Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PP/443-7-1/07
z 3 kwietnia 2007 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-7-1/07
Data
2007.04.03


Referencje


Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek od towarów i usług

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
basen
podatek od towarów i usług
roboty budowlano-montażowe
stawki podatku


Pytanie podatnika
Jaką stawkę VAT należy zastosować dla robót budowlanych związanych z budową basenu?
Tożsamy z
130935, 51408



POSTANOWIENIE
=======================
Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8 poz. 60 ze zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 11 stycznia 2007r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej stawki podatku od towarów i usług dla robót budowlanych związanych z budową basenu- stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.


U z a s a d n i e n i e
=======================
Pismem z dnia 11 stycznia 2007r., uzupełnionym w dniu 22 lutego 2007r. Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Stan faktyczny przedstawiony we wniosku:

Z treści złożonego wniosku wraz z uzupełnieniem wynika, że Spółka jest firmą budowlaną, która wykonuje roboty budowlano- montażowe na rzecz osoby fizycznej – budowa budynku mieszkalnego. Projekt obejmuje następujące obiekty: budynek mieszkalny, budynek rekreacyjno- sportowy, łącznik, budynek gospodarczo- mieszkalny, stróżówka, budynek gospodarczy, śmietnik i trafostacja oraz stajnia. Powyższy projekt obejmuje całość zadania przewidzianego do realizacji w bieżącym roku. Powierzchnia budynku mieszkalnego wraz z budynkiem rekreacyjno – sportowym oraz łącznikiem wynosi ogółem 1642,36 m² z czego 1006,17 m² (61,26 %) przypada na budynek mieszkalny, 509,72 m² (31,04%) zajmuje budynek rekreacyjno – sportowy ( basen) i 126,47 m² (7,70 %) przeznaczone jest na łącznik. Spółka zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług dla budowy budynku mieszkalnego stosuje 7% stawkę podatku VAT. Obecnie budowany będzie budynek basenu połączony łącznikiem z budynkiem mieszkalnym.

W związku z powyższym zwrócono się z pytaniem jaką stawkę VAT należy zastosować dla robót budowlanych związanych z budową basenu.

Spółka stoi na stanowisku, że do robót budowlanych związanych z budową basenu należy zastosować 22% stawkę podatku VAT.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu wyjaśnia co następuje.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 8 ust. 1 powołanej ustawy przez świadczenie usług rozumie się między innymi każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Stosownie do treści obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa zarówno towary, jak i usługi identyfikowane są za pomocą klasyfikacji wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 129 ust. 1.

Art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o VAT stanowi, że w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % m.in. w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Zgodnie z ar. 146 ust 2 przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Natomiast przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, o której mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się: 1) sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych, 2) urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę, 3) urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne- jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111- Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112- Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113-Budynki zbiorowego zamieszkania – wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (art. 2 pkt 12 ustawy o VAT). Precyzyjna identyfikacja obiektu, zgodnie z zasadami klasyfikacji statystycznych, a także zdefiniowanie czynności, których przedmiotem jest ten obiekt jest niezbędne dla prawidłowego określenia wysokości podatku VAT.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka realizuje inwestycję dotyczącą budowy budynku mieszkalnego oraz budowy basenu będącego częścią całego zadania tj. zespołu zabudowy siedliskowej. W skład wymienionej zabudowy wchodzą następujące obiekty: budynek mieszkalny, budynek rekreacyjno -sportowy, łącznik, budynek gospodarczo – mieszkalny, stróżówka, budynek gospodarczy, śmietnik, trafostacja, stajnia.Jeżeli zatem basen stanowi jeden z elementów wykonywanych prac budowlanych (w ramach jednego przedsięwzięcia inwestycyjnego), opodatkowany jest taką samą stawką podatkową jak obiekt, z którym jest związany. Jeśli realizowana inwestycja dotyczy budowy budynku mieszkalnego oraz basenu połączonego łącznikiem z tym budynkiem, wówczas całe zadanie powinno być objęte obniżoną stawką podatku VAT w wysokości 7%. Jednak takie same usługi dotyczące budowy basenu, ale wykonywane w obiektach użytkowych, będą opodatkowane stawką podstawową w wysokości 22%. Również budowa basenu w postaci odrębnego obiektu - opodatkowana jest stawką podstawową w wysokości 22%.Jak wynika z wniosku, basen kąpielowy będzie stanowić integralną część budynku mieszkalnego, tak więc usługa polegająca na jego wykonaniu i podłączeniu do użytkowania jest robotą budowlaną związaną z budownictwem mieszkaniowym. Oznacza to, że budowa basenu w budynku mieszkalnym będzie opodatkowana stawką VAT w wysokości 7% do 31 grudnia 2007r.(art.146 ust.1 pkt 2 lit. a ustawy o VAT).

W świetle powyższego stanowisko Spółki w sprawie stawki podatku od towarów i usług dla robót budowlanych związanych z budową basenu jest nieprawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje również , iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika , płatnika lub inkasenta , wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj