Interpretacja Urzędu Skarbowego w Grójcu
1407/N-005/US/53/06/DD
z 5 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1407/N-005/US/53/06/DD
Data
2007.03.05



Autor
Urząd Skarbowy w Grójcu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
materiały budowlane
podatek od towarów i usług
roboty budowlano-montażowe
stawki podatku


Pytanie podatnika
Czy podatnik będący jednocześnie firmą handlową i usługową, może, w przypadku zawarcia umowy z klientem na usługę budowlaną, tj. roboty w obiektach budownictwa mieszkaniowego w zakresie montażu/wymiany podłogi drewnianej, a podatnik ten jest jednocześnie dostawcą materiałów wymaganych do realizacji usługi, zakupionych od producenta, stosować stawkę, o której mowa w art.146 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 z późn. zm.): dalej: ustawa VAT, czyli 7% w stosunku do całej kwoty należności z tytułu wykonanej usługi?
Tożsamy z
136636,129001,114155,100806,95751,78493,73485,66235,65956


Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grójcu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 31 października 2006r., który wpłynął do tut. Urzędu w dniu 8 grudnia 2006r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego,

p o s t a n a w i a:

zawarte we wniosku stanowisko podatnika uznać za prawidłowe

U z a s a d n i e n i e

W przedmiotowym wniosku podatnik – zwrócił się z zapytaniem: czy podatnik będący jednocześnie firmą handlową i usługową, może, w przypadku zawarcia umowy z klientem na usługę budowlaną, tj. roboty w obiektach budownictwa mieszkaniowego w zakresie montażu/wymiany podłogi drewnianej, a podatnik ten jest jednocześnie dostawcą materiałów wymaganych do realizacji usługi, zakupionych od producenta, stosować stawkę, o której mowa w art.146 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 z późn. zm.): dalej: ustawa VAT, czyli 7% w stosunku do całej kwoty należności z tytułu wykonanej usługi?

Wskazuje, iż przepis art.146 ust.2 ustawy VAT, wprowadza obniżoną do 7% stawkę podatku na roboty budowlano-montażowe oraz remonty i roboty konserwacyjne związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą na okres od dnia przystąpienia Rzeczpospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Zgodnie z art.5 ust.1 ustawy VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatnie świadczone usługi na terytorium kraju. Przez świadczenie usług, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów (art.8 ust.1 ustawy).

Natomiast w myśl art.8 ust.3 ustawy VAT, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Ogólne prawidła klasyfikacji statystycznych wprowadzają zasadę, że przedmiotem klasyfikacji wg PKWiU są czynności (będące końcowym efektem działalności) o charakterze usługowym, świadczone przez podmioty gospodarcze (jednostki organizacyjne) na rzecz innych podmiotów gospodarczych (jednostek organizacyjnych) lub na rzecz ludności (pkt 5.3.1. Zakresu Rzeczowego PKWiU).

Zapytujący podnosi, że w przypadku zawarcia z klientem umowy na wymianę lub montaż podłogi drewnianej końcowym efektem tej usługi jest zamontowanie nowej podłogi w wybudowanym budynku lub wymiana/odnowienie, już istniejącej. Nie ma w tym przypadku znaczenia, że celem realizacji tej usługi, wykonywane są także inne czynności oraz zużyte materiały, gdyż przedmiotem usługi jest wyraźnie skonkretyzowana usługa a nie sekwencja, czy zbiór, dowolnie uzgodnionych usług

Zdaniem zapytującego, w przypadku zawarcia z klientem umowy na usługę budowlaną, tj. roboty związane z montażem podłogi drewnianej w obiektach budownictwa mieszkaniowego, gdy podatnik ten jest jednocześnie dostawcą materiałów wymaganych do realizacji usługi, zakupionych od producenta, ma on obowiązek stosować stawkę 7% o której mowa w art.146 ust.1 pkt 2 ustawy VAT, w stosunku do całej kwoty należności z tytułu wykonanej usługi.Na poparcie prawidłowości swojego stanowiska wnioskodawca powołuje się na orzeczenie SN z dnia 13 czerwca 2002r. sygn. akt III RN 110 oraz wyrok NSA z dnia 28 marca 2003r. – sygn. akt III S.A. 2029/01.

Przy tak określonym stanie faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grójcu stwierdza, co następuje:

W robotach remontowo-budowlanych wykonywanych na terytorium kraju występują dwie stawki podatku VAT:-stawka podstawowa 22%-stawka obniżona 7%

W myśl art. 146 ust.1 pkt 2 lit.„a” ustawy VAT, w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Zgodnie z art.2 pkt 12 ustawy VAT, przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Dla robót budowlano-montażowych, budowlanych oraz remontów konserwacyjnych dla pozostałych obiektów budowlanych obowiązuje podstawowa stawka VAT – 22%.

Strony w umowach cywilnoprawnych określają, co jest jej przedmiotem.

Jeżeli jej przedmiotem jest usługa remontowa, budowlana, budowlano-montażowa wówczas nie można z niej wyłączyć poszczególnych elementów kosztów, ponieważ obrotem podatnika jest uzgodniona kwota za wykonanie określonej usługi, bez względu na jej poszczególne elementy (materiały, robocizna, transport). Wyliczenie, co składa się na wykonaną usługę ma istotne znaczenie informacyjne przy ustalaniu ceny, jednak nie może uzasadniać odrębnego kwalifikowania poszczególnych elementów zawartych w tym wyliczeniu (dla celów podatkowych).

Utrwalona i potwierdzona już linia przyjęta przez judykaturę jednoznacznie wskazuje, iż wręcz niedopuszczalnym jest oddzielne fakturowanie towarów i usług w przypadku realizowania określonej umowy, w ramach której wykonawca umowy świadcząc usługę wykorzystuje także, co logiczne, niezbędne ku temu materiały.

W tym zakresie trafnym jest przytoczenie tezy, powoływanego we wniosku, wyroku z dnia 28 marca 2003r. sygn. akt III S.A. 2029/01, gdzie Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, iż „W przypadku wykonania usługi z materiałów dostarczonych (zakupionych) przez wykonawcę - obrót, stanowiący podstawę opodatkowania usługi - obejmuje także należność za wykorzystywane materiały. Opodatkowanie następuje według stawki przewidzianej dla wykonanej usługi”.

Bez znaczenia pozostaje fakt, iż wspomniany wyrok NSA dotyczył regulacji wynikających z nieobowiązującej już ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz.50 z późn. zm.), gdyż w tym zakresie obowiązująca ustawa VAT nie wprowadza różnic.

Mając na uwadze wymienione Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grójcu orzekł jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie wydano na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez zapytującego oraz w oparciu o stan prawny obowiązujący na dzień jego wydania.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj