Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/DPC/415-121/06/PK
z 8 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/DPC/415-121/06/PK
Data
2007.02.08



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z innych źródeł

Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
płatnik
pracodawca
pracownik
przejazdy pracowników
stosunek
stosunek pracy
świadczenia na rzecz pracowników
świadczenie
świadczenie nieodpłatne
świadczenie rzeczowe
wydatki na rzecz pracowników
wynagrodzenie pracownicze


Pytanie podatnika
Czy świadczenia wypłacone przyszłemu pracownikowi przed dniem nawiązania stosunku pracy stanowią jego przychód z innych źródeł o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie stanowią przychodu ze stosunku pracy? Czy w związku z tym ciążą na wypłacającym obowiązki płatnika albo obowiązek wystawienia informacji PIT-8C?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka zawarła z nierezydentem umowę o pracę na okres od 01.12.2006r. do 30.10.2009r. Zgodnie z zawartą umową pracownik będzie otrzymywał wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatkowe świadczenia w naturze, w tym m.in. Spółka będzie pokrywała koszt czesnego za szkołę oraz przedszkole dzieci tego pracownika. Część opłat dotyczących nauki w szkole Spółka pokryła już w listopadzie czyli przed okresem zatrudnienia pracownika.

W związku z powyższym Spółka stoi na stanowisku, iż wszystkie świadczenia wypłacone przed 01.12.2006r. czyli dniem nawiązania stosunku pracy stanowią przychód z innych źródeł o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie stanowią przychodu ze stosunku pracy. W związku z tym zdaniem Spółki nie ciążą na niej obowiązki płatnika, lecz jedynie obowiązek wystawienia informacji PIT-8C.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego podziela powyższe stanowisko Spółki i wyjaśnia.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000r. poz. 176 ze zm.) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W związku z powyższym opodatkowaniu jako przychód ze stosunku pracy podlegają wszelkie świadczenia otrzymane przez pracownika od pracodawcy mające związek z łączącym ich stosunkiem pracy. Z wniosku Spółki wynika, iż za moment nawiązania stosunku pracy uznaje ona pierwszy dzień okresu zatrudnienia pracownika. Zgodnie zaś z art. 26 Kodeksu pracy stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli terminu tego nie określono - w dniu zawarcia umowy. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w umowie o pracę dniem rozpoczęcia pracy jest 01.12.2006r. W związku z tym, zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, ten dzień należy uznać za moment nawiązania stosunku pracy, a co za tym idzie za dzień od którego świadczenia na rzecz tego pracownika należy uznawać za przychody ze stosunku pracy.

Wszelkie świadczenia dokonane przed dniem nawiązania stosunku pracy będą stanowić świadczenia z tzw. innych źródeł wskazane w art. 20 ust. 1 ww. ustawy. W związku z ich przekazywaniem Spółka nie ma obowiązku poboru podatku, lecz ma obowiązek wskazany w art. 42a ustawy. Zgodnie z tym przepisem osoby prawne i ich jednostki organizacyjne, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52 i art. 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych. Obecnie wzór tej informacji został ustalony na formularzu PIT-8C.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj