Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-2/443-7/07
z 29 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-2/443-7/07
Data
2007.03.29



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
opłata licencyjna


Pytanie podatnika
Czy podatnik ma prawo odliczenia podatku od towarów i usług z faktury dotyczącej nabycia opłaty licencyjnej?


Na podstawie art.14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U z 2005 roku Nr 8 poz.60 z późn.zm) w odpowiedzi na pismo z dnia .01.2007 roku o udzielenie pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii odliczenia podatku od towarów i usług z faktury dotyczącej nabycia opłaty licencyjnej - postanawiam podzielić Pana stanowisko w przedmiotowej sprawie. UZASADNIENIE Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że maja 2006r podpisał Pan umowę licencyjną ( franchisingu) z firmą Wólczanka. Licencjonodawca posiada znaki towarowe, będące przedmiotem licencji oraz jest właścicielem systemu sprzedaży „ Salon Firmowy Wólczanka” ( know-how).Na podstawie powyższej umowy otrzymał Pan fakturę VAT dokumentującą opłatę licencyjną za udostępnienie systemu sprzedaży „ Salon Firmowy Wólczanka:”oraz fakturę VAT dokumentującą opłatę licencyjną za używanie znaków towarowych Wólczanka. Zdaniem Podatnika podatek od towarów i usług z tytułu opłaty licencyjnej (franchisingu) w fakturach nabycia praw niematerialnych i prawnych jest podatkiem naliczonym do odliczenia od podatku należnego.

Umowa licencyjna dotyczy wszelkiego rodzaju praw własności i poufnego know-how. Pod pojęciem know-how rozumie się określona wiedzę techniczną i technologiczną o poufnym charakterze , w dziedzinie przemysłowej , handlowej, naukowej lub organizacyjnej. Zgodnie z przepisem art.8 ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr. 54 , poz. 535 z późn. zm ) przez świadczenie usług , o których mowa w art.5 ust 1 pkt 1 , rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej , osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej , które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art.7 , w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych , bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej. Podatnikowi przysługuje odliczenie podatku naliczonego zgodnie z art 86 ust 1 ustawy o VAT w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych , podatnikowi , o którym mowa w art.15 , przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego , z zastrzeżeniem art 114, art 119 ust 4 , art 120 ust 17 i 19 oraz art.124.

Zgodnie z art.87 ust 2 cyt ustawy z zastrzeżeniem ust 3 zwrot różnicy podatku następuje na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju wskazanym w zgłoszeniu indentyfikacyjnym , o którym mowa w odrębnych przepisach , w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika .Różnica podatku podlegająca zwrotowi w kwocie przekraczającej wartość podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług , które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji , powiększonej o 22 % obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż określona w art.41 ust 1 podlega zwrotowi w terminie 180 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej. Biorąc pod uwagę powyższe postanawiam jak w sentencji. Jednocześnie należy wskazać , że niniejsza interpretacja dotyczy konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia zdarzenia, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika ( art .14 b § 1ustawy Ordynacja podatkowa), wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej- do czasu jej zmiany lub uchylenia ( art .14 b § 2 ).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj