Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrowie Wielkopolskim
PP/443-15/07
z 9 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-15/07
Data
2007.03.09



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrowie Wielkopolskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia


Słowa kluczowe
nabycie nieruchomości
nieruchomość rolna
plan zagospodarowania przestrzennego
sprzedaż nieruchomości
zwolnienia przedmiotowe
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy w przypadku sprzedaży wydzielonej działki rolnej będę musiał odprowadzić podatek VAT?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U z 2005 roku Nr 8, poz. 60, ze zmianami), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 6. listopada 2006 roku (uzupełnionego w dniu 19.02.2007r.) udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży wydzielonej działki rolnej, uznaje stanowisko Podatnika

za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W swoim piśmie z dnia 11. grudnia 2006 roku (uzupełnionym w dniu 19.02.2007r.), Wnioskujący zwrócił się do tutejszego Urzędu Skarbowego z zapytaniem czy w przypadku sprzedaży wydzielonej działki rolnej będzie musiał odprowadzić VAT od tej transakcji i przedstawił następujący stan faktyczny:

Podatnik w 2001 roku kupił udziały w działce rolnej (18/32), a następnie w 2006 dokupił resztę udziałów (14/32) w tej działce rolnej – całkowita powierzchnia działki rolnej wynosi 1,98 ha. Działka rolna uzyskała w części możliwość przekształcenia w działkę budowlaną poprzez przyjęcie nowego planu zagospodarowania przestrzennego przez gminę. Planując sprzedaż Wnioskujący podzielił działkę rolną na 4 działki budowlane i 1 działkę rolną. Działkę rolną nabył wraz z żoną do wspólnego majątku. Działka ta nie jest związana z prowadzoną przez Podatnika działalnością gospodarczą.

W złożonym wniosku Podatnik przedstawił również swoje stanowisko:

Jego zdaniem, sprzedaż działki rolnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, ponieważ w niektórych sytuacjach dostawa gruntów będzie zwolniona z opodatkowania. Ustawodawca postanowił bowiem w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, że dostawa terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę objęta jest zwolnieniem z opodatkowania. Ze zwolnienia korzystają więc grunty rolne, leśne oraz inne grunty nieprzeznaczone pod zabudowę.

Niniejszym postanowieniem po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zmianami) opodatkowaniu podatkiem VAT, podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towary, w świetle ww. ustawy rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty (art. 2 pkt 6 cyt. ustawy).

Powyższe oznacza, że dostawa gruntów co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, przy czym zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy zwolnieniu przedmiotowemu podlega dostawa terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

W związku z powyższym czynność zbycia działki rolnej zwolniona będzie od opodatkowania w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie oraz odnoszących się do nich przepisów prawa stwierdzam, iż stanowisko Wnioskującego jest prawidłowe.

Wobec powyższego postanowiłem jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie sporządzenia interpretacji (...).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj