Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-2/443-9/07
z 22 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-2/443-9/07
Data
2007.03.22



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
mleko
napoje


Pytanie podatnika
Jaką stawkę podatku VAT stosować należy do sprzedaży napojów typu cappuccino, latte i smakowych kaw mrożonych?


Na podstawie art. 216 § 1, art.14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005r. - t.j. Z późn. zm.) w odpowiedzi na Pani pismo z dnia 02.2007 r. dotyczące zapytania odnośnie wysokości stawki podatku VAT do sprzedaży napojów typu cappuccino, latte i smakowych kaw mrożonych informuję, że podzielam Pani stanowisko w sprawie.UZASADNIENIE Z przedstawionego przez Panią w piśmie z dnia 02.2007r. stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą polegającą na prowadzeniu lokalu NESCAFE CAFE. W ofercie kawiarni poza kawą i herbatą przyrządzaną na różne sposoby, znajdują się także inne napoje podawane na gorąco i na zimno, których podstawowym składnikiem jest mleko. Takimi produktami są np. „cappuccino, latte machiatto, latte amaretto, latte orzech wanilia oraz mrożona kawa smakowa. Są one mlecznymi napojami o smaku kawowym, a bazowym składnikiem tych produktów jest mleko i specjalnie przyrządzona piana mleczna. Twierdzi Pani, że napoje te w większości składają się z mleka i piany mlecznej, oraz w niewielkiej ilości z naparu kawowego i że stanowią według klasyfikacji PKWiU 15.98.12-70.00 „napoje bezalkoholowe zawierające tłuszcz mlekowy, pozostałe” i nie są klasyfikowane w grupie PKWiU 15.86.12-50.00, toteż przy ich sprzedaży powinna być zastosowana preferencyjna stawka podatku 7%.

Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Lublinie informuje, iż stosownie do art.2 pkt 6 oraz art. 8 ust.3 ustawy o podatku od towarów i usług, zarówno towary jaki i usługi są identyfikowane na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Organy podatkowe nie są właściwe do klasyfikowania towarów i usług. Za prawidłowe określenie przedmiotu opodatkowania , co wiąże się ze zdefiniowaniem czynności oraz zaklasyfikowaniem do właściwego grupowania PKWiU, odpowiada Podatnik. W przypadku wątpliwości dotyczących klasyfikacji, Podatnik może zwrócić się do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacji Urzędu Statystycznego w Łodzi ul. . Suwalska 29, 93-176 Łódź.Zgodnie z art.41 ust 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z poźn. zm.) stawka podatku wynosi 22% , z zastrzeżeniem ust. 2-12, art.83, art.119 ust.7, art.120 ust.2 i 3, art.122 i art.129 ust.1Według art.146 ust.1 pkt 2 lit.c w/w ustawy w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do usług gastronomicznych z wyłączeniem:sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%, sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie nieprzetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22% (ekstrakty , esencje i koncentraty kawy oraz przetwory na ich bazie lub na bazie kawy są klasyfikowane do grupowania PKWiU 15.86.12-50.00.)

Mając na uwadze powyższe, tut. organ informuje, że sprzedaż w ramach usługi gastronomicznej towarów klasyfikowanych do grupowania PKWiU 15.98.12-70.00 opodatkowana jest stawką7 %. Niniejsza interpretacja dotyczy konkretnego stanu faktycznego oraz klasyfikacji statystycznej przedstawionej we wniosku na dzień zaistnienia zdarzenia, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika (art. 14 b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa), wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14 b § 2 w/w ustawy).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj