Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie
1401/PH-I/4407/14-94/06/KO
z 12 marca 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1401/PH-I/4407/14-94/06/KO
Data
2007.03.12



Autor
Izba Skarbowa w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
procedura
skład celny
sprzedaż towarów
stawka preferencyjna


Pytanie podatnika
Czy przysługuje Stronie prawo do zastosowania preferencyjnej stawki w wysokości 0% w odniesieniu do sprzedaży dokonanej na składzie celnym.


DECYZJA


Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1, art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa / tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm./, § 7d rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług /Dz. U. z 2004r. Nr 97, poz. 970 z późn. zm./, po rozpatrzeniu zażalenia wniesionego przez firmę X, na postanowienie Naczelnika Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu z dnia 22 maja 2006r., znak 1473/WV/443/513/33/2006/AN w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


postanawia


zmienić postanowienie organu pierwszej instancji.


UZASADNIENIE


Wnioskiem z dnia 21 lutego 2006r. Strona wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisu § 7d rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług /Dz. U. z 2004r. Nr 97, poz. 970 z późn. zm./.

Przedstawiając stan faktyczny Strona wskazała, iż jest podmiotem współpracującym z licznymi kontrahentami posiadającymi siedzibę na terenie Unii Europejskiej. Niektórzy z zagranicznych kontrahentów Strony zostali zarejestrowani w Polsce, jako podatnicy podatku od towarów i usług. Strona zamierza dokonywać dostawy towarów znajdujących się na składzie celnym na rzecz tych podmiotów. Jak wynika z treści wniosku przedmiotowe towary zostały wprowadzone do składu celnego z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju oraz są towarami objętymi procedurą składu celnego. Ponadto, towary będące przedmiotem transakcji objęte są procedurą składu celnego.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego Strona wniosła o potwierdzenie, że przysługuje Jej prawo do zastosowania preferencyjnej stawki w wysokości 0% w odniesieniu do sprzedaży dokonanej na składzie celnym.Przedstawiając własne stanowisko Strona wskazała, iż zgodnie z § 7d rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm./ obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się również do dostawy:

1. towarów w składzie celnym, wprowadzanych do składu celnego z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju;

2. towarów objętych procedurą składu celnego.

Aby skorzystać z obniżonej stawki VAT Strona wskazuje, że muszą być spełnione następujące warunki:

1. dostawy towarów dokonuje się dla podatnika, o którym mowa w art. 15 ustawy;

2. towary znajdują się pod dozorem celnym i są ujęte w ewidencji towarowej, prowadzonej zgodnie z odrębnymi przepisami;

3. towary, inne niż objęte procedurą składu celnego , nie są w wyniku tej dostawy lub po dokonaniu tej dostawy, wyprowadzane ze składu celnego.

Ponadto Strona podkreśla, iż sprzedaż towarów na terenie składu celnego będzie miała miejsce na rzecz podmiotu, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT – a więc na rzecz podmiotu, który jest podatnikiem podatku – został zarejestrowany w Polsce dla potrzeb podatku od towarów i usług. Towary znajdują się na terenie składu celnego, a więc znajdują się pod dozorem celnym i są ujęte w ewidencji towarowej oraz towary będące przedmiotem transakcji objęte są procedurą składu celnego.

W wydanym w dniu 22 maja 2006r. postanowieniu, znak 1473/WV/443/513/33/2006/AN, Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego uznał stanowisko Strony przedstawione we wniosku za nieprawidłowe. Uzasadniając swoje stanowisko organ pierwszej instancji uznał, iż wszystkie warunki wymienione w § 7d ust. 2 winny być przez Stronę spełnione, aby przysługiwało Jej prawo do zastosowania stawki w wysokości 0% do sprzedaży dokonywanej na składzie celnym.

Na powyższe postanowienie Strona w dniu 8 czerwca 2006r. złożyła zażalenie, w którym wnosi o weryfikację przyjętego przez Naczelnika urzędu skarbowego stanowiska, gdyż nie jest prawdą że Strona nie ustosunkowała się w zapytaniu do warunku zawartego w pkt. 3. Warunek ten, jak wskazuje Strona został spełniony i tym samym Strona ma prawo do skorzystania ze stawki 0% VAT w odniesieniu do sprzedaży dokonanej na terenie składu celnego.


Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie po zapoznaniu się z całością zgromadzonego w sprawie materiału, mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny sprawy stwierdza, co następuje:


Zgodnie z art. 41 ust. 16 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm./ minister właściwy do spraw finansów publicznych, w drodze rozporządzenia, może obniżać stawki podatku do wysokości 0%, 3% lub 7% dla dostaw niektórych towarów i świadczenia niektórych usług albo dla części tych dostaw lub części świadczenia usług oraz określać warunki stosowania obniżonych stawek, uwzględniając:

1. specyfikę obrotu niektórymi towarami i świadczenia niektórych usług;

2. przebieg realizacji budżetu państwa;

3. przepisy Wspólnoty Europejskiej.

Powyższa delegacja została wykonana poprzez wprowadzenie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług /Dz. U. z 2004r. Nr 97, poz. 970 z późn. zm./, w którym w § 7d wskazano, iż obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się do dostawy:

1. towarów w składzie celnym, wprowadzonych do składu celnego z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju;

2. towarów objętych procedurą składu celnego.

Jak wynika z ust. 2 powyższy przepis stosuje się pod warunkiem, że:

1. dostawy towarów dokonuje się dla podatnika, o którym mowa w art. 15 ustawy;

2. towary znajdują się pod dozorem celnym i są ujęte w ewidencji towarowej, prowadzonej zgodnie z odrębnymi przepisami;

3. towary, inne niż objęte procedurą składu celnego, nie są w wyniku tej dostawy lub po wykonaniu tej dostawy, wyprowadzane ze składu celnego.

Jak wynika zarówno z treści wniosku, jak również wniesionego zażalenia Strona dokonywać będzie dostawy towarów znajdujących się w składzie celnym na rzecz podmiotów określonych w art. 15 ustawy o VAT – tj. na rzecz osoby prawnej, jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej oraz osoby fizycznej, wykonującej samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 w/w ustawy, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Przedmiotowe towary, które znajdują się na terenie składu celnego są pod dozorem celnym oraz ujęte są w ewidencji towarowej. Ponadto, towary te objęte są procedurą składu celnego.

Organ odwoławczy podkreśla, iż Strona w swoim wystąpieniu wskazała, iż towary będące przedmiotem transakcji objęte są procedurą składu celnego. Zatem, są to towary wymienione w § 7d ust. 1 pkt. 2 powołanego rozporządzenia.

W wydanym postanowieniu Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu wskazał, iż koniecznym dla zastosowania stawki 0% dla dostawy towarów objętych procedurą składu celnego jest jednoczesne spełnienie trzech enumeratywnie wymienionych w ust. 2 warunków.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie zauważa, iż regulacja § 7d ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług dotyczy wyłącznie towarów, innych niż objęte procedurą składu celnego, które nie są w wyniku tej dostawy lub po dokonaniu tej dostawy, wyprowadzane ze składu celnego.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w którym Strona wyraźnie wskazuje, iż towary będące przedmiotem dostawy są towarami objętymi procedurą składu celnego uznać należy, że ww. przepis w opisanej sytuacji nie ma zastosowania.

Stąd też do sprzedaży ze składu celnego towarów objętych procedurą składu celnego, dla której ponadto zostaną spełnione warunki określone w § 7d ust. 2 pkt 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług Stronie przysługuje prawo do zastosowania obniżonej do wysokości 0% stawki podatku.


Mając powyższe na uwadze, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie postanowił jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj