Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/VUR2/443-424/06/JP
z 8 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/VUR2/443-424/06/JP
Data
2007.02.08



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury


Słowa kluczowe
eksport towarów
faktura korygująca


Pytanie podatnika
Czy do faktury eksportowej ze stawką VAT 0% wystawionej w miesiącu czerwcu, do której w lipcu wystawiono fakturę korygującą również ze stawką VAT 0% na zmniejszenie wartości, z braku dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty, w miesiącu lipcu do faktury właściwej należy zastosować stawkę 22%, a o fakturę korygującą zmniejszyć eksport (który wcześniej nie został wykazany), czy też w miesiącu lipcu należy zastosować stawkę 22 % do faktury eksportowej właściwej pomniejszonej o fakturę korygującą?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia:

uznać stanowisko Strony za prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w miesiącu czerwcu Spółka wystawiła fakturę VAT na eksport towaru do USA. W tym samym miesiącu rozpoczęta została procedura wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty, ale przy sporządzaniu deklaracji VAT-7 za czerwiec Podatnik nie posiadał jeszcze dokumentu SAD potwierdzającego eksport. Przedmiotowego potwierdzenia Spółka nie posiadała także przy sporządzaniu deklaracji VAT-7 za miesiąc lipiec. Jednocześnie w miesiącu lipcu do w/w faktury eksportowej wystawiona została faktura korygująca ze stawką VAT 0% zmniejszająca wartość towaru. Fakturę pierwotną oraz korygującą rozliczono w deklaracji VAT-7 za lipiec przy jednoczesnym zastosowaniu do różnicy tych faktur stawkę VAT 22%.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego Podatnik zwrócił się z pytaniem: Czy do faktury eksportowej ze stawką VAT 0% wystawionej w miesiącu czerwcu, do której w lipcu wystawiono fakturę korygującą również ze stawką VAT 0% na zmniejszenie wartości, z braku dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty, w miesiącu lipcu do faktury właściwej należy zastosować stawkę 22%, a o fakturę korygującą zmniejszyć eksport (który wcześniej nie został wykazany), czy też w miesiącu lipcu należy zastosować stawkę 22 % do faktury eksportowej właściwej pomniejszonej o fakturę korygującą?

Zdaniem Podatnika w przedstawionej sytuacji fakturę pierwotną oraz korygującą należy rozliczyć w deklaracji VAT-7 za lipiec przy jednoczesnym zastosowaniu do różnicy tych faktur stawkę VAT 22%.

Zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a stawka podatku wynosi 0 %. Stosownie do ust. 6 cytowanego artykułu stawkę podatku 0 % stosuje się w eksporcie towarów, o którym mowa w ust. 4 i 5, pod warunkiem że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty. Jeżeli warunek, o którym mowa w ust. 6, nie został spełniony, podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0 %, pod warunkiem otrzymania dokumentu wymienionego w ust. 6 przed złożeniem deklaracji podatkowej za ten okres, a w razie nieotrzymania tego dokumentu w terminie określonym w zdaniu poprzednim mają zastosowanie stawki właściwe dla dostawy tego towaru na terytorium kraju – art. 41 ust. 7 ustawy o VAT.

Stosownie do § 17 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.) fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. W myśl natomiast § 16 ust. 4 w zw. z § 17 ust. 6 w/w rozporządzenia sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę; nie dotyczy to eksportu towarów, przypadków określonych w § 11 ust. 2 pkt 3, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz dostawy towarów, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju. Potwierdzenie odbioru faktury korygującej stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3 ustawy - w rozliczeniu za kwartał, w którym to potwierdzenie otrzymali, z uwzględnieniem zasad, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy. Faktura korygująca wystawiana w przypadku pomyłek, o których mowa w ust. 1, zawiera dane określone w ust. 2 pkt 1 i pkt 2 lit. a, kwoty podane w omyłkowej wysokości oraz kwoty w wysokości prawidłowej - § 17 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r.

Wyłączenie w eksporcie towarów obowiązku posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę powoduje, iż fakturę tę rozlicza się na bieżąco, tj. w miesiącu jej wystawienia. Natomiast wynikający z art. 41 ust. 7 ustawy o VAT obowiązek zastosowania do eksportu stawki właściwej dla dostawy tego towaru na terytorium kraju dotyczy wartości eksportowanego towaru wykazanych zarówno na fakturze pierwotnej jak i na fakturze korygującej. W przedmiotowym stanie faktycznym mamy do czynienia z fakturą korygującą in minus, zatem stawkę krajową należy zastosować do różnicy pomiędzy wartością wykazaną na fakturze pierwotnej a wartości prawidłową wykazaną na fakturze korygującej, przy jednoczesnym zastosowaniu tej stawki do faktury pierwotnej.

W tym stanie rzeczy postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Pouczenie

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy – Ordynacja podatkowa).

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego (art. 14a § 4 ustawy – Ordynacja podatkowa) w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj