Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Śródmieście
ZM/436-1/07
z 23 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZM/436-1/07
Data
2007.03.23



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Śródmieście


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Czynności podlegające opodatkowaniu

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
podatek od czynności cywilnoprawnych
podatnik podatku od towarów i usług
pożyczka


Pytanie podatnika
Czy w związku z zawarciem umowy pożyczki na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej udzielanej przez XX Sp. z o.o. świadczącą usługi pośrednictwa finansowego, która jest zwolniona z tego tytułu od podatku od towarów i usług na stronie czynności cywilnoprawnej (pożyczkobiorcy) ciążyć będzie obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.?


W dniu 03 stycznia 2007 roku do tutejszego organu podatkowego wpłynęło pismo XX Sp. z o.o. uzupełnione w dniu 19 stycznia z zapytaniem czy w związku z zawarciem umowy pożyczki na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej udzielanej przez XX Sp. z o.o. świadczącą usługi pośrednictwa finansowego, która jest zwolniona z tego tytułu od podatku od towarów i usług, na stronie czynności cywilnoprawnej (pożyczkobiorcy) ciążyłby obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskującą wynika, że została ona powołana w celu świadczenia pomocy przedsiębiorcom. Pomoc ta polega m.in. na udzielaniu pożyczek mikro i małym przedsiębiorcom na rozpoczęcie oraz prowadzenie działalności gospodarczej. Obowiązujący przed dniem 1 stycznia 2007r. przepis art. 9 pkt. 10 lit. g ustawy z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. Nr 41 z 2005 roku, poz. 399 ze zm.) zwalniał od podatku pożyczki udzielane na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej, pod warunkiem udokumentowania, że pieniądze będące przedmiotem pożyczki zostaną przeznaczone na pokrycie wydatków poniesionych na rozpoczęcie lub prowadzenie działalności gospodarczej w ciągu 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy albo wykorzystania w tym okresie rzeczy oznaczonych co do gatunku, stanowiących przedmiot pożyczki.

Wskazany przepis został uchylony z dniem 1 stycznia 2007r. na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 222 poz. 1629).

W związku z powyższym udzielane na wyżej wymieniony cel pożyczki zostały opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych, a zapłata podatku ciąży zgodnie z art. 4 pkt. 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych na biorącym pożyczkę.

Według oświadczenia XX Sp. z o.o. jako firma świadcząca usługi pośrednictwa finansowego jest zwolniona z tego tytułu od podatku od towarów i usług.

Zdaniem wnioskującej pożyczkobiorca zostaje zwolniony z obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnej polegającej na zawarciu umowy pożyczki, gdyż zachodziłaby w tym przypadku okoliczność podmiotowego wyłączenia z obowiązku zapłaty podatku na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Stanowisko wnioskującej w wyżej wymienionej sprawie jest słuszne.

Przepis art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b stawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stanowi, że podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy pożyczki.Zgodnie z brzmieniem art. 2 pkt 4 wyżej wymienionej ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:a) opodatkowana VAT,b) zwolniona z VAT, z wyjątkiem:- umów sprzedaży i zamiany których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach, - umowy spółki i jej zmiany,- umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych;

Zgodnie z brzmieniem wskazanego wyżej przepisu w przypadku zawarcia umowy pożyczki przy której którakolwiek strona byłaby z tego tytułu opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub byłby z niego zwolniona taka czynność nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj