Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-3/423-10/06
z 9 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-3/423-10/06
Data
2006.08.09



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
przychód
utrzymanie nieruchomości
wspólnota mieszkaniowa
zaliczka


Pytanie podatnika
Czy Przychody wspólnoty mieszkaniowej z tytułu zaliczek wpłacanych przez właścicieli lokali na poczet kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej i kosztów uzyskania przychodów z tytułu kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej stanowią przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


W dniu 12.07.2006 r. Spółka wystąpiła z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, dotyczącego przychodów wspólnoty mieszkaniowej z tytułu zaliczek wpłacanych przez właścicieli lokali na poczet kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej i kosztów uzyskania przychodów z tytułu kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej. Wniosek ten uzupełniono w dniu 03.08.2006 r.Zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 z późn. zm.), wspólnotę mieszkaniową stanowi ogół właścicieli, których lokale wchodzą w skład poszczególnych nieruchomości. Wspólnota mieszkaniowa nie posiada własnego majątku, a jedynie zarządza majątkiem swoich członków w takim zakresie, w jakim wchodzi majątek członków w skład nieruchomości wspólnej wspólnoty. Członkowie wspólnoty mieszkaniowej na mocy art. 15 ust. 1 ustawy o własności lokali dokonują wpłat zaliczek na poczet kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej w takiej wysokości jaka wynika z planowanych kosztów i z ich udziału w nieruchomości. Wypełniają w ten sposób określony w art. 12 ust. 2 i art. 13 ust. 1 obowiązek partycypacji w kosztach utrzymania nieruchomości wspólnej oraz utrzymania własnych lokali. Na mocy art. 17 ustawy o własności lokali wspólnota mieszkaniowa opłaca wydatki niezbędne do utrzymania nieruchomości wspólnej i lokali indywidualnych w takim zakresie, w jakim zbiorczo, dla wszystkich właścicieli lokali zakupywane są woda i energia cieplna. Po zakończeniu roku kalendarzowego wspólnota mieszkaniowa przedkłada właścicielom lokali rozliczenie z zebranych środków i poniesionych wydatków polegające na wyliczeniu w jakiej części wydatków wspólnoty partycypuje każdy z jej członków.

Wspólnota mieszkaniowa stoi na stanowisku, że opłaty z tytułu kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej odnoszą się do określonych w art. 12 ust. 2 i art 13 ust. 1 ustawy o własności lokali wewnętrznych rozliczeń właścicieli lokali, wynikających z faktu współwłasności wspólnego przedmiotu – w tym wypadku nieruchomości wspólnej wspólnoty mieszkaniowej – i jako takie stanowią partycypację w kosztach jednostki organizacyjnej przez jej członków (stanowisko takie zajęło Ministerstwo Finansów w piśmie nr PP1-811/912/03/JW z dnia 23 grudnia 2003 r.). Z tego powodu opłaty te nie stanowią przychodów, o których mowa w art. 12, 13 i 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zaś koszty utrzymania nieruchomości wspólnej nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, o których mowa w art. 15 i następnych ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Strony przychodem wspólnoty mieszkaniowej wg ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest przychód z tzw. pożytków, np. reklam albo wynajmu wspólnych powierzchni użytkowych.Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego informuję, że właściciele lokali tworzący wspólnotę mieszkaniowa, zgodnie z art. 13 ust. 1 i art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 z późn. zm.) uiszczają zaliczki na pokrycie kosztów zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej oraz kosztów związanych z utrzymaniem pojedynczego lokalu.Do kwot zaliczek uiszczanych przez właścicieli lokali nie ma zastosowania przepis art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), ponieważ istotą wspólnoty mieszkaniowej nie jest świadczenie usług na rzecz członków, a jedynie gromadzenie środków i dokonywanie z nich stosownych opłat niezbędnych dla utrzymania lokali w należytym stanie.W związku z powyższym informuję, że zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. wpłacone zaliczki przez członków wspólnoty na pokrycie kosztów związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej oraz kosztów związanych z utrzymaniem pojedynczego lokalu stanowią dla wspólnoty przychód w dacie ich otrzymania.Do przychodów wspólnoty należą także pobierane przez wspólnotę opłaty za umieszczanie reklam, a także za wynajem wspólnych powierzchni użytkowych.Natomiast wydatki poniesione przez wspólnotę mieszkaniową związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej np. wydatki na remonty i bieżącą konserwację, na opłacenie oświetlenia, wody na potrzeby nieruchomości wspólnej stanowią dla wspólnoty, zgodnie z art. 15 ust. 1 w/w ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty uzyskania przychodów.Jednocześnie informuję, że w/w pismo Ministra Finansów dotyczy rozliczeń przez wspólnoty mieszkaniowe podatku od towarów i usług, a nie podatku dochodowego od osób prawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj