Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce
TP/443-89/06
z 7 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
TP/443-89/06
Data
2007.02.07



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów


Słowa kluczowe
import towarów
nabycie wewnątrzwspólnotowe
podatnik VAT UE
przemieszczanie towarów


Pytanie podatnika
Czy dokonane przez polskiego podatnika podatku VAT zidentyfikowanego dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych będącego jednocześnie niemieckim podatnikiem podatku od wartości dodanej przemieszczenie z Niemiec do Polski towarów będących uprzednio przedmiotem importu na terytorium Niemiec jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów opodatkowanym na terytorium Polski?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie:
- art. 14a § 1, § 3 i § 4 w związku z art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005r., nr 8, poz. 60 z późn. zm.)

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce po zapoznaniu się z wnioskiem Strony z dnia 30.10.2006r. (data wpływu do tut. Urzędu 10.11.2006r.) postanawia uznać za prawidłowe stanowisko Wnioskodawcy wyrażające się w twierdzeniu, iż dokonane przez polskiego podatnika podatku VAT, zidentyfikowanego dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych będącego jednocześnie zarejestrowanym na terytorium Niemiec podatnikiem podatku od wartości dodanej, przemieszczenie z Niemiec do Polski towarów będących uprzednio przedmiotem importu z terytorium państwa trzeciego i objętych procedurą dopuszczenia do obrotu na terytorium Niemiec jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów, tym samym podatnik polski jest obowiązany na podstawie wystawionej na podstawie art. 106 ust. 7 ustawy o z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) faktury wewnętrznej do rozliczenia podatku VAT z tytułu tej transakcji na terytorium kraju.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 10.11.2006r. Strona złożyła w tut. Urzędzie wniosek zawarty w piśmie z dnia 30.10.2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług przemieszczenia z Niemiec do Polski towarów będących przedmiotem importu z Chin dokonanego na terytorium Niemiec.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca będący podatnikiem podatku od towarów i usług zidentyfikowanym dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych i jednocześnie podatnikiem podatku od wartości dodanej, dokonuje importu towarów z Chin, które zostają objęte procedurą dopuszczenia do obrotu na terenie Niemiec. Towary te Podatnik transportuje następnie na terytorium Polski w celu wykorzystania ich do prowadzonej działalności gospodarczej.

Zdaniem Strony dokonywane przez nią przemieszczenia towarów będących przedmiotem importu z terytorium Niemiec na terytorium Polski, stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów na terytorium kraju, tym samym podatnik na podstawie art. 106 ustawy o VAT obowiązany jest do wystawienia faktury wewnętrznej i rozliczenia podatku od towarów i usług.

Ustosunkowując się do stanowiska Wnioskodawcy wynikającego z przedstawionego stanu faktycznego, tut. organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej „ustawą o VAT” lub „ustawa o ptu” opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. import towarów i wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju.

Przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju (art. 2 pkt 7 ustawy o VAT).
Wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów natomiast jest nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz (art. 9 ust. 1 ustawy o ptu).

Jednocześnie wskazać należy, iż reguły dotyczące opodatkowania wewnątrzwspólnotowego obrotu towarami przewidują również opodatkowanie przemieszczenia towarów, które dokonywane jest w ramach jednego przedsiębiorstwa. Opodatkowanie takie ma miejsce w sytuacji, gdy przedsiębiorca dysponuje prawem do rozporządzania towarami zarówno w miejscu rozpoczęcia jak i zakończenia transportu, a miejsce rozpoczęcia oraz zakończenia transportu znajduje się odpowiednio na terenie dwóch różnych państw członkowskich. Zgodnie bowiem z art. 11 ust. 1 ustawy o VAT przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium kraju.

Z przedstawionego w piśmie z dnia 30.10.2006r. stanu faktycznego wynika, iż Strona dokonała importu towarów z Chin na terytorium Niemiec. Nabyte w drodze importu towary mają służyć Wnioskodawczyni, będącej zarejestrowanym podatnikiem podatku od wartości dodanej na terenie Niemiec, do prowadzonej przez nią jako podatnika podatku VAT działalności gospodarczej w Polsce. Zatem zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o ptu przemieszczenie zaimportowanych towarów, z terytorium Niemiec na terytorium kraju, stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów na terytorium kraju.

Tym samym z tytułu dokonanego wewnątrzwspólnotowego nabycia, o którym mowa wyżej, Podatnik jest zobowiązany, na podstawie art. 106 ust. 7 ustawy o VAT, do wystawienia faktury wewnętrznej i do rozliczenia tej transakcji w deklaracji dla podatku od towarów i usług VAT-7.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę we wniosku z dnia 30.10.2006r. (data wpływu do tut. Urzędu 10.11.2006r.) i stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania, a traci ważność w przypadku jej zmiany albo uchylenia przez organ odwoławczy lub z dniem zmiany przepisów w tym zakresie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj