faktycznego, postawione zostało pytanie: Czy, od wypłacanych w 2007 roku kwot, należy naliczyć podatek od czynności cywilnoprawnych i opodatkować je stawką podatku w wysokości 0,5 %...

Zdaniem Pani, wypłaty te są związane z pożyczką zawartą w 2006 roku i będą zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych, ponieważ liczy się termin zawarcia czynności a nie jej wykonania.

Zgodnie z art. 9 pkt. 10 lit. h ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2005r. Nr 41, poz. 399 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym do końca 2006r. - zwalnia się od podatku od czynności cywilnoprawnych pożyczki udzielane przez wspólnika (akcjonariusza) spółce kapitałowej. Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt. 1 powołanej ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej, czyli zawarcia umowy pożyczki.

W związku z przedstawionym stanem rzeczy należy stwierdzić, że istotny jest termin zawarcia umowy pożyczki. Wobec tego, że do 31.12.2006r. umowy pożyczki wspólników (udziałowców) na rzecz spółki kapitałowej były zwolnione od tego podatku na podstawie art. 9 pkt. 10 lit. h ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, to również wypłaty kwot związanych z przedmiotową umową pożyczki dokonane w 2007 roku będą zwolnione z podatku od czynności cywilnoprawnych.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia. Zgodnie z art. 14 § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj