Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu
PP/443-131/06
z 5 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-131/06
Data
2006.12.05



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Sączu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
czesne
faktura VAT
umowa
wystawienie faktury


Pytanie podatnika
Czy obowiązek wystawiana faktur dokumentujących sprzedaż powstaje zgodnie z terminami zawartymi w umowach, czy też w terminie 7 dni od faktycznego otrzymania zapłaty?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu, działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zmianami ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 24.10.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26.10.2006 r. w tutejszym Organie podatkowym złożony został wniosek w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług. We wniosku zawarto następujące pytanie :
Czy obowiązek wystawiania faktur dokumentujących sprzedaż powstaje zgodnie z terminami zawartymi w umowach, czy też w terminie 7 dni od faktycznego otrzymania zapłaty?
Z treści wniosku wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, której przedmiotem są między innymi usługi edukacyjne : kursy języka angielskiego dla dzieci i dorosłych zwolnione z podatku VAT.
Od 07.10.2003 r. jest Pan zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Począwszy od pierwszego września prowadzi Pan nabór kursantów chętnych do uczestnictwa w zajęciach. Po zebraniu wymaganej liczby chętnych do uruchomienia kursu na określonych poziomach językowych rozpoczął Pan prowadzenie zajęć.
Kursy rozpoczęły się we wrześniu i październiku i mają być realizowane najpóźniej do 30.06.2007 r. Uczestnicy kursów lub ich opiekunowie otrzymali na pierwszych zajęciach do podpisania umowy, w których zobowiązują się (zgodnie ze swoim wyborem ) do zapłaty za kurs jednorazowo w całości ( z odpowiednią zniżką) albo w trzech ratach, płatnych nie później niż 31.12.2006 r. W szczególnych przypadkach ilość rat jest zwiększona nawet do 9 jednakże płatnych nie później niż 31.05.2007 r. Uczestnicy kursów rozpoczęli dokonywanie wpłat wynikających z podpisanych umów po rozpoczęciu kursu, co zostało udokumentowane fakturami VAT wystawionymi nie później niż siódmego dnia od dnia, w których otrzymał Pan całość lub część należności od nabywcy.
W przypadku rezygnacji z kursu osoba otrzymuje częściowy zwrot pieniędzy po zgłoszeniu rezygnacji za niewykorzystane lekcje, które opłaciła wcześniej. Zwrot pieniędzy udokumentowany jest fakturą korygującą lub też fakturą VAT która potwierdza dopłatę , jeśli wcześniej wpłata nie sfinansowała wykorzystanych lekcji.
Zdaniem Pana, zgodnie z § 14 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. faktura powinna być wystawiona w terminie do 7 dni od otrzymania zapłaty.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( U. Nr 54 poz. 535 ze zmianami ) podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.
Przepis ust. l stosuje się odpowiednio do części należności otrzymywanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi (art. 106 ust. 3 wyżej wymienionej ustawy).Zgodnie natomiast z dyspozycją zawartą w art. 106 ust. 8 pkt 1 cytowanej ustawy minister właściwy do spraw finansów publicznych, w drodze rozporządzenia określi szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane które powinny zawierać, oraz sposób i okres ich przechowywania. Zatem zastosowanie w przedmiotowej sprawie znaj da przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 95, poz.798 ze zmianami ).

Zgodnie z § 13 wyżej wymienionego rozporządzenia fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem postanowień § 14 i 15 rozporządzenia. W myśl § 14 ust. 1 tego rozporządzenia, jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2.Ustęp 2 ww. § 14 mówi, iż fakturę wystawia się również nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym pobrano przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi każdą kolejną część należności (zaliczkę, przedpłatę, zadatek lub ratę).Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że w opisanym przypadku każda otrzymana wpłata dokonana przed wykonaniem usługi spowoduje obowiązek wystawienia faktury, co wynika z cyt. wyżej przepisu § 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów. Natomiast gdy otrzyma Pan wpłatę, która będzie dokonana po wykonaniu usługi fakturę należy wystawić zgodnie z cytowanym § 13 rozporządzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj