Interpretacja Urzędu Skarbowego w Świebodzinie
PP/443/P/10/2006
z 10 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/P/10/2006
Data
2006.05.10



Autor
Urząd Skarbowy w Świebodzinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
mały podatnik
metoda kasowa
zapłata
zapłata częściowa


Pytanie podatnika
Czy możliwe jest odliczenie podatku VAT wynikającego z faktur, ktorych należność nie została uregulowana w całości przez podatnika rozliczającego się metodą kasową.


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 1, § 2, § 3, § 4, art. 14b § 1 i § 2 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005, Nr 8, poz. 60) w odpowiedzi na wniosek z dnia 23.02.2006 w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Świebodzinie postanawia

uznać za nieprawidłowe stanowisko Strony zawarte we wniosku.

UZASADNIENIE

Z opisanego w przedmiotowym piśmie stanu faktycznego wynika, że spółka „P.”, była małym podatnikiem rozliczającym się zgodnie z art. 21 ust 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm) za okres od IV kwartału 2002 roku do III kwartału 2003 roku.

W dniu 30 września 2003 roku Sąd Rejonowy w Zielonej Górze na wniosek spółki otworzył postępowanie układowe, zobowiązując spółkę do bezwzględnego zakazu spłaty zobowiazań objętych postępowaniem układowym. Poprzez zatwierdzenie układu:

  • spółce zredukowano ogólną kwotę zobowiązań wobec wszystkich objętych układem wierzycieli o 40%
  • ,
  • wyznaczono termin sześciu miesięcy, licząc od daty uprawomocnienia się postanowienia sądu o zatwierdzeniu układu do spłaty wierzycieli, wobec których zobowiąznia nie przekraczały przed zredukowaniem zobowiązań kwoty 5.000 zł
  • .
  • rozłożono na szesnaście równych kwartalnych rat zredukowanych zobowiązań wobec pozostałych wierzycieli oraz wyznaczono rozpoczęcie ich spłaty po dwunastu miesiącach karencji, licząc od daty uprawomocnienia się postanowienia sądu o zatwierdzeniu układu
  • .

W związku z zakazem zapłaty zobowiązań oraz z powodu rozliczania się metodą kasową, spółka nie dokonywała odliczeń podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług. Z momentem uprawomocnienia się postanowienia Sądu o zatwierdzeniu układu firma „P.” zaczęła spłacać zobowiązania zredukowane oraz zobowiązania nie przekraczające 5.000 zł.

We wniosku złożonym w dniu 23.02.2006 roku Podatnik ma wątpliwości czy wcześniej nie odliczany VAT związany z metodą kasową od faktur nie uregulowanych może być odliczany w całości z chwilą zapłaty 60% należności. Spółka stoi na stanowisku, iż wcześniej nie odliczony podatek VAT związany z metodą kasową od faktur nie uregulowanych może być odliczony w całości z chwilą zapłaty 60% tej faktury łącznie z zaksięgowaniem równoległej do spłaty części redukcji 40% (umorzenie części zobowiązań).

Z regulacji art. 86 ust. 16 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż spółka mogłaby obniżyć kwotę podatku należnego w rozliczeniu za kwartał, w którym uregulowała całą należność wynikającą z otrzymanej od kontrahenta faktury lub za kwartał, w którym dokonała zapłaty podatku wynikjącego z dokumentu celnego, z uwzględnieniem kwot wynikających z decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34 ustawy o VAT – nie wcześniej jednak niż z dniem otrzymania faktury lub dokumentu celnego. Obecnie spółka rozlicza się składając deklaracje miesięczne VAT-7. Na podstawie art. 86 ust. 18 ustawy o VAT podatnik, który zrezygnował z metody kasowej, kwotę podatku naliczonego, wynikającą z faktur otrzymanych w okresie kiedy rozliczał się metodą kasową i nieodliczoną od kwoty podatku należnego do końca tego okresu, ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w okresie rozliczeniowym, w którym uregulował kontrahentowi całą należność wynikającą z otrzymanych faktur.

Przy opisanym stanie faktycznym z momentem uregulowania 60% należności, spółka nie nabędzie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony na podstawie ww. przepisów, gdyż nie będzie to uregulowanie całej należności wynikającej z otrzymanych faktur. Reasumując, po przeanalizowaniu aktualnego stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu i porównaniu z obowiązującymi przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Świebodzinie uznaje przedstawione stanowisko Strony za nieprawidłowe.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiazującego w dniu zaistnienia tego stanu. Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika (art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa), wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej (art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa) do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj