Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce
TP/443-88/06
z 7 lutego 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
TP/443-88/06
Data
2007.02.07



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia
usługi elektroniczne


Pytanie podatnika
Czy usługi elektroniczne wykonywane przez podatnika polskiego na rzecz kontrahenta zagranicznego posiadającego siedzibę prowadzonej działalności gospodarczej na Gibraltarze podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT na terytorium Polski?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie :- art. 14a§1, 3 i 4 w związku z art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity : Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm. )

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Jeżyce po zapoznaniu się z wnioskiem Sp. z o.o. z dnia 31.10.2006 r. ( data wpływu do tut. Urzędu 09.11.2006 r. ), złożonym za pośrednictwem pełnomocnika, postanawia uznać za prawidłowe stanowisko Spółki wyrażające się w twierdzeniu, iż miejscem świadczenia usług elektronicznych wykonywanych na rzecz kontrahenta zagranicznego, posiadającego siedzibę prowadzonej działalności na Gibraltarze, zgodnie z art. 27 ust. 3 pkt. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm. ) jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, tym samym wykonanie przez Spółkę tych usług nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT na terytorium RP.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 09.11.2006 r. Sp. z o.o. złożyła w tut. Urzędzie wniosek zawarty w piśmie z dnia 31.10.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącej opodatkowania podatkiem VAT usług elektronicznych wykonywanych na rzecz kontrahenta zagranicznego posiadającego siedzibę prowadzonej działalności gospodarczej na Gibraltarze. Złożony przez Spółkę w dniu 25.10.2006 do Naczelnika Urzędu Skarbowego Poznań-Śródmieście wniosek w ww. sprawie zawarty w piśmie z dnia 24.10.2006 r., uzupełnionym w dniu 06.12.2006 r., został przesłany do tut. Urzędu pismem nr ZP/4480-822/06 z dnia 13.12.2006 r. ( data wpływu do tut. Urzędu 15.12.2006 r. )

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka świadczy usługi elektroniczne na rzecz kontrahentów zagranicznych polegające na tworzeniu różnorodnych programów, stron internetowych, oprogramowania internetowego i usług konsultingowych. W zakresie usług , o których mowa wyżej, Spółka nawiązała m.in. współpracę ze spółką handlową nie będącą podatnikiem podatku od towarów i usług, której siedziba prowadzonej działalności zarejestrowana jest na Gibraltarze.

W związku z wątpliwościami dotyczącymi określenia miejsca świadczenia usług elektronicznych wykonywanych na rzecz kontrahenta zagranicznego, o którym mowa wyżej, Spółka zwraca się z zapytaniem czy ww. usługi podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT na terytorium kraju.

Zdaniem Spółki w myśl art. 227 §4 Traktatu Rzymskiego oraz Traktatu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii z dnia 22.01.1972 Gibraltar stanowi terytorium zależne Wielkiej Brytanii, do którego nie mają zastosowania m.in. akty instytucji Wspólnoty dotyczące harmonizacji przepisów Państw Członkowskich w zakresie podatków obrotowych, tym samym terytorium Gibraltaru należy traktować jako terytorium niewchodzące w skład terytorium Wspólnoty, tj. jako państwo trzecie.

Zatem zgodnie z art. 27 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm ) miejscem opodatkowania wykonywanych przez Spółkę na rzecz spółki handlowej z Gibraltaru usług elektronicznych jest miejsce gdzie nabywca tych usług posiada siedzibę prowadzonej działalności, tym samym Wnioskodawca powinien udokumentować ich wykonanie fakturą z określoną należnością w wartości netto bez stawki i kwoty podatku VAT wraz z adnotacją, że podatek VAT rozlicza nabywca.

Ustosunkowując się do stanowiska Wnioskodawcy wynikającego z przedstawionego stanu faktycznego, tut. organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm. ), zwanej dalej „ustawą o VAT” lub „ustawą o ptu” odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zatem przy świadczeniu usług decydujące znaczenie dla objęcia ich opodatkowaniem ma miejsce świadczenia tych usług, co związane jest z zasadą terytorialności podatku VAT.Jednakże opodatkowanie usług wykonywanych przez polskich podatników, zarówno w kraju jak i za granicą, nie jest już uzależnione wyłącznie od miejsca faktycznego wykonania usługi, bowiem od 01.05.2004 r. do ustalenia miejsca opodatkowania wykonanej usługi niezbędne jest określenie charakteru tej usługi.

I tak zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 27 ust. 1 ww. Ustawy o VAT w przypadku świadczenia usług, miejscem ich świadczenia ( tj. miejscem opodatkowania ) jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi – miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Natomiast w przypadku usług wymienionych w art. 27 ust. 4 pkt 9 ustawy o VAT, tj. m.in. usług elektronicznych, świadczonych na rzecz m.in. osób fizycznych , osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadającej siedzibę, miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego – miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania ( art. 27 ust. 3 pkt. 1 ustawy o VAT ).Powyższe oznacza, iż w przypadku gdy usługi, o których mowa wyżej, wykonywane są przez podatnika na rzecz kontrahentów określonych w art. 27 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT to nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium kraju.

Jednocześnie wskazać należy, iż zgodnie z art. 2 pkt 5 ww. ustawy o VAT przez terytorium państwa trzeciego rozumie się terytorium państwa niewchodzącego w skład terytorium Wspólnoty.Terytorium Wspólnoty stanowią natomiast terytoria państw członkowskich Wspólnoty Europejskiej, z tym że na potrzeby stosowania niniejszej ustawy o VAT Księstwo Monako traktuje się jako terytorium Republiki Francuskiej, wyspę Man traktuje się jako terytorium Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej ( art. 2 pkt 3 lit.a ww. ustawy o ptu ).

Z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług nie wynika zatem, iż terytorium Gibraltaru, do którego nie mają zastosowania m.in. akty dotyczące harmonizacji przepisów Państw Członkowskich w zakresie podatków obrotowych, będące terytorium zależnym Korony Brytyjskiej należy do terytorium Wspólnoty, tym samym Gibraltar, w rozumieniu ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług, jest państwem trzecim.Zatem, zgodnie z art. 27ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT miejscem świadczenia ( opodatkowania ) wykonywanych przez Wnioskodawcę na rzecz spółki handlowej posiadającej siedzibę na terytorium Gibraltaru usług elektronicznych wymienionych w art. 27 ust. 4 pkt 9 ww. ustawy o ptu jest miejsce, gdzie nabywca posiada siedzibę.Tym samym usługi te nie podlegają opodatkowaniu na terytorium kraju.

Jednocześnie tut. organ podatkowy wskazuje, iż zgodnie z art. 106 ust. 2 ustawy o ptu podatnik będący wykonawcą usług, o których mowa w art. 27 ust. 4 pkt 9 ustawy o VAT na rzecz m.in. kontrahentów zagranicznych wymienionych w art. 27 ust. 3 pkt 1 ustawy o p.t.u. obowiązany jest do wystawienia faktury stwierdzającej wykonanie tych usług.

Faktura, o której mowa wyżej musi być wystawiona zgodnie z wymogami określonymi przepisami §9 i § 11-23 oraz § 26 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2005 r. Nr 95, poz. 798 ze zm. ), ale bez stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem ( § 27 ust. 1-2 ww. rozporządzenia ).Natomiast podatnik nie jest obowiązany do zamieszczania na fakturach wystawianych na rzecz kontrahentów, o których mowa w art. 27 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT i dokumentujących wykonanie usług wymienionych w art. 2 ust. 4 pkt 9 ustawy o VAT informacji, że zobowiązanym do rozliczenia podatku jest nabywca usługi.

Obowiązek ten spoczywa bowiem na podatniku wykonującym usługi wymienione w art. 27 ust. 4 ustawy o VAT na rzecz kontrahentów , o których mowa w art. 27 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy o ptu. tj. na rzecz podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę we wniosku z dnia 31.10.2006 r. ( data wpływu do tut. Urzędu 09.11.2006 r. ) i stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania, a traci ważność w przypadku jej zmiany albo uchylenia przez organ odwoławczy lub z dniem zmiany przepisów w tym zakresie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj